Już w najbliższą sobotę 12 sierpnia, punktualnie o 10 otwarcie V Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Atrakcji - jak co roku - naprawdę sporo. Wykłady, rekonstrukcje historyczne, spotkania z poszukiwaczami, badaczami i specjalistami. Jeśli fascynują cię skarby, tajemnicze opowieści, niewyjaśnione zaginięcia dzieł sztuki - musisz koniecznie odwiedzić zamek Książ w Wałbrzychu!

REKLAMA

Sobota 12.08.2017

Sala balowa

UKRYCIA I ODKRYCIA

10.00 Dariusz Garba - "Sowiogórski Olbrzym i Książ. Legenda a rzeczywistość"

Autor licznych publikacji o Górach Sowich i Zamku Książ, oraz ich badacz od ponad czterdziestu lat opowie o swoich najnowszych odkryciach związanych z najbardziej tajemniczymi miejscami Dolnego Śląska.

11.00 Elżbieta Szumska - Güttlerowie - amerykański sen w Złotym Stoku oraz odkrycie Sztolni Ochrowej

Właścicielka kopalni złota opowiada o tym, jak odkryła nową sztolnię, co świadkowie opowiedzieli jej o depozytach z czasów II wojny światowej oraz jak udało się odnaleźć pewną znaną podróżniczkę, córkę przedwojennych właścicieli kopalni.

12.00 Joanna Hytrek - Hryciuk "Notatki pełne tajemnic. Günther Grundmann i ewakuacja dóbr kultury z wojennego Breslau"

Autorka licznych publikacji, w tym: "Ludność niemiecka a żołnierze Armii Czerwonej (Radzieckiej) na Dolnym Śląsku w latach 1945 - 1948" przybliży najbardziej tajemniczy okres końca wojny.

13.00 Piotr Galik - "Wielkie europejskie kulturobójstwo. Pierwsza wojna światowa, jako czas dewastacji dóbr kultury, dzieł sztuki i dorobku cywilizacyjnego Europy"

Druga wojna światowa to czas wielkiej grabieży dzieł sztuki. A co z pierwszą wojną? Przyniosła przecież milionowe ofiary w ludziach i gigantyczne wyniszczenie ekonomiczne Starego Kontynentu. Wrocławski historyk opowie o gigantycznej dewastacji szeroko rozumianych dóbr kultury podczas działań wojennych 1914-1918.

W ŚWIECIE TAJEMNICY

15.30 Joanna Lamparska - "Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice"

Pod Europą ciągną się kilometry podziemnych konstrukcji, od zagadkowych grobowców z czasów prehistorycznych, przez nielegalne kluby i destylarnie, mroczne katakumby, aż do fabryk drążonych we wnętrzu gór w czasie drugiej wojny światowej i współczesnych, ultranowoczesnych schronów dla milionerów...

16.30 Piotr Maszkowski - "Nie tylko złoto Wrocławia i Lubiąż - skarby i tajemnice Dolnego Śląska w świetle materiałów archiwalnych resortu bezpieczeństwa PRL"

Czy bezpiece udało się kiedykolwiek odkryć skarb? Czy są dowody na to, czy też nadal musimy w to tylko wierzyć? Redaktor naczelny magazynu "Odkrywca" postara się odpowiedzieć na to pytanie.

17.30 Maciej Bartków "Strażnicy IV Rzeszy, czyli niemieckie podziemie na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej"

W trakcie spotkania będziemy mogli zapoznać się z tymi niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi. Opierając się na swoich ustaleniach Maciej Bartków przedstawia działalność podziemia niemieckiego na Dolnym Śląsku tak, jak wyglądała ona w rzeczywistości.

18.30 Adam Węgłowski "Kuba Rozpruwacz - czy jego tropy prowadzą do Polski? Wykład tylko dla dorosłych.

Czy Kuba Rozpruwacz faktycznie mógł pochodzić z ziem polskich? Który z tropów wiódł na Śląsk? Dlaczego Kuba Rozpruwacz zyskał taki światowy rozgłos, podczas gdy jeszcze straszniejszy śląski kanibal Karl Denke pozostaje praktycznie nieznany?

