Reklama sklepu internetowego to jedno z kluczowych narzędzi do poszukiwania nowych klientów i promocji oferty. Wydatki na kampanie mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju działań czy ich zasięgu. Ile środków przeznaczyć na marketing swojego e-commerce i po jakie strategie sięgać?
Podstawa efektywnie działającego sklepu internetowego to oczywiście ciekawa oferta i jakość produktów. Trudno jednak docierać do klientów bez odpowiednich działań promocyjnych.
Jednym z kluczowych elementów, o jakie trzeba zadbać, jest pozycjonowanie. Sprzedawcy powinni zatroszczyć się o publikację wartościowych treści (artykułów, opisów produktów i kategorii czy rankingów) zoptymalizowanych pod SEO. W tym celu najlepiej nawiązać współpracę z profesjonalnym copywriterem lub agencją, aby content pojawiał się regularnie i był odpowiednio nasycony frazami kluczowymi.
Jakościowe treści zoptymalizowane pod SEO pomagają w zdobywaniu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. W dzisiejszych czasach klienci najczęściej szukają pożądanych produktów, wpisując w wyszukiwarkę nazwy interesujących ich przedmiotów np. "długa sukienka na studniówkę". To, co ukaże się ich oczom jako jedno z pierwszych, ma największą szansę na sprzedaż. Pozycjonowanie to sposób na to, by zwiększać ruch na swojej stronie internetowej.
Niezależnie od tego, czy sprzedaje się produkty w ramach dropshippingu np. ze Sky-Shop, czy produkuje towary na własną rękę, warto sięgnąć także po dodatkowe działania reklamowe. W przypadku e-commerce najważniejsze są kampanie online, czyli np. te przeprowadzane za pośrednictwem Google Ads. Pojawiają się w wynikach wyszukiwania i można targetować je na konkretne słowa kluczowe związane ze swoją ofertą. Duże znaczenie w marketingu online mają także kampanie w mediach społecznościowych. Reklamy w popularnych serwisach można ustawiać, wybierając dokładnie cechy użytkowników, do których trafią (m.in. wiek, lokalizację, zainteresowania). Takie materiały miewają różne formy - pojedyncze zdjęcia, karuzele czy wideo. Nad contentem wideo warto pochylić się w szczególności, ponieważ w ostatnim czasie zdobywa coraz większą moc reklamową.
Reklamy w postaci filmów publikuje się m.in. na YouTube, ale też w mediach społecznościowych. Nie muszą to być profesjonalne produkcje filmowe, lecz krótkie rolki, które w ciekawy sposób ukażą produkt czy usługę.
Na popularności ze względu na swoją wiarygodność zyskuje nawet UGC (user generated content), czyli materiały tworzone przez realnych klientów i użytkowników. Warto zwrócić uwagę również na e-mail marketing, czyli wysyłkę newslettera do subskrybentów. W wiadomościach można informować odbiorców m.in. o nowościach w asortymencie czy promocjach.
Sklepy internetowe często korzystają z siły influencer marketingu, czyli współprac z twórcami online. Do takich kampanii angażuje się osoby, które mają podobną grupę docelowych odbiorców co dany e-commerce. Im bardziej zaangażowana społeczność, tym większa szansa na powodzenie kampanii. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim doborze influencera do marki, by ich wartości były spójne, bo to buduje wiarygodność przekazu.
Każdy właściciel sklepu internetowego powinien wiedzieć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Ile powinno się wydawać na reklamę?". Trzeba wziąć pod uwagę:
- cele kampanii;
- rodzaj obranych działań;
- zasięg reklamy;
- możliwości finansowe przedsiębiorstwa.
W przypadku kampanii w wyszukiwarce czy mediach społecznościowych można rozpocząć działania reklamowe nawet za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie. Kiedy sięgnie się np. po współpracę z najpopularniejszymi influencerami, czasami za jeden post na ich profilach trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każdy twórca wycenia swoje zaangażowanie indywidualnie, a wiele zależy np. od liczby obserwujących w social mediach.
W pierwszej kolejności warto ustalić cele kampanii i określić budżet, jaki jest się w stanie bezproblemowo wydać na działania marketingowe. Zazwyczaj przyjmuje się, że odpowiedni przedział finansowy to 5-20 proc. przychodów rocznych przedsiębiorstwa. To jednak kwestia bardzo indywidualna. Co może pomóc w dokładnym ustaleniu budżetu?
Niezwykle ważny czynnik każdej kampanii to śledzenie jej wyników i analiza danych. Należy weryfikować, jakie skutki przynoszą poszczególne działania, bo pomaga to podjąć decyzje o tym, w co warto inwestować w przyszłości, a w co niekoniecznie. Niekiedy wskaźniki te pomagają także w dopracowywaniu strategii i np. lepszym targetowaniu odbiorców.
Dlaczego warto inwestować w reklamę sklepu internetowego? Inwestycja w reklamę sklepu internetowego to jeden ze sposobów osiągnięcia sukcesu w e-commerce. Marketing pozwala dotrzeć do osób, które jeszcze nie znają danej marki, a mogłyby być zainteresowane oferowanymi przez nią produktami. Dzięki opcji precyzyjnego targetowania odbiorców rosną szanse na większą, satysfakcjonującą konwersję.
Reklamy pozwalają także budować pożądany wizerunek marki. Za pomocą działań marketingowych można zwiększać rozpoznawalność, czy promować swoje wartości (np. etyczną produkcję, wysoką jakość materiałów itp.). To również sposób na nawiązywanie relacji z klientami i wzbudzanie ich lojalności oraz zaangażowania, a przede wszystkim na wyróżnienie się na tle konkurencji.
Co zrobić, aby reklama e-sklepu była skuteczna? Klucz do skutecznej kampanii reklamowej w e-commerce to odpowiednie zdefiniowanie swojej grupy docelowej. Trzeba zbadać potrzeby klientów i wiedzieć, jak za pomocą produktów oferowanych przez sklep można na nie odpowiedzieć. Tworzenie person zakupowych pozwala lepiej zrozumieć, co jest ważne dla konsumentów i jakie treści najbardziej ich zaangażują.
Odpowiednia charakterystyka grupy docelowej pomaga dobrać kanały przekazu, a nawet dostosować język kampanii do jej odbiorców. Warto rozważyć współpracę z agencją marketingową lub zbudować własny zespół specjalistów od reklamy, który zajmie się ocenieniem kosztów niezbędnych do jej realizacji.