Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej wprowadziło w Polsce 33 proc. przedsiębiorstw - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Co czwarta firma nie może tego zrobić ze względu na specyfikę działalności. Jak wykonywanie obowiązków z domu wpływa na efektywność naszej pracy?
Praca zdalna i hybrydowa to już stały element rynku pracy zarówno w Polsce, jak i na świecie. To modne i wygodne formy wykonywania obowiązków, które coraz częściej oferują pracodawcy.
Badanie przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny wykazało, że 33 proc. przedsiębiorstw wprowadziło możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej (łączenie pracy zdalnej z pracą wykonywaną stacjonarnie).
Jednocześnie 41 proc. nie dopuszczało takich form wykonywania obowiązków i nie planowało ich wprowadzenia.
Zaledwie jedna czwarta przedsiębiorstw podkreśliła, że z uwagi na specyfikę działalności nie może wprowadzić takiego trybu pracy.
Jak wskazano w ostatnim wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE, badania nad produktywnością pracy zdalnej i hybrydowej nie dostarczają jednoznacznych rezultatów. W początkowych etapach pandemii Covid-19 utrzymywano, że praca z domu zwiększa produktywność pracowników nawet o 4,6 proc.
Kolejne badania przeprowadzone wśród pracowników branży IT czy call center wykazały, że praca w pełni zdalna obniża produktywność od 10 proc. do 20 proc.
Praca hybrydowa może być efektywnym kompromisem pomiędzy potrzebami i postawami pracowników, pracodawców a wyzwaniami rynku pracy. Choć pracownicy hybrydowi pracują niekiedy w innych godzinach i w inny sposób niż pracownicy stacjonarni, to ich produktywność nie musi być niższa. Przynajmniej takie wnioski płyną z badania z 2022 r. analizującego pracę ponad 1600 pracowników globalnego biura podróży - podkreślił Radosław Zyzik z PIE.
Okazuje się, że możliwość wykonywania części swojej pracy z domu zwiększała poziom szczęścia pracowników i zmniejszała skłonność do zmiany pracy.
Badanie polskich przedsiębiorstw przeprowadzone zostało przez Polski Instytut Ekonomiczny w grudniu 2023 r. na próbie 1000 firm.
Opracowanie: Klaudia Niewęgłowska