Ponad 100 lat ma najstarsze auto odnotowano w bazie CEPiK. Zabytkowy adler, zarejestrowany w Warszawie, został wyprodukowany w 1901 roku. Takich "samochodowych staruszków" jest jednak w CEPiK-u ponad 450; najwięcej z nich jeździ po drogach Mazowsza.

REKLAMA

Z danych resortu spraw wewnętrznych zarządzającego bazą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 450 aut wyprodukowanych jeszcze przed 1940 rokiem. Przeważają wśród nich fordy, DKW, BMW, citroeny i mercedesy.

Najwięcej zabytkowych pojazdów można spotkać na Mazowszu - 128. W woj. śląskim i wielkopolskim zarejestrowano ich po 52, w małopolskim 29, dolnośląskim 27, pomorskim 27 i podkarpackim - 23.

Nie brakuje syrenek i trabantów

Na polskich drogach wciąż można spotkać także popularne przed laty "syrenki". W ostatnich dwóch latach okresowe badania techniczne przeszło w całej Polsce łącznie blisko 460 takich aut. Najwięcej jest ich na terenie województw: mazowieckiego - 86, wielkopolskiego - 63, śląskiego - 43, małopolskiego - 40 i kujawsko-pomorskiego - 38 - dodaje rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Nadal popularne są trabanty. Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat okresowe badania techniczne przeszło ich łącznie ponad 1,1 tys. - zaznaczyła.

Z kolei najstarsze motocykle, figurujące w bazie CEPiK, zostały zarejestrowane (i wyprodukowane) w 1919 roku. Są to: Harley Davidson z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i Levis Popular z województwa lubelskiego.

CEPiK to system informatyczny obejmujący centralną bazę danych zawierającą dane i informacje o pojazdach, ich właścicielach i posiadaczach, a także osobach posiadających wymagane uprawnienia do kierowania tymi pojazdami.