Jest nowy prezes PZU. Został nim Andrzej Klesyk, który wcześniej pełnił już tę funkcję "tymczasowo". Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza, która w styczniu pozbawiła stanowiska Artura Olecha.

REKLAMA

"Rada nadzorcza PZU powołała Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa spółki od 3 marca 2025 r. na okres wspólnej kadencji zarządu, obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2023-2025" - poinformował w czwartek PZU w komunikacie.

Do czasu uzyskania zgody KNF, Klesyk będzie pełnił obowiązki prezesa.

Spółka poinformowała również, że Andrzej Klesyk jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydziału Nauk Społecznych, na kierunku ekonomia oraz Harvard Business School, gdzie uzyskał tytuł MBA.

Ponadto odbył liczne szkolenia za granicą związane z sektorem finansowym i zarządzaniem, w tym ogólnoświatowe szkolenia dla partnerów i dyrektorów zarządzających The Boston Consulting Group.

Podkreślono, że Klesyk ma doświadczenie w konsultingu dla sektora finansowego i ubezpieczeniowego.

Po raz drugi prezesem

Klesyk był już wcześniej prezesem PZU w latach 2007-2015, zrezygnował jednak 8 grudnia 2015 r. po przejęciu władzy przez PiS.

W czasie jego prezesury w 2009 r. zakończony został konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki czemu Skarb Państwa uniknął płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU miało otwartą drogę do oferty publicznej.

W maju 2010 r. akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie.

21 stycznia 2025 r. Andrzej Klesyk został członkiem rady nadzorczej PZU. Pod koniec stycznia rada nadzorcza PZU delegowała Andrzeja Klesyka do wykonywania czynności prezesa zarządu PZU, a ze składu zarządu odwołany został dotychczasowy prezes Artur Olech.

Klesyk został delegowany do czasowego wykonywania czynności do czasu powołania prezesa zarządu, jednak na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Klesyk oceniał dotychczas, że strategia PZU nie będzie zmieniana, ale w kilku aspektach wymaga ona doprecyzowania, co może stać się do końca marca. Zapowiedział większą jasność, jeśli chodzi o przyszłość banków w grupie i doprecyzowanie sposobu zarządzania kapitałem.