James Joyce, Tadeusz Boy-Żeleński, Virginia Woolf, Marina Cwietajewa są wśród ponad 900 twórców, których dzieła od dziś można swobodnie wykorzystywać. 1 stycznia tradycyjnie obchodzony Dzień Domeny Publicznej.
Prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci twórcy. Oznacza to, że od dziś można swobodnie wykorzystywać utwory ponad 500 pisarzy, którzy zmarli w 1941 roku, w tym twórcy "Ulissesa" Jamesa Joyce'a, twórcy nowoczesnej antropologii Jamesa Frazera, najsławniejszego poety Indii Rabindranatha Tagore, Mariny Cwietajewej, Virginii Woolf, Roberta Baden-Powella, Henri Bergsona, Ignacego Paderewskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Emila Zegadłowicza czy św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Domena Publiczna to zbiór dzieł, które z różnych powodów nie są objęte prawami autorskimi, np. dlatego, że ich autorzy zdecydowali się udostępniać je całkowicie bezpłatnie i bez żadnych warunków.
W polskim prawie autorskim pojęcie Domeny Publicznej, formalnie rzecz biorąc, nie występuje, choć istnieje wiele inicjatyw i projektów, które wykorzystują twórczość, do której wygasły autorskie prawa majątkowe, czyli dzieła będące w Domenie Publicznej. Korzystają z niej na przykład biblioteki cyfrowe, digitalizując i udostępniając kopie cyfrowe utworów w internecie.