Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat, będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie - zakłada projekt przyjęty we wtorek przez rząd.
Projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia przewiduje, że nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
W komunikacie po posiedzeniu rządu poinformowano, że wysokość świadczenia wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie. Świadczenie ma być corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r. Waloryzacja ma się odbywać w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Zgodnie z projektem prawo do świadczenia przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie.
Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy ma zastąpić obecny - pozaustawowy - mechanizm przyznawania honorowego świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat.
Obecnie comiesięczne świadczenie honorowe przyznawane są przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku.
W Polsce jest ponad 6 tys. osób, które ukończyły 100 lat.