Dokumentacja tunelu, czyli niezwykłego odkrycia w centrum Krakowa jest już w rękach wojewódzkiego archeologa. Eksperci zadecydują jak zakonserwować średniowieczne odkrycie, a miasto czy w przyszłości udostępnić tunel do zwiedzania dla turystów. Oprócz dwóch fragmentów murów, pamiętających czasy Władysława Jagiełły i Wacława II Czeskiego - w czasie remontu Arsenału Miejskiego robotnicy dokopali się do prawdopodobnie pochodzącego z XIV wieku kanału.
Kanał ma około dwóch metrów wysokości i metr szerokości. Prawdopodobnie spełniał rolę tak zwanej wycieczki. Wycieczka była budowana po to, żeby w czasie oblężenia przez Tatarów można było albo zaprowiantować miasto, albo kurier mógł wyjść poza mury i sprowadzić pomoc - mówi RMF FM Wojciech Slaski z Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Z kolei fragmenty zabytkowych murów w Krakowie odkryto w północnej i zachodniej części Arsenału Miejskiego. Pochodzą prawdopodobnie z końca XIII i XIV wieku. Góra jednego z murów jest na poziomie trawnika obecnych plant. Kraków był więc położony dużo niżej, a mury miały co najmniej 6 metrów. Znaleźliśmy też ślady po miejscu, w którym chodził strażnik, pilnując murów obronnych - dodaje Rafał Slaski.
O losach archeologicznych odkryć zadecydują eksperci, którzy wskażą sposób zabezpieczenia fragmentów zabytkowych murów i kanału. Jednym ze sposobów konserwacji jest zasypanie wykopalisk piaskiem. Z kolei decyzję na temat udostępnienia obiektów do zwiedzania może podjąć miasto. Remont Arsenału Miejskiego nadzorowany przez Fundację Książąt Czartoryskich polega na hydroizolacji zawilgoconych murów zabytkowego budynku. Kolejny etap prac prowadzony będzie pomiędzy Klasztorkiem a Arsenałem.