Inflacja w sierpniu wyniosła rdr 16,1 proc. - to najnowsze dane GUS. Takich wyliczeń Główny Urząd Statystyczny spodziewał się w szacunkowych danych sprzed dwóch tygodni. W lipcu inflacja wyniosła 15,6 proc.
W sierpniu 2022 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 16,1% (wskaźnik cen 116,1), a w stosunku do lipca 2022 r. wzrosły o 0,8% (wskaźnik cen 100,8).
W sierpniu 2022 r. #ceny towarw i usug konsumpcyjnych wzrosy w porwnaniu do sierpnia 2021 r. o 16,1% (wskanik cen 116,1), a w stosunku do lipca 2022 r. wzrosy o 0,8% (wskanik cen 100,8). https://t.co/BzJctVtLJm#GUS #CPI #WskanikCen #inflacja pic.twitter.com/4DMPPpgxaJ
GUS_STAT15 wrzenia 2022
Sprawd jak ksztatowa si wzrost cen w sierpniu 2022 r. w porwnaniu z sierpniem 2021 r. w poszczeglnych grupach towarw i usug konsumpcyjnych. https://t.co/BzJctVujyU#GUS #CPI #WskanikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/HaF5ZwOvOg
GUS_STAT15 wrzenia 2022
W 2021 r. zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosło o 0,4% (r/r), a liczba odbiorców o 1,2% (r/r), natomiast zużycie gazu z sieci wzrosło o 18,2% (r/r) przy wzroście liczby odbiorców o 2,6% (r/r) - informuje GUS.
W 2021 r. zuycie #EnergiaElektryczna w gospodarstwach domowych wzroso o 0,4% (r/r), a liczba odbiorcw o 1,2% (r/r), natomiast zuycie #gaz.u z sieci wzroso o 18,2% (r/r) przy wzrocie liczby odbiorcw o 2,6% (r/r).https://t.co/vJ5ml1KbmM#GUS #statystyki #energia pic.twitter.com/A2LBTG9PMO
GUS_STAT15 wrzenia 2022
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1% (wskaźnik cen 116,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,8% (wskaźnik cen 100,8)" - przekazał 31 sierpnia GUS na swojej stronie internetowej.
Cena żywności rok do roku poszła do góry o 17,4 procent, nośniki energii podrożały o 40,3 procent, a paliwa o 23,3 procent - wynikało z danych opublikowanych pod koniec sierpnia.
W lipcu inflacja konsumencka wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do czerwca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc.
Ponadto GUS poinformował w ubiegłym miesiącu, że inwestycje w drugim kwartale 2022 roku wzrosły o 7,1 procent, konsumpcja prywatna o 6,4 procent, a PKB wzrosło o 5,5 procent. To o 3 procent mniej niż w pierwszym kwartale.
"Analizy, które dostajemy, mówią, że w IV kwartale zacznie się trend spadkowy inflacji" - powiedział 12 września w rozmowie z "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.
"W I kwartale 2023 inflacja znowu zacznie rosnąć, bo będzie porównywana do I kwartału br., kiedy jeszcze była na niższych poziomach niż przed wojną na Ukrainie" - zaznaczył.
Dopytywany, czy inflacja nie zacznie wzrastać przez dodatki osłonowe, które szykuje rząd, Mateusz Morawiecki odpowiedział: "My chcemy jednocześnie utrzymać wzrost gospodarczy i złagodzić skutki inflacji. A w tym samym czasie zmniejszyć napięcia inflacyjne. To są trzy cele, które są ze sobą do pewnego stopnia niełatwe do pogodzenia. Ale właśnie na tym polega polityka".
Gdyby udało się utrzymać tarcze antyinflacyjne i nie podwyższać cen regulowanych od stycznia, to teoretycznie inflacja byłaby niższa o 7 pkt proc., na koniec przyszłego roku zeszłaby w pobliże 3 proc. - stwierdził 8 września prezes NBP Adam Glapiński.
"Jeśli nie będzie tarczy, jeśli te ceny regulowane wzrosną, nie wiem o ile, to na pewno będzie te 7 proc. więcej, czyli będzie 10 czy powyżej 10, czyli dwucyfrowa inflacja nadal, ale tak myślę intuicyjnie, że ta inflacja będzie jednocyfrowa" - powiedział wtedy szef NBP.
Glapiński dodał, że "jak inflacja będzie schodzić do poziomu jednocyfrowego", do 6-7 proc., "to będzie przestrzeń do obniżenia stóp procentowych".
Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu podniosła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. procentowego.
Główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc., stopa lombardowa - 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,80 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny w sierpniowym komunikacie prognozował, że czwarty kwartał przyniesie niewielkie spadki inflacji - w grudniu wzrost cen wyniesie ok. 14,5 procent.
"To efekt tańszych cen paliw. Przedsiębiorstwa dalej podwyższać będą ceny w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie" - twierdzili ekonomiści.
Według ich przewidywań, w I kwartale 2023 roku inflacja powróci do rekordowych poziomów, co będzie spowodowane cenami energii elektrycznej i gazu. "Inflacja bazowa dalej pozostanie wysoka z uwagi na rosnące koszty firm. Dopiero w czerwcu inflacja spadnie poniżej 10 procent, a w całym 2023 r. wyniesie około 9,5 procent" - zaznaczono w analizie PIE z końca sierpnia.
Skoku inflacji można spodziewać się też na początku 2023 roku, kiedy podrożeje cena energii. Wygaszona może też zostać tarcza antyinflacyjna.
Słabną za to oczekiwania inflacyjne.
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podało, że Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w sierpniu - po raz pierwszy od dwóch lat - nieznacznie obniżył się.
Jak podkreślają, spada odsetek tych, którzy spodziewają się szybszego niż dotychczas wzrostu cen na rzecz tych, którzy uważają, że będą one rosły wolniej.