Niezwykłe zdjęcie bardzo odległej galaktyki opublikowała NASA. Z gwiezdnego pyłu wyłania się twarz brodatego mężczyzny, do złudzenia przypominająca chrześcijańskie przedstawienia Boga. Obłok, znajdujący się dziesiątki milionów lat świetlnych od Ziemi, sfotografował teleskop Hubble'a. To może oznaczać, że niebo jest znacznie dalej, niż dawniej wierzono.

REKLAMA

Na zdjęciu opublikowanym przez NASA kłęby pyłu układają się w obraz bardzo przypominający ikonograficzne przedstawienia Boga Ojca. Na podobieństwo od razu zwrócili badacze z amerykańskiej agencji i dziennikarze na całym świecie. Ich zdaniem wizerunek brodatego starca kojarzy się z setkami dzieł sztuki, na przykład freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.

Średniowieczni chrześcijanie wierzyli, że niebo jest fizycznie istniejącym miejscem ponad chmurami. Teleskop Hubble'a wskazał je "odrobinę" dalej, bo w galaktyce NGC 1316 odległej od Ziemi o 75 milionów lat świetlnych.

NGC 1316 widać na fotografii jako ogromny obłok pyłu i gwiazd. Jej rozmiary wskazują, że najprawdopodobniej powstała z połączenia dwóch innych galaktyk kilka miliardów lat temu. Astronomowie przypuszczają, że były to galaktyki spiralne, co do tej pory widać po kształcie NGC 1316.

Kolejne świetne zdjęcie zrobione przez teleskop Hubble'a

Teleskop Hubble'a porusza się po orbicie okołoziemskiej. Nazwano go na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble'a. Został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31 dnia 24 kwietnia 1990.

Od momentu wystrzelenia w 1990 roku, teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Do końca 2011 roku na podstawie danych z Hubble'a napisano ponad 10 000 prac naukowych. Świat obiegło także wiele zrobionych przez niego zdjęć.

Pomógł w rozwikłaniu długowiecznych problemów astronomicznych, dostarczył również wiele danych, których wyjaśnienie wymaga nowych teorii. Spośród nich głównymi celami misji był dokładniejszy pomiar odległości do Cefeid, w wyniku czego stała Hubble'a, która określa tempo rozszerzania się Wszechświata proporcjonalnie do jego wieku, mogła być precyzyjniej oszacowana.

Daliy Mail