Ceny mieszkań w sierpniu mocno w górę - wynika z najnowszego raportu Expandera. W ciągu zaledwie miesiąca średnio wzrosły o dwa procent.

REKLAMA

W 10 z 17 miast odnotowano najwyższe ceny w historii. Najmocniej mieszkania podrożały w Toruniu i Bydgoszczy, gdzie w miesiąc ceny poszły w górę o 6 proc. W Poznaniu i Krakowie - o 5 proc.

W Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach miesięczna podwyżka wyniosła 4 proc., w Warszawie, Lublinie i Rzeszowie 2 proc.

Poza kwestią inflacji jest to efekt uboczny rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc., który zwiększył dostępność kredytów, a więc i liczbę chętnych do zakupu mieszkań.

Coraz mniejsze mieszkania z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Program rządowych dopłat do kredytów mieszkaniowych ruszył w lipcu i od tego czasu pieniądze te starczają na coraz mniejsze mieszkanie - właśnie z powodu bardzo dynamicznego wzrostu cen mieszkań.

Limity maksymalnego kredytu w rządowym programie pozostają niezmienne - to 500 tys. zł dla singla, 600 tys. zł dla małżeństwa lub pary z dzieckiem.

Obecnie w Warszawie w ramach rządowego programu para może kupić maksymalnie 41-metrowe mieszkanie, w Krakowie 45-metrowe - a więc ok. 5 metrów kwadratowych mniej niż jeszcze w lipcu.

Rozbieżności w kraju są ogromne, bo w Sosnowcu, finansując zakup bezpiecznym kredytem 2 proc., można kupić 100-metrowe mieszkanie, w Łodzi 75-metrowe, czy nawet w Poznaniu 57-metrowe.

Kto może skorzystać z bezpiecznego kredytu 2 procent?

1 lipca weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa.

Z tego kredytu mogą skorzystać osoby, które planują kupno lub budowę swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego, nie ukończyły jeszcze 45. roku życia i nie mają lub nie miały własnej nieruchomości (nie dotyczy dziedziczenia poniżej 50% udziałów).

Kredytobiorca:

  • powinien posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać;
  • nie posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego;
  • nie może mu przysługiwać spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego;

W dniu udzielenia kredytu przynajmniej jeden z kredytobiorców nie może mieć ukończonych 45 lat.

W okresie stosowania dopłat (pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 procent powiększone o marżę i prowizję (jeśli będzie pobierana) banku.

Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2 procent plus marża banku.

Bezpieczny kredyt 2 procent to standardowy kredyt udzielany przez banki komercyjne. Różnicą jest dopłata od państwa do pierwszych 120 rat kredytu. Jak każdy kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego o wysokości ustalonej przez bank udzielający kredytu. Zgodnie z przepisami ustawy wkład ten nie może być jednak wyższy niż 200 tysięcy złotych.