To nagranie może budzić niepokój. Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku zamieszczono film, na którym widać, jak w jednym z polskich jezior pływa wąż. Czy powinniśmy się bać?

REKLAMA

Kiedy płyniesz sobie spokojnie przez jezioro... i nagle wyprzedza Cię coś niedużego - opisują nagranie leśnicy. Zarejestrowano na nim... szybko płynącego węża. Czy jest groźny?

Na szczęście nie. Jak uspokajają Lasy Państwowe - to zaskroniec. Jest niejadowitym wężem z rodziny połozowatych. Poznajemy go po charakterystycznych żółtych plamkach za skroniami, od czego też pochodzi jego nazwa. Zdecydowanie nie powinniśmy się go bać i nie powinniśmy również go straszyć - podkreślono.

Jak się okazuje, zaskrońce świetnie pływają. Ale że pływają tak szybko i z taką gracją... - napisali przedstawiciele Lasów Państwowych na Facebooku.

Czy zaskroniec zagraża człowiekowi?

Czy zaskrońców należy się obawiać? Czy zaskroniec jest niebezpieczny? Absolutnie nie!

Zaskroniec w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. Nie jest jadowity, stara się za wszelką cenę uciekać przed człowiekiem, a nawet, jeśli mu się to nie uda, nie staje się agresywny. Czasem syczy. Najczęściej jednak udaje martwego. Przy okazji wydziela brzydko pachnącą substancję, która ma pozbawić napastnika apetytu.

Zaskroniec nadchodzącego człowieka wyczuwa dzięki wibracjom ziemi. Dlatego by mieć pewność, że węże zejdą nam z drogi podczas leśnej wycieczki, wystarczy... głośniej tupać.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Zaskroniec bywa mylony z jedynym polskim jadowitym wężem, czyli żmiją zygzakowatą. Zazwyczaj odróżnienie obu zwierząt jest stosunkowo proste. Zaskrońce są większe i smuklejsze - osiągają do 1,5 m długości. Z kolei żmija rzadko ma metr.

Zaskrońce mają charakterystyczne, żółte plamy z tyłu głowy, których żmija nie ma.

Ponadto oczy zaskrońca są wyłupiaste i żółtawe, o okrągłych źrenicach. Oczy żmij są czerwonawe, a źrenice pionowe.

Warto wiedzieć, że głowa żmii jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała, zaś głowa zaskrońca wygląda jak przedłużenie jego ciała.

Ale co najważniejsze wolą inne środowiska. Zaskrońce wybierają wodę i występują zazwyczaj w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych. Żmije lepiej czują się tam, gdzie jest sucho.

Zarówno żmija jak i zaskroniec unikają kontaktu z człowiekiem - ratują się ucieczką. Jeśli jednak zostaną zaskoczone i nie zdążą się schować - reagują zupełnie inaczej. Zaskroniec - jak już wspomnieliśmy - może syczeć lub udawać. Żmija przybierze charakterystyczny kształt litery "s".