Nowe budynki wznoszone przez deweloperów oraz prywatnych inwestorów powinny być odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem wody, wilgoci, śniegu, gradu i podmuchów wiatru. Taka ochrona jest możliwa wyłącznie wtedy, kiedy zastosujesz wysokiej jakości materiał na poszycie dachowe, czyli dachówkę typu karpiówka.

Choć na rynku jest wiele materiałów nadających się na wykonanie poszycia dachowego np. blachodachówka, klasyczna dachówka cementowa, gonty bitumiczne czy nawet coraz rzadziej wykorzystywana papa. Alternatywna opcja to dachówka karpiówka. Ten materiał idealnie sprawdzi się jako pokrycie połaci dachowych. Dlaczego? Dowiedz się więcej!

Czym wyróżnia się dachówka karpiówka?

Jeśli chcesz stworzyć wytrzymały i estetyczny dach na konstrukcji swojego domu, koniecznie postaw na karpiówkę. Ten rodzaj dachówki jest wykonywany z ceramiki lub cementu, zależnie od metody produkcji wykorzystywanej przez producenta.

Cechy wyróżniające karpiówkę to:

● proste krawędzie górne i półowalne zakończenia,

● charakterystyczny wzór łuski na dachu,

● możliwość zastosowania materiału na dachach o nachyleniu nawet powyżej 30 stopni,

● różnorodność kolorystyczna.

Warto też dodać, że karpiówka jest dostępna na rynku w wersji naturalnej, angobowanej i glazurowanej. Co więcej, karpiówka jest odporna na długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. To oznacza, że konstrukcja dachu obłożona dachówką typu karpiówka zachowuje swoją trwałość i estetykę na wiele lat.

Ile kosztuje wykonanie poszycia dachowego z karpiówki?

Wykonanie pełnego poszycia dachowego z karpiówki to wydatek sięgający do poziomu ok. 100-200 złotych za m2 materiału. Jeśli interesuje Cię wytrzymała i estetyczna dachówka, cena zawsze będzie adekwatna do jakości jej wykonania.

Wykonanie kompletnej połaci dachowej dla domu jednorodzinnego może zatem sięgnąć do wydatków na poziomie 30-40 tys. złotych z uwzględnieniem roboczogodzin fachowców zajmujących się dekarstwem.

W przypadku karpiówki koszty nie są duże, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę wieloletnią trwałość materiału. Jednorazowa inwestycja pozwoli Ci na eksploatację budynku nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności remontu połaci.

Alternatywa dla karpiówki to klasyczna dachówka betonowa płaska, która ma podobne właściwości, ale jednak charakteryzuje się nieco inną, bardziej stonowaną kolorystyką i designem.

Dlaczego warto inwestować w dachy pokryte karpiówką cementową?

Jest wiele czynników determinujących opłacalność zakupu karpiówki do wykonania poszycia dachowego. Decydując się na taki materiał, zyskujesz:

● możliwość bezpiecznego pokrycia nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych,

● mniejsze straty w materiale ze względu na dostęp do mniejszych formatów dachówek,

● ponadczasowy design dachu, który pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych brył budynków.

A zatem, dachówka karpiówka będzie dobrym wyborem na dachy jednospadowe, dwuspadowe oraz nietypowe konstrukcje architektoniczne.