Pozyskiwanie wody z mgły na dużą skalę mogłoby zapewnić wodę pitną najbardziej suchym miastom na świecie. Do takiego wniosku doszli naukowcy i zastosowali w praktyce proste rozwiązanie. O wszystkim donosi BBC.

REKLAMA

Uczeni zbadali potencjał pozyskiwania wody z mgły w pustynnym mieście Alto Hospicio na północy Chile. Średnie opady deszczu w tym regionie wynoszą mniej niż 5 mm rocznie. Wielu mieszkańców najbiedniejszych dzielnic miasta polega na wodzie pitnej, która jest dostarczana ciężarówkami.

Jednak chmury mgły, które regularnie gromadzą się nad górskim miastem, są niewykorzystanym źródłem - do takiego wniosku doszli naukowcy i zastosowali innowacyjne rozwiązanie. System pozyskiwania wody z mgły, który stworzyli, składa się z drobnej siatki, przez którą przechodzą wilgotne chmury.

Sposób na eksploatacje mgły?

Łapanie wody z mgły jest niezwykle proste - między słupami zawieszona jest siatka. Kiedy wilgotne chmury przechodzą przez nią, tworzą się na niej kropelki. Woda jest następnie kierowana do rur i zbiorników. Jest to stosowane na małą skalę od kilku dziesięcioleci, głównie w wiejskich obszarach Ameryki Południowej i Środkowej, w miejscach z odpowiednimi warunkami pogodowymi.

Jeden z największych systemów pozyskiwania wody z mgły znajduje się w Maroku, na skraju Sahary. Ale są to projekty eksperymentalne. Uczeni uważają, że przyszedł czas, by zacząć wykorzystywać mgłę w ten sposób na dużą skalę.

Czy to jest realne?

Naukowcy przeprowadzili badania nad ilością wody, jaką można wyprodukować poprzez wykorzystywanie mgły i połączyli te informacje z badaniami nad formowaniem się chmur na zdjęciach satelitarnych oraz z prognozami pogody.

Na podstawie średniego rocznego wskaźnika zbierania wody wynoszącego 2,5 litra na metr kwadratowy siatki dziennie, naukowcy obliczyli, że 17 000 m kw. siatki mogłoby wyprodukować wystarczającą ilość wody, aby zaspokoić tygodniowe zapotrzebowanie na wodę wynoszące 300 000 litrów.

To zaspokoiłoby potrzeby małego miasta. Naukowcy twierdzą także, że "woda z chmur" mogłaby również zwiększyć odporność niektórych suchych miast na zmiany klimatu.