Podpisana właśnie umowa na dostawę do Polski 2 mld metrów sześciennych gazu ze Stanów Zjednoczonych warta jest około 8 mld dolarów - przekazał prezydent USA Donald Trump podczas wspólnej z prezydentem RP Andrzejem Dudą konferencji prasowej w Białym Domu. Tego dnia PGNiG poinformowało, że kupi w USA więcej skroplonego gazu ziemnego: polska spółka zakontraktowała od firmy Venture Global 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat.

REKLAMA

PGNiG wyjaśniło, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG, odbieranego z planowanego terminala eksportowego Plaquemines, począwszy od 2023 roku został zwiększony z miliona do 2,5 mln ton rocznie, czyli po regazyfikacji: z 1,35 do 3,38 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie: milion ton pochodzić będzie z terminala Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton - z Plaquemines.

Porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego w USA gazu podpisane zostało w pierwszym dniu wizyty Andrzeja Dudy za Oceanem.

Donald Trump odniósł się do umowy w czasie wspólnej z polskim prezydentem konferencji prasowej.

Jak mówił, "w ostatnim okresie" Polska podpisała z amerykańskimi firmami nowe kontrakty na zakup "ponad 6 mld metrów sześciennych amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG", a opiewające na łącznie 25 mld dolarów.

Obecnie nasze kraje również podpisują kolejną umowę dotyczącą 2 dodatkowych miliardów metrów sześciennych gazu za mniej więcej 8 miliardów dolarów - zaznaczył Donald Trump.

"Prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne osiąga się poprzez różnorodność energetyczną"

W uroczystości podpisania porozumienia w Eisenhower Executive Office Building Białego Domu udział wzięli m.in. Sekretarz Energii USA Rick Perry i sekretarz stanu w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polska i Stany Zjednoczone mają silny i strategiczny sojusz i przyjaźń, którą wzmacnia wspólne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne i zrozumienie, że prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne osiąga się poprzez różnorodność energetyczną. Dzisiejsze ogłoszenie znaczącego rozszerzenia istniejącego partnerstwa LNG między Venture Global i PGNiG jeszcze bardziej umacniają ten cel - podkreślał Rick Perry.

Pod kierownictwem prezydenta Trumpa nasze dwa narody rozpoczęły strategiczny dialog energetyczny między USA a Polską, który wzmacnia i wspiera partnerstwa takie jak to. Oczekujemy jeszcze więcej w nadchodzących miesiącach i latach - zaznaczył.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił natomiast, że "dzięki dobrym relacjom z naszymi amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach".

Zwrócił również uwagę, że polska spółka zwiększa ilość gazu LNG, który będzie odbierany ze Stanów Zjednoczonych po 2022 roku - czyli po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego z Rosją.