I tym możesz zostać kamerdynerem i zarabiać 100 tysięcy dolarów rocznie! Drogę do tego zawodu otwiera ukończenie najsłynniejszej na świecie szkoły kamerdynerów - The International Butler Academy.
Ta elitarna szkoła mieści się niedaleko Maastricht w Holandii, w zabytkowym zamku Kasteel Oost. Przez 8 tygodni ochotnicy, którzy chcą zostać w przyszłości kamerdynerami uczą się wszystkiego: od tradycyjnego czyszczenia butów aż po zarządzanie domem.
Oczekiwania po skończonym kursie są wysokie. Adepci elitarnej szkoły mają nadzieję, że będą zarabiać nawet 100 tysięcy dolarów rocznie.
Współczesny kamerdyner to menadżer domu, asystent rodziny i jej najbliższy powiernik. A jego chlebodawca to np. biznesem, gwiazda pop, szejk lub arystokrata. Studenci poznają więc między innymi międzynarodowy protokół i dowiadują się jak się nakrywa się do stołu. Uczą się też zarządzać personelem i zorganizować sprzątanie dużego domu.
Żeby dostać się do szkoły, nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia. Nie ma także żadnego limitu wieku. Najmłodszy student miał 18 lat, a najstarszy - 68. Niezbędne są jednak trzy rzeczy: pieniądze - ośmiotygodniowy kurs kosztuje prawie 14 tys. euro, dobra znajomość angielskiego (w szkole jedynym językiem jest - właśnie angielski) i konieczne są odpowiednie cechy charakteru. Musisz być nastawiony na innego człowieka, zapomnieć o sobie, bo masz komuś innemu służyć. Musisz być elastyczny - wyjaśnia Frank Fortgens, odpowiedzialny za rekrutację.
W cenie kursu jest pełne utrzymanie i zakwaterowanie i odpowiedni dla kamerdynera uniform. Studenci mieszkają w pałacu, co jak podkreśla Fortgens jest wyjątkowym atutem szkoły. Tutaj studenci są jak w przyszłej rodzinie, zarządzają pałacem, uczestniczą w wystawnych obiadach - tłumaczy.
Niestety, nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem to i tak musisz poczekać, bo na wrześniowy kurs nie ma już wolnych miejsc. Do szkoły ściągają kandydaci z różnych stron świata, często są to osoby, które wcześniej pracowały już w innych zawodach, a teraz chcą zamienić swoją profesję na bardziej lukratywną.
Kamerdynerem został więc już stolarz, lekarz, taksówkarz, bankier, informatyk i prawnik. Fotrgens nie ukrywa, że w krajach Bliskiego wschodu lub w Stanach Zjednoczonych kamerdynerzy mogą zarobić od 60 tys. do ponad 100 tys. dolarów rocznie. W Europie, zwłaszcza we Francji czy Belgii zarobki są niższe, bo wyższe są podatki. Szkoła pomaga jednak w znalezieniu pracy, a nawet służy pomocą w pierwszym okresie po jej podjęciu.