Polska produkuje ok. 20 proc. światowej produkcji malin i jest liderem w tej dziedzinie na świecie - powiedział prezydent Międzynarodowej Organizacji Producentów Malin Antonio Dominquez w sobotę podczas konferencji sadowników w Kraśniku (Lubelskie).
Chciałbym pogratulować Polsce, która jest przodownikiem, jeśli chodzi o produkcję i eksport malin na świecie. Są to małe, rodzinne plantacje. Polska jest tym krajem, od którego możemy się uczyć - powiedział Dominquez na konferencji prasowej.
Wyraził nadzieję, że to właśnie małe, rodzinne plantacje będą nadal dominowały w produkcji malin. Taki model produkcji dominuje również w Chile i w Serbii. Zalety tego rozwiązania to niskie koszty produkcji, ale przede wszystkim wysoka jakość produktu, jaki można uzyskać na małych plantacjach. Tam łatwiej kontrolować tę jakość i poziom bezpieczeństwa żywnościowego - dodał.
Światowa Organizacja Producentów Malin skupia producentów tych owoców z 12 krajów. Jej zadaniem jest wspieranie przemysłu malinowego na świecie.
W 2012 r. w Polsce zebrano ponad 127 tys. ton malin, co dało jej pierwsze miejsce na świecie. 75 proc. krajowej produkcji malin pochodzi z plantacji na Lubelszczyźnie.
Według szacunkowych danych GUS za 2013 r. produkcja malin była nadal bardzo wysoka, lecz o 5,8 proc. niższa od tej z 2012 r. Wstępne prognozy Światowej Organizacji Producentów Malin wskazują, że w 2013 r. światowe zbiory malin wyniosły ok. 326,5 tys. ton czyli o ok. 19 proc mniej niż w roku 2012.
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że w nowej perspektywie unijnej w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziane będzie specjalna pula środków - ok. 450 mln euro - na modernizację małych gospodarstw. Program jest obecnie jeszcze na etapie konsultacji. Dotyczyć będzie gospodarstw, których sprzedaż nie przekracza 15 tys. euro rocznie. Przewidujemy tu wsparcie na jedno gospodarstwo do 60 tys. zł - zaznaczył Kalemba.
Minister podkreślił, że polska żywność jest konkurencyjna nie tylko na rynku europejskim, ale i światowym. Polska jest m.in. jednym z największych eksporterów jabłek, zajmuje czołowe miejsca, jeśli chodzi o produkcję borówki amerykańskiej czy czarnej porzeczki.
Największa dynamika rozwoju jest w sektorze rolno-spożywczym. Za rok 2013 sprzedaliśmy produkty rolno-spożywcze poza Polskę za ponad 19,5 mld euro i uzyskaliśmy nadwyżkę ponad 5,5 mld euro - powiedział.
Sektor rolno-spożywczy jest i będzie kluczowym sektorem dla polskiej gospodarki. Nie ma żadna inna dziedzina takiej dynamiki rozwoju eksportu, żadna inna dziedzina nie ma takiego dodatniego korzystnego wyniku w handlu zagranicznym -podkreślił.
X Międzynarodowa Konferencja Sadownicza w Kraśniku poświęcona jest aktualnym problemom produkcji owoców jagodowych i pestkowych. Uczestniczy w niej około tysiąca osób - plantatorów, przetwórców, naukowców, przedstawicieli organizacji rolniczych i grup producenckich.
(jad)