Nastąpił koniec dyskryminowania Polaków w handlu internetowym. Od rana na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują nowe unijne przepisy, zakazujące tak zwanego geoblokowania.

REKLAMA

To oznacza, że sklepy internetowe z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Niemiec czy Francji nie mogą już informować, że klientów z Polski, Czech czy Słowacji nie obsługują i dostarczają towarów do tych krajów. Jeszcze trzy lata temu tak działało aż dwie trzecie sklepów w Europie.

Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy nie mogą odmówić sprzedaży towaru klientom z zagranicy. Przedsiębiorca nie będzie mógł także zawyżać cen towarów w zależności od tego, na jaki rynek je sprzedaje. Oznacza to, że konsumenci zagraniczni będą płacić za produkt taką samą kwotę, jak klienci krajowi. Zabronione zostanie także automatyczne przekierowywanie klientów na inne strony sklepu, chyba że konsument wyrazi zgodę na skorzystanie z innego serwisu. Sklepy nie będą także mogły dyskryminować kart płatniczych wydanych w innym kraju UE.

Rozporządzenie - jak informują służby prasowe KE - nie obejmuje produktów i usług audiowizualnych świadczonych drogą elektroniczną, takich jak e-booki, muzyka, gry i oprogramowanie.

Geoblokowanie, czyli ograniczanie dostępu konsumentów do towarów i usług ze względu na to, w jakim kraju się znajdują, od lat skutecznie utrudniało życie mieszkańcom UE. Klienci napotykali trudności, kiedy chcą kupić przez internet towary lub usługi u zagranicznego dostawcy. Zdarzało się, że transakcja jest po prostu niemożliwa albo klient jest automatycznie przekierowywany na lokalne strony producenta, gdzie towary czasem sprzedawane są po wyższych cenach albo ich wybór jest ograniczony.

Głośna była na przykład sprawa paryskiego Disneylandu, który żądał od mieszkańców niektórych krajów unijnych wyższych cen za bilety wstępu. I tak Niemcy czy Włosi płacili za rezerwowane w internecie oferty nawet o 15 proc. więcej niż np. Francuzi czy Belgowie. Dopiero po interwencji Komisji Europejskiej w kwietniu 2016 r. słynny park rozrywki zrezygnował z dyskryminacyjnych praktyk.

(mpw)