Bóle pleców to problem zdrowotny, z którym zmaga się coraz więcej osób. Niekiedy są one wynikiem stanów chorobowych, takich jak dyskopatia, ale najczęściej mają związek z przeciążeniami mięśni i stawów w obrębie kręgosłupa. Kiedy plecy zaczynają dawać nam się we znaki, warto od razu podjąć działania, które nie tylko przyniosą nam ulgę w bólu, ale też zapewnią długoterminowe wsparcie dla naszego układu ruchu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie bólu pleców jest masaż. Jednak jak w gąszczu dostępnych form masażu wybrać ten, który najlepiej zadba o nasz kręgosłup?

Skąd biorą się uporczywe bóle kręgosłupa? Jakie są najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa?

Bóle w plecach odczuwa zdecydowana większość ludzi bez względu na wiek. Niekiedy ból pojawia się sporadycznie i jest mało natężony, niekiedy zaś narasta, pojawia się coraz częściej i jest coraz bardziej dotkliwy. Co jest przyczyną dolegliwości bólowych w rejonach kręgosłupa? Powody mogą być różne, jednak najczęściej bóle związane są z naszymi codziennymi nawykami i przeforsowaniem.

Nasz układ ruchu to system naczyń połączonych. Kiedy któryś z elementów szwankuje, szwankuje cały mechanizm. Jeden nadmiernie napięty mięsień, naderwane więzadło bądź uciskający dysk może zaburzyć pracę całego układu ruchu i wywołać szereg dokuczliwych dolegliwości w obrębie pleców.

Czynniki, które najczęściej mają wpływ na bóle pleców to:

  • dyskopatia (uszkodzenie lub wypadnięcie krążka międzykręgowego, czyli dysku, powodujące ucisk na nerwy),
  • zwyrodnienia kręgosłupa (powstają w efekcie zużycia i deformacji chrząstki stawowej, kręgów i stawów, szczególnie powszechne są w starszym wieku i dotyczą głównie odcinka szyjnego i lędźwiowego),
  • skolioza (wada postawy polegająca na skrzywieniu kręgosłupa),
  • reumatyzm (przewlekłe stany zapalne obejmujące stawy, mięśnie i kości, powodujące ból i sztywność),
  • rwa kulszowa (powstaje w wyniku ucisku na nerw kulszowy, ból jest bardzo dotkliwy i często promieniuje do odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, pośladków i kończyn dolnych),
  • nadmierne napięcie mięśni w obrębie kręgosłupa (może być powodowane złym ułożeniem ciała, nadmiernym stresem lub intensywnym wysiłkiem fizycznym),
  • osłabienie mięśni kręgosłupa (brak odpowiedniej siły mięśniowej w okolicy pleców może prowadzić do niestabilności kręgosłupa i dolegliwości bólowych),
  • przeciążenie mięśni (nadmierna aktywność fizyczna, szczególnie bez odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania, prowadzi do mikrourazów i bólu),
  • siedzący tryb życia (brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie pleców, wywołuje przeciążenie kręgosłupa i prowadzi do bólu),
  • praca w pozycji siedzącej (wykonywanie zawodowych obowiązków w tej pozycji codziennie przez wiele godzin może prowadzić do nadmiernego obciążenia kręgosłupa),
  • stres (silny stres przyczynia się do wzmożonego napięcia mięśniowego, szczególnie w okolicy pleców, prowadząc do bólu),
  • nadwaga (nadprogramowe kilogramy to znacznie większe obciążenie dla kręgosłupa),
  • przepracowanie (nadmierna aktywność fizyczna i psychiczna może prowadzić do przemęczenia mięśni i bólów pleców).

Regularne masaże są jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu bólów pleców. Wybór formy masażu w dużym stopniu zależy od przyczyny i umiejscowienia bólu, dlatego pierwszym krokiem przed udaniem się do salonu masażu powinna być konsultacja lekarska i dokładne rozpoznanie przyczyny bólu.

O czym również należy pamiętać, masaż w przypadku bólu pleców powinien być wykonywany przez doświadczonych specjalistów obeznanych w poszczególnych technikach masażu. Spotkać ich można w salonach Hati Thai.

Masaż leczniczy, masaż relaksacyjny, a może masaż tajski? Które techniki masażu są najlepsze przy bólach pleców?