Sala Krzywa

10.30 Andrzej Szynkiewicz - "10 252″, czyli magia liczb - tajemnice pociągu specjalnego "Amerika"

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pociągach, a szczególnie o tym jednym, pociągu specjalnym kanclerza III Rzeszy. "Amerika" była pierwszą wojenną kwaterą Hitlera w czasie działań wojennych we wrześniu 1939, pod koniec II wojny światowej wagon, w którym Führer pracował, został wysadzony w powietrze. W 2017 przy pałacu Jedlinka zostały udostępnione odtworzone: salonka sztabowa i uzbrojony wagon osłonowy "Ameriki".

11.30 Michał Banaś - "LIDAR, RADAR, LASER - sprzymierzeńcy poszukiwaczy czy sceptycy?

Miłośnicy tajemnic historii często korzystają z geoportalu czasami nie do końca rozumiejąc zasady jego działania. Podczas spotkania poznamy te zasady. Przedstawiony zostanie także nowy gracz w tej dziedzinie - zespół satelitów TANDEM_X o niewyobrażalnej rozdzielczości.

12.30 Adam Grajewski - "Problematyka odzyskiwania skradzionych bądź zaginionych dóbr kultury"

Kom. dr Adam Grajewski, koordynator policyjny specjalizujący się w przestępczości przeciwko zabytkom archeologicznym przybliży problematykę związaną z odzyskiwaniem tego, co najcenniejsze dla naszego dziedzictwa.

13.30 - "Karol Soberski "Skarb Dziedzica", czyli niezwykła historia życia i działalności pewnego dziedzica spod Gniezna i skarbu, który odkrył i w 1939 roku ponownie ukrył"

Opowieść o niesamowitych wydarzeniach ze skarbami w tle, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w XIX i pierwszej połowie XX wieku. W czasie spotkanie nie zabraknie również historii eksterminacji zakładu psychiatrycznego "Dziekanka" w Gnieźnie. Ta zbrodnia pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów "Dziekanki" może być dwu- lub trzykrotnie więcej...

Sale Cesarskie - I piętro

Wystawa "Miasta do góry nogami - podziemia Europy i ich tajemnice"

14.00 Wernisaż wystawy "Miasta do góry nogami - podziemia Europy i ich tajemnice" związany z premierą książki Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży pod tym samym tytułem

Dziedziniec honorowy

11.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria

12.30 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej GRH Artyleria Jacek Słupski

16.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria

17.00 Pokazy walki szablą rosyjską "szaszką" w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH "Dzika Dywizja"

18.00 Odprawa oddziałów - pokazy musztry Legionów Polskich i Armii Carskiej Rosji oraz Wielki Konkurs Historyczny

Niedziela 13.08.2017

ZAGINIONE - POSZUKIWANE - ODNALEZIONE

10.00 Robert Kudelski - "Kto ukradł Rafaela? Grabież dzieł sztuki na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką"

Tysiące zabytków zaginęło w czasie II wojny światowej. Wśród nich ten najsłynniejszy "Portret młodzieńca" Rafaela Santi. Dokąd wiodą tropy skradzionych dzieł sztuki?

11.00 Karina Chabowska - "Po nitce do kłębka - poszukiwanie i odzyskiwanie polskich strat wojennych przez resort kultury"

O tym co, kiedy i jak odzyskuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiada pracownik Wydziału ds. Strat Wojennych. Resort kultury zajmuje się zagadnieniem polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury od początku lat 90 XX wieki, kiedy to powrócono po przeszło 40 latach do tematu restytucji dzieł sztuki zagrabionych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych czy kościelnych. Sprzymierzeńcem stają się również nowe technologie ułatwiające identyfikację utraconych przez Polskę dzieł.

12.00 Łukasz Orlicki - "Po skarby i przygodę - badania terenowe Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca"

Szukali Szczeliny Jeleniogórskiej, miejsc katastrof lotniczych, badali zamek Grodno i eksplorowali podziemia Gontowej w Górach Sowich. Wskazali miejsce zbrodni na żołnierzach wyklętych w Starym Grodkowie. Odbyli daleką wyprawę do syberyjskich łagrów. Ale to dopiero początek...

13.00 Agata Byszewska - "Tajemnica kontekstu. Poszukiwania zabytków a ochrona dziedzictwa archeologicznego"

Poszukiwacze i archeolodzy. Temat stary jak świat. Jak poszukiwania zabytków mają się do ochrony dziedzictwa archeologicznego? O tym, między innymi na przykładach pól bitewnych pod Pułtuskiem i Sarbinowem.

