W ostatnich latach w naszym społeczeństwie znacząco wzrosła świadomość zdrowia. Dojrzeliśmy do podejmowania świadomych wyborów w kwestii odżywiania i aktywności fizycznej, jako istotnego elementu profilaktyki zdrowotnej. Obecnie do tej codziennej „higieny życia” dodać możemy także higienę snu. Właściwy komfort wypoczynku i odpowiednią regenerację może zapewnić materac kieszeniowy, który okazuje się prawdziwą rewolucją, jeśli chodzi o wygodę snu.
Inwestycja w wygodny sen jest jak długoletnia inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Ciało, któremu nie pozwoli się na właściwą regenerację, nigdy nie będzie funkcjonować prawidłowo. Chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, spadek efektywności pracy i zmniejszona koncentracja to tylko początek niepożądanych objawów złego snu. A podstawą dla efektywnego wypoczynku jest wygodny materac!
Wygodny materac to także najlepsza profilaktyka zdrowia kręgosłupa. Podłoże, które pozwala na zachowanie jego optymalnych krzywizn może nas "uchronić" przed problemami związanymi ze zwyrodnieniami lub bólami wynikającymi z nieprawidłowych napięć wynikających ze złej pozycji podczas snu. A zatem dobór materaca powinien być kwestią świadomie przemyślaną i rozpatrywaną w kategoriach troski o własne zdrowie!
Aby materac gwarantował ten wymagany poziom komfortu i prawidłowe podparcie dla kręgosłupa, musi posiadać odpowiednią sprężystość i elastyczność. Jednym z najlepszych typów materacy, który może zapewnić wręcz "skrojone na miarę" dopasowanie do ciała, jest materac kieszeniowy.
Czym wyróżniają się materace kieszeniowe? Mają one niewiele wspólnego z tradycyjnymi materacami sprężynowymi! Podstawą ich konstrukcji są specjalne sprężyny - każda z nich umieszczana jest we wnętrzu materaca w osobnej kieszonce (stąd właśnie pochodzi nazwa tego rodzaju materacy). Dzięki takiemu rozwiązaniu każda ze sprężyn pracuje niezależnie, uginając się wyłącznie pod wpływem punktowego nacisku.
Taki materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika, dając mu wręcz niesamowity komfort i wspomagając głęboką regenerację. Dodatkowo najlepsze modele kieszeniowe na rynku posiadają 7 stref twardości, które odpowiadają poszczególnym fragmentom ciała człowieka. Dzięki ich obecności materac jeszcze lepiej dopasowuje się do naszej anatomii. W efekcie budzimy się wypoczęci, zregenerowani, a bóle mięśni i bóle kręgosłupa odchodzą w niepamięć.
Materac kieszeniowy sprawdzi praktycznie w każdej sypialni. Nie ma osoby dorosłej, na której potrzeby nie byłby w stanie odpowiedzieć. Materace kieszeniowe posiadają właściwości ortopedyczne, a co za tym idzie - są wskazane także w przypadku osób cierpiących na schorzenia układu ruchu.
Materace kieszeniowe sprawdzą się zarówno w łóżkach jednoosobowych, jak i w łóżkach małżeńskich. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej nie przenoszą one drgań. Oznacza to, że ruchy jednego z partnerów nie są odczuwane przez drugą osobę i nie wpływają na komfort jej wypoczynku! Żaden inny rodzaj materaca nie oferuje tych właściwości na tak wysokim poziomie, jak materace kieszeniowe.
Dzięki obecności licznych sprężyn, pracujących pod wpływem nacisku ciała, materace kieszeniowe zyskują także dodatkową właściwość: jest nią wysoka przewiewność. Oddychający materac nie tylko wpływa na lepszą cyrkulację powietrza (a zatem może być odpowiednim wyjściem dla osób cierpiących na nadmierną potliwość lub - po prostu - dla "zimnolubnych"), ale też nadaje materacowi właściwości antyalergicznych.
Jedynym wyjątkiem, jeśli chodzi o materace kieszeniowe, są najmłodsi użytkownicy. Materacy sprężynowych w ogóle nie zaleca się dla najmłodszych dzieci i niemowląt (w ich przypadku zdecydowanie lepsze będą modele wykonane z pianki). O materacu kieszeniowym można pomyśleć w przypadku starszych dzieci, lecz należy pamiętać, że dopóki nie osiągną 150 cm wzrostu, wybrany model powinien być materacem bezstrefowym.
Czy materace kieszeniowe różnią się między sobą? Obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli zdywersyfikowanych pod względem konstrukcji i specyficznych właściwości. W przypadku materacy kieszeniowych wyróżnić można główny podział na trzy kategorie związane z ilością sprężyn:
- Materace kieszeniowe pocket - w takich modelach znajdziemy 272 sprężyny na każdy m2 powierzchni materaca;
- Materace kieszeniowe multipocket - w takich modelach umieszcza się 508 sprężyn na każdy m2 powierzchni materaca;
- Materace kieszeniowe luxpocket - mogą poszczycić się imponującą liczbą 1000 sprężyn na każdy m2 materaca.
Oczywiście, im więcej sprężyn, tym większa elastyczność punktowa materaca. A co za tym idzie - większy komfort snu! Niestety materace multipocket i luxpocket mogą być stosunkowo drogie, niemniej jednak należy brać pod uwagę, że materac kupuje się raz na kilka lat, a inwestycja w dobry materac jest inwestycją we własne zdrowie!
Na właściwości materacy kieszeniowych wpływ mają także pozostałe komponenty wykorzystane do produkcji danego modelu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj pianki stanowiącej wykończenie materaca. Wysoką trwałością i przewiewnością cechują się pianki poliuretanowe oraz pianki wysokoelastyczne HR (które dodatkowo wypadają korzystnie cenowo). Dla nieco bardziej wymagających wskazane mogą być z kolei pianki lateksowe lub pianka termoelastyczna. Ponadto, w materacach kieszeniowych stosuje się także wkładki hydrożelowe oraz maty kokosowe, które zwiększają twardość podłoża i wzmacniają konstrukcję materaca.
Jak już wspomnieliśmy, materace kieszeniowe niestety nie będą należały do najtańszych. I choć nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu i komforcie, to oczywiście można postarać się kupić swój nowy materac w jak najkorzystniejszej cenie. A zatem - gdzie warto ich szukać?
Nie ma co ukrywać - najlepsze ceny materacy kieszeniowych znaleźć można w sklepach internetowych. Przodują one nie tylko korzystną cenowo, ale także rozbudowaną ofertą i zaawansowanymi usługami związanymi z obsługą klienta.
Doskonałym przykładem może być sklep polskiego producenta Materace Dla Ciebie, który oferuje kompleksową opiekę wykwalifikowanego eksperta, darmową dostawę oraz możliwość bezpłatnego testowania wybranego modelu aż przez 30 dni! To ogromny krok w kierunku zaspokojenia oczekiwań klienta, który otrzymuje dużo czasu na to, aby "na własnej skórze" przekonać się, czy dany model materaca zapewnia oczekiwany poziom komfortu!