Ból pleców może mieć podłoże chorobowe, przeciążeniowe, pourazowe, napięciowe, a nawet psychologiczne. W zależności od przyczyny problemu, możemy skorzystać z takich wariantów masażu jak:

  • Leczniczy masaż klasyczny - masaż nastawiony na konkretne cele terapeutyczne, często stosowany w celu redukcji bólu i stanu zapalnego, a także poprawy ruchomości stawów, poprawy krążenia krwi i limfy i pobudzenia procesu regeneracji chorych tkanek. Sprawdza się m.in. w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa po urazach oraz schorzeń układu ruchu i układu nerwowego. W ramach masażu leczniczego specjalista masuje określone obszary ciała, stosując paletę technik, takich jak uciskanie, ugniatanie, głaskanie, wałkowanie, rozcieranie.
  • Masaż tkanek głębokich (masaż głęboki) - zaawansowany, bardzo intensywny masaż, który koncentruje się na penetracji głębokich warstw mięśni, gruntownym rozluźnianiu tkanek i likwidowaniu punktów spustowych, czyli nadwrażliwych miejsc, w których rozwijają się bóle promieniujące do innych partii ciała. Masaż głęboki często stosowany jest przy rwie kulszowej, reumatyzmie, przykurczach tkankowych oraz przewlekłych bólach o podłożu przeciążeniowym.
  • Masaż punktowy - polega na uciskaniu konkretnych punktów, w których lokalizuje się ból lub napięcie. Rozluźnia i relaksuje oraz uśmierza ból.
  • Masaż sportowy - masaż specjalnie opracowany dla osób trenujących, pomocny w redukcji bólu pleców spowodowanego intensywną aktywnością fizyczną i dużym obciążeniem mięśni. Masażysta używa szeregu technik, takich jak rozciąganie, rozcieranie, roztrząsanie, rolowanie, oklepywanie, wibracja, co pomaga w rozluźnieniu mięśni i pobudzeniu procesów regeneracji. Masaż ten niweluje też napięcie w tkankach po wysiłku i zapobiega kontuzjom.
  • Masaż tajski - oparty na starożytnych metodach terapeutycznych masaż zawierający elementy jogi, refleksologii, medytacji i akupresury. Bazuje na szerokiej gamie technik, takich jak: ugniatanie, rozcieranie, uciskanie, rozciąganie, stymulacja stawów. Znany jest ze swojej wszechstronności i skuteczności. Daje doskonałe rezultaty przy różnych rodzajach bólów pleców, m.in. tych spowodowanych urazami, stanami chorobowymi, zwyrodnieniami, nadmiernym napięciem i przeciążeniem. Ofertę profesjonalnego masażu tajskiego można znaleźć na: https://hatithai.pl/masaz-warszawa/.
  • Masaż relaksacyjny - idealny do łagodzenia bólów pleców wywołanych silnym stresem i dużym napięciem emocjonalnym. Prowadzi do kompleksowego rozluźnienia ciała, niweluje poziom stresu, zmniejsza bóle pleców, odpręża i sprzyja rewitalizacji organizmu.

Jaki masaż przy bólu kręgosłupa szyjnego?

Częste przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego to długotrwałe przebywanie w niedogodnej pozycji, wysoki poziom stresu, wytężona aktywność fizyczna, urazy, choroba reumatyczna i zwyrodnienia.

Jeśli ból związany jest ze stresem i napięciem, doskonale sprawdzi się masaż relaksacyjny. Wykonywane przez masażystę delikatne ruchy zapewnią nam odprężenie i rozluźnienie mięśni szyi, dając chwilę wytchnienia od codzienności. Zaś przy bólu kręgosłupa szyjnego spowodowanym urazami, schorzeniami, przeforsowaniem i zmianami zwyrodnieniowymi dobrym rozwiązaniem będzie masaż głęboki lub masaż tajski.

Szeroką gamę masaży pomocnych w bólach kręgosłupa szyjnego znajdziesz tutaj.

Jaki rodzaj masażu przy bólu kręgosłupa lędźwiowego i kręgosłupa krzyżowego?

Bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym przeważnie spowodowane są nadmiernym obciążeniem będącym wynikiem dźwigania ciężarów lub zbyt długiej i intensywnej aktywności fizycznej. Może też powstawać w wyniku schorzeń układu kostno-stawowego, zwyrodnień, wad postawy, częstego utrzymywania niewłaściwej pozycji ciała. Rodzaje masażu, które najefektywniej niwelują dolegliwości bólowe i zmniejszają napięcie mięśniowe, to w tym wypadku masaż leczniczy, masaż głęboki i masaż tajski.

W jaki sposób masaż pomaga na ból pleców? Jakie są efekty masażu pleców?

Regularne masaże pleców w sposób wielotorowy pozytywnie wpływają na nasz organizm, w tym:

  • uelastyczniają tkanki,
  • poprawiają krążenie,
  • niwelują sztywność stawów,
  • poprawiają zakres ruchu,
  • przeciwdziałają kontuzjom,
  • wzmacniają mięśnie,
  • pomagają w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn z ustroju, usprawniają codzienne funkcjonowanie poprzez poprawę zdolności motorycznych,
  • niwelują bóle różnego pochodzenia, zlokalizowane w plecach, a także w szyi, barkach i kończynach.

Czy istnieją przeciwwskazania do masażu kręgosłupa?

Choć zazwyczaj masaże przynoszą same dobroczynne efekty, istnieje kilka ważnych przeciwwskazań do ich wykonywania, takich jak: ostre stany zapalne, nowotwory, otwarte rany, miażdżyca, wrodzona łamliwość kości, zakażenia, gorączka, epilepsja.