Na posiedzeniu 6 grudnia rząd ma przyjąć projekt budżetu na przyszły rok. Według naszych informacji, rząd przyjmie wariant budżetu, który zakłada deficyt na poziomie 35 miliardów złotych. Wzrost PKB miałby wynieść 2,5 proc.

REKLAMA

Prognozowany wzrost realnego PKB w przyszłym roku wynosi 2,5 procent. Jednak ogromna niepewność co do rozwoju sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, szczególnie w perspektywie następnego roku sprawiła, że rozpatrywano różne warianty wzrostu PKB i jego składowych, w tym recesję. Zdecydowano się wybrać wariant pośredni, który jest mimo wszystko bardziej konserwatywny niż obecny "konsensus" rynkowy - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

W uzasadnieniu do projektu budżetu na państwa na przyszły rok, resort finansów prognozuje, że realne tempo wzrostu PKB w 2013 roku przyspieszy do 3,4 proc., a w 2014 i 2015 roku wyniesie odpowiednio 3,8 proc. i 3,9 proc.

Inflacja średnioroczna ma wynieść w przyszłym roku 2,8 proc. wobec 4,1 proc. szacowanego na ten rok.

Resort finansów spodziewa się również, że bezrobocie na koniec bieżącego roku wyniesie 12,4 proc., a w grudniu przyszłego roku nieznacznie się obniży - do 12,3 proc.

W projekcie założono, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian zarówno w tym roku, jak i przez cały przyszły rok. W kolejnych latach będą niewielkie obniżki - wynika z uzasadnienia do projektu. Ministerstwo Finansów zakłada również, że w następnym roku kurs złotego będzie stopniowo rósł.

Resort finansów przyjął, że główna stopa referencyjna NBP wyniesie w tym roku średnio 4,2 proc., a w przyszłym roku ukształtuje się na poziomie 4,5 proc.

Z dokumentu wynika również, że w kolejnych latach Ministerstwo Finansów spodziewa się nieznacznego spadku głównej stopy procentowej.

Projekt budżetu zakłada również, że po istotnym osłabieniu złotego w drugiej połowie tego roku, w przyszłym roku nastąpi stopniowe umocnienie polskiej waluty.