W podpisanym kontrakcie stulecia polski rząd uzgodnił z Amerykanami 43 propozycje offsetowe. Lista firm, która skorzysta na offsecie jest obszerna. Są tam m.in. Bartimpex, Prokom, Polfarma, Wojskowe Zakłady Lotnicze z Bydgoszczy, gliwicka fabryka Opla oraz Stocznia Szczecińska Nowa.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wartość amerykańskich inwestycji związanych z umową offsetową wyniesie nawet 12 mld dolarów. 70 proc. tej sumy to eksport i zakupy, 10 proc. to transfery technologii, a pozostałe 20 proc. - inwestycje. Firmy, które znalazły się na liście umowy offsetowej, liczą na wzrost zamówień, dopływ nowych technologii oraz wzrost zatrudnienia.
Jedną z firm, która skorzysta na amerykańskim offsecie, jest Stocznia Szczecińska Nowa. Jednak jej szefowie są bardzo powściągliwi w udzielaniu informacji. Prezes Andrzej Stachura powiedział reporterowi RMF jedynie, że Amerykanie sfinansują budowę 6 uniwersalnych kontenerowców o wymiarach 185 na 23 metry. Nie ujawnił natomiast, na jaką kwotę kontrakt będzie opiewał.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, że cena budowy jednego kontenerowca może się wahać w granicach 20 mln dolarów, to można przypuszczać, że USA zainwestują w stocznie nieco ponad 120 mln dolarów.
Kontenerowce będą budowane na pochyli, która do tej pory stała pusta, bo nie było zamówień na tego typu jednostki. Daje to stabilizację dla załogi, na ładnych parę lat do przodu, daje to szansę zatrudnienia 200 osób dodatkowo - mówi Andrzej Stachura.
Realizacja polsko-amerykańskiej umowy offsetowej w stoczni szczecińskiej rozpocznie się już w przyszłym roku i potrwa do 2007 roku.
Z miliardowej umowy offsetowej ani jednego dolara nie zobaczy Opolszczyzna. Amerykanie nie zdecydowali się na inwestycje w tym regionie. Żadna z opolskich firm nie dostała się na listę offsetową. Prawdopodobnie ich oferty były mało konkretne i brakowało im oparcia w amerykańskich kooperantach. O szczegółach posłuchaj w relacji reportera RMF Cezarego Puzyny:
Foto: Archiwum RMF
11:45