Prawie miliard złotych - tyle w 2021 roku trafiło do organizacji pożytku publicznego w ramach rozliczeń za 2020 rok. Liczba ta od poprzedniego roku wzrosła o kilkadziesiąt milionów złotych. Cztery pierwsze organizacja pożytku publicznego otrzymały 1/3 całej kwoty z jednego procenta podatku. Dane za deklaracje podatkowe składane do 2 maja 2022 roku poznamy prawdopodobnie w październiku.

REKLAMA

Wniosek o przekazanie 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym.

Jak przekazać 1% podatku na OPP w zeznaniu?

Wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcemy przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1 procenta podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcemy, żeby nasze wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, można go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

e-PiT a 1 proc. podatku

Jeżeli przygotowujemy nasze rozliczenie roczne, korzystając z usługi Twój e-PIT, w zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazaliśmy 1 proc. swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 proc. podatku należnego).

Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazaliśmy cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym zeznaniu.

Oczywiście można zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym numer KRS, a także cel szczegółowy.

Komu można przekazać 1 proc. podatku?

Według danych z marca 2022 roku w wykazie organizacji pożytku publicznego, prowadzonym przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, znajdują się 9 132 organizacje pozarządowe.

Wykaz tworzony jest na dzień 30 listopada danego roku podatkowego, a publikowany do 15 grudnia. Wykaz za 2021 rok obowiązujący w 2022 roku został upubliczniony 9 grudnia 2021 roku.

Lista jest raz w miesiącu aktualizowana na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości. Na ich podstawie usuwane są z wykazu organizacje, które zostały postawione w stan likwidacji albo upadłości, utraciły status organizacji pożytku publicznego albo zostały wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wykaz dostępny jest TUTAJ.

Kto dostał najwięcej z 1 procenta podatku w 2021 roku?

Według danych opublikowanych przez ministerstwo finansów najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" - 194 mln zł. Na kolejnych miejscach jest Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (53 mln zł) i Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym (44,7 mln zł).

Oto kolejne organizacje, według otrzymanych kwot:

  • Fundacja Siepomaga - 33,6 mln zł
  • Fundacja "Serca dla maluszka" - 18,1 mln zł
  • Fundacja WOŚP - 17,6 mln zł
  • Fundacja Sensoria - 12,6 mln zł
  • Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba" - 12 mln zł
  • Fundacja Dzieciom "Pomagaj" - 10,8 mln zł
  • Fundacja Studencka "Młodzi - Młodym" - 10 mln zł