Biało-czerwona wersja przeglądarki Google na Święto Niepodległości. Zdziwienie u wielu internautów wywołał jednak pewien szczegół. W grafice przygotowanej na 11 listopada pojawił się nie orzeł, a... bocian.
Grafiką oburzyła się m.in. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Na jej stronie na Facebooku możemy przeczytać: Dlaczego GOOGLE dziś, w dniu największego polskiego Święta Niepodległości witają nas biało-czerwonym zgarbionym, starym bocianem z poszarpanymi, pokrwawionymi piórami, a nie wizerunkiem dumnego białego orła, symbolu walki i niepodległości? PROTESTUJĘ przeciwko temu kłamliwemu przekazowi i fałszywej nauce!
Wielu użytkowników Facebooka nie podziela takiego oburzenia. "Bocian to najbardziej polski z polskich z ptaków i bardzo słusznie został wybrany!", "Bocian jest OK! Lubimy bociany! Bociany przynoszą dzieci, a na każde dziecko już niedługo..." - to tylko niektóre z komentarzy pod wpisem posłanki.
Grafika zastanowiła jednak także wielu użytkowników Twittera. "Narodowy Dzień Niepodległości w Google - może ktoś im powie, że bocian nie jest naszym godłem...", "Bocian jest symbolem niepodległości? Chyba Maksa i Alberta z #Seksmisja" - tego typu komentarze są umieszczane na tym portalu społecznościowym.
Narodowy Dzie Niepodlegoci w google - moe kto im powie, e bocian nie jest naszym godem... pic.twitter.com/uO0gwmhoIT
marekbanowskiNovember 11, 2015
Logo Google w wito Niepodlegoci. Bocian jest symbolem niepodlegoci? Chyba Maksa i Alberta z #Seksmisja. pic.twitter.com/7qlEXkLaUk
ChristopherZiyoNovember 11, 2015
#Bocian nasz #symbol #narodowy? Chyba tylko wg #google i tych, ktrzy chc umniejszy nasz dum narodow. pic.twitter.com/KojvwmUmgU
KBienkowskiNovember 11, 2015
Dlaczego biao-czerwony napis to wiem.Ale dlaczego bociek to ju nie ;) Jakie pomysy ? #DzieNiepodlegoci pic.twitter.com/5eyUV10z2k
p_zuchowskiNovember 11, 2015
Jak jednak tłumaczy Google, nasz kraj na całym świecie kojarzy się właśnie z bocianami. Dlatego to tego ptaka umieszczono w grafice.
Co roku, kiedy zima zbliża się na południową półkulę, bociany ruszają na północ. Ich podróż jest spektakularna. Pokonują tysiące kilometrów, ponad wzburzonymi morzami, ścigając słoneczne lato. Jedna czwarta z nich kończy lot w jednym konkretnym miejscu - w Polsce. Polska, której niepodległość wspominamy co roku w listopadzie, co roku jest domem dla 40 tysięcy par bocianów. To więcej niż gdziekolwiek na świecie. Dziś świętujemy różnorodność, wolność i naturalne bogactwa Polski - to wyjaśnienie, które czytamy na Google News.