SKARBY OBOK NAS

15.15 Artur Błażejewski - "Skarb z Zakrzowa - jak rozkradziono książęce groby barbarzyńców"

Pierwszy grób odkryli robotnicy. Grób zniszczyli, skarby rozkradli. Drugi i trzeci grób zostały odnalezione rok później. Tym razem udało się je zabezpieczyć. Wszystko działo się w 1886 i 1887 roku w Zakrzowie, dzisiaj dzielnicy Wrocławia. Nasz gość opowie o niezwykłej historii złotych i srebrnych ozdób, monet, naczyń i innych przedmiotów z książęcych pochówków a także ich drugowojennych losach.

16.15 Krzysztof Kaszub - "Podziemna fabryka silników niemieckich łodzi podwodnych w Strzegomiu"

Niestrudzony badacz tajemnic Strzegomia odkrywa nowe wątki związane z drugowojenną historią miasta.

17.15 Spotkanie z Andrzejem Boczkiem, eksploratorem, badaczem kompleksu Soboń.

Tematyka Gór Sowich rozgrzewa wyobraźnię od wielu lat. Co nowego wydarzyło się w ostatnich miesiącach? Czy jest szansa na odkrycie kolejnych kompleksów?

Sala krzywa

10.30 Halina Bryk, Angelika Babula, Patryk Nolberczak - "Ocalić od zapomnienia cmentarz ewangelicki w Gostkowie"

Podczas prac na cmentarzu w Gostkowie natrafili na słoje, w których ukryte były zdjęcia, dokumenty i ubrania. Jakie tajemnice kryje rewitalizowana przez Fundację Anna w Gostkowie nekropolia? Jak ocalić to miejsce?

11.30 Menachem Kaizer - “Od Kaisera do Kajzera. W poszukiwaniu historii i skarbów na Śląsku"

Na Dolny Śląsk przyjechał, żeby przyjrzeć się pracy eksploratorów. Przez przypadek okazało się, że jest krewnym Abrahama Kajzera, więźnia Gross Rosen i autora książki "Za drutami śmierci". Menachem Kaiser, pisarz i dziennikarz, pochodzi z Toronto, ale dzisiaj żyje pomiędzy Detroit i Nowy Jorkiem. Na festiwalu opowie m.in. o swoich szalonych spotkaniach z poszukiwaczami.

12.30 Robert Gawłowski - "Na Grobli, albo tajemnice wrocławskiej Wieży Ciśnień"

Ilustrowana fotografiami i filmami opowieść o budowniczych, wrocławskiej Wieży Ciśnień. Kim był projektant John Moore i co się z nim stało? Dlaczego Hans Zimmermann zmienił plany budowlane Moore’a? W czym pomagał Zimmermannowi inżynier Alexander Kaumann? Kto obsługiwał wodociągi po upadku Festung Breslau?

13.30 Maciej Malinowski - "Skarby zaczarowanego dworu"

Właściciel renesansowego dworu w Czernej opowie o tym, jak to w XVII wieku ówczesny pan okolicy zabił po pijanemu brata a także o mrocznych czasach II wojny światowej. Na polecenie Alfreda Rosenberga w dworze zostało zmagazynowanych osiem wagonów muzykaliów, m.in. szpinet Mozarta oraz kolekcja Wandy Landowskiej, jednej z najsłynniejszych klawesynistek świata.

Park zamkowy

14.30 "Legiony Polskie w natarciu". Legiony Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zdobywają rosyjskie fortyfikacje polowe - widowisko historyczne

Dziedziniec honorowy

11.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Artyleria"

12.30 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Cesarsko-Królewskiej Armii GRH "Artyleria Jacek Słupski"

16.00 Pokaz artyleryjski strzelania bojowego z armaty górskiej oraz moździerza okopowego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Artyleria"

17.00 Pokazy walki szablą rosyjską "szaszką" w wykonaniu Grupy Wojsk Kaukaskich GRH "Dzika Dywizja"

18.00 Odprawa oddziałów - pokazy musztry oraz Wielki Konkurs Historyczny

13.00 i 16.00 - Michał Banaś demonstruje na działających makietach, co dzieje się w podziemiach Zamku Książ

18.00 - Zakończenie V Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic