Rada nadzorcza PKO BP powierzyła Dariuszowi Szwedowi kierowanie pracami zarządu banku i powołała go na stanowisko wiceprezesa - poinformował w czwartek bank. Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka zarządu, a RN odwołała z zarządu Maksa Kraczkowskiego.

REKLAMA

Rada nadzorcza PKO BP zdecydowała o powołaniu z dniem 14 kwietnia br. w skład zarządu banku Dariusza Szweda, który został wiceprezesem na bieżącą wspólną kadencję zarządu (rozpoczęła się 3 lipca 2020 r.). Jednocześnie rada powołała Dariusza Szweda na stanowisko prezesa "pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody".

Jak dodano, do czasu wydania zgody KNF Szwed ma kierować pracami zarządu.

Bank podał też, że Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka zarządu z dniem 13 kwietnia 2023 r., a jednocześnie Rada Nadzorcza odwołała Maksa Kraczkowskiego z zarządu z dniem 13 kwietnia br. - podał bank w komunikacie.

Szwed złożył jednocześnie rezygnację z funkcji członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) - poinformował w komunikacie bank. Jak dodano, premier Mateusz Morawiecki powołał Kazimierza Kujdę do rady nadzorczej BGK.

Kim jest Dariusz Szwed?

Jak podał bank w komunikacie, Dariusz Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru "Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025".

Szwed w latach 2019-2021 był wiceprezesem Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu banku - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem Alior TFI. Wcześniej, od roku 1995 był związany z Santander Bank Polska, jako dyrektor departamentu private banking. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku. Ponadto był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku.

Szwed jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Ma również dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Rezygnacja Pawła Gruzy

Tydzień temu Paweł Gruza zrezygnował z kierowania pracami zarządu PKO BP oraz ubiegania się o pełnienie funkcji prezesa zarządu. To oznacza, że w ciągu dwóch lat największy polski bank będzie miał już piątego prezesa.

Według ustaleń dziennikarzy RMF FM Gruza stracił stanowisko, ponieważ od sierpnia nie otrzymał zgody Komisji Nadzoru Finansowego na zostanie pełnoprawnym prezesem PKO BP. Formalne był wiceprezesem PKO BP jedynie pełniącym obowiązki prezesa.

Zgody KNF nie było, bo ta instytucja jest kontrolowana przez ludzi premiera Mateusza Morawieckiego, natomiast Gruza jest uznawany za człowieka Jacka Sasina i Elżbiety Witek.

Paweł Gruza został powołany do zarządu PKO BP 8 sierpnia 2022 r. Powołano go na prezesa banku pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do tego czasu miał pełnić funkcję wiceprezesa kierującego pracami zarządu.

Wcześniej prezesem PKO BP była Iwona Duda, która po rezygnacji w sierpniu 2022 r. została członkinią Rady Polityki Pieniężnej.