​Wigilię tradycyjnie rozpoczęła się w momencie, kiedy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazda. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską, która według Biblii zwiastowała narodziny Jezusa Chrystusa. W tym roku jako pierwsze pojawiły się Wega z gwiazdozbioru Lutni i Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy.

REKLAMA

Wypatrywanie gwiazdki w wigilijny wieczór to już tradycja. Dostrzeżenie jasnego punktu na niebie to sygnał do rozpoczęcia kolacji, po której najmłodsi mogą otworzyć znalezione pod choinką prezenty.

Dr Tomasz Banyś z Planetarium EC1 w Łodzi w rozmowie z PAP zauważa, że pierwszą gwiazdką w wigilijny wieczór jest często planeta. W tym roku jednak sytuacja na niebie jest dosyć ciekawa, ponieważ planety znajdą się pod linią horyzontu. Dlatego jako pierwsze widoczne są właśnie gwiazdy.

Nad południowo-zachodnim horyzontem może jako pierwsza pojawić się Wega z gwiazdozbioru Lutni, natomiast po przeciwnej stronie nieba - nad północno-wschodnim, może to być Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy. Obie pojawią się mniej więcej jednocześnie - wyjaśnił Banyś.

Obie gwiazdy pojawiły się dosyć wysoko nad horyzontem - w wypadu Kapelli będzie to ponad 20 stopni, a Wegi - ponad 40 stopni, więc obie powinny być widoczne nad budynkami nawet z terenów miejskich.

Wega bladawa i sina, Kapella żółtawa

Według astronoma Wega jest nieco jaśniejsza, więc teoretycznie ona powinna pojawić się jako pierwsza. Ponieważ jednak jest ona bliżej zachodu, łuna zachodzącego Słońca może utrudniać jej dostrzeżenie. I jako pierwsza może być widoczna Kapella.

Wega to bardzo charakterystyczna gwiazda zaliczana do nieba letniego. Jest o tyle ciekawa, że astronomowie wielokrotnie używali jej do kalibrowania pomiarów jasności gwiazd. Jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie, w związku z tym jest znana miłośnikom astronomii choćby dlatego, że razem z dwiema innymi tworzy tzw. trójkąt letni - dodał.

Natomiast Kapella jest to gwiazda widoczna w Polsce w okresie od jesieni do wiosny - w związku z tym kojarzona jest z jesienno-zimowym niebem. Wega jest dosyć bladawa i sina jeśli chodzi o barwę. Kapella jest charakterystyczna, bo jest żółtawa. I to są dwie gwiazdy, których kolory na pewno jesteśmy w stanie rozróżnić patrząc nieuzbrojonym okiem w niebo, nawet - jak dobrze pójdzie - z terenów miejskich - ocenił dr Banyś.

Wesołych Świąt!

Redakcja Faktów RMF FM życzy wszystkim spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Wszystkich yczymy spokojnych i radosnych wit Boego Narodzenia! pic.twitter.com/mFBsEHDWHX

RMF24pl24 grudnia 2017

(ł)