9 polskich miast, ponad 27 tys. biegaczy, prawie 2,3 mln złotych i pomoc dla 60 osób z niepełnosprawnością ruchową. Tak przedstawia się w liczbach charytatywny bieg Poland Business Run 2019, który odbył się w niedzielę. Już wiadomo, że dofinansowanych zostanie przynajmniej 49 rehabilitacji, 21 protez kończyn oraz inny sprzęt medyczny.
Rekordowa liczba 27 253 osób zameldowała się na mecie ósmej edycji popularnej sztafety biznesowej. Najwięcej, bo ponad 7 tys. biegaczy wystartowało w Krakowie. Uczestnicy ruszyli w niedzielę, 8 września, o 10:30 jednocześnie w 9 miastach, pokonując dystans ok. 3,8 km na osobę. Oprócz Krakowa, gospodarzami zawodów byli: Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Gdańsk, Wrocław, Lublin oraz Rzeszów. Po raz pierwszy w historii imprezy, na kilka tygodni przed biegiem, zostały zapełnione listy startowe w niemal wszystkich miastach.
W inicjatywę co roku angażują się polskie instytucje, firmy i korporacje w roli współorganizatora, sponsora czy partnera. Jednocześnie zachęcają swoich pracowników do udziału w imprezie. Niektóre przedsiębiorstwa reprezentowało w niedzielę kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt 5-osobowych zespołów.
Poland Business Run wspieraliśmy już po raz czwarty. Cieszymy się, że ponownie mieliśmy swój udział w spełnianiu marzeń osób po amputacjach i z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Z satysfakcją patrzyliśmy również na zaangażowanie aż osiemnastu drużyn naszych pracowników i kurierów, którzy aktywnie włączyli się w pomaganie przez bieganie - mówi Małgorzata Markowska, kierownik działu marketingu w firmie GLS Poland, która była wyłącznym partnerem logistycznym wydarzenia oraz sponsorem głównym biegów w Poznaniu i Krakowie.
Z opłat startowych w całej Polsce zebrano w sumie prawie 2,3 mln złotych. Już wiadomo, że zgromadzone środki pozwolą na dofinansowanie zakupu protez, sprzętu medycznego i ortopedycznego, a także opłacenie rehabilitacji dla co najmniej 60 osób.
Tegoroczna edycja Poland Business Run przechodzi do historii jako rekordowa, zarówno pod względem liczby uczestników, jak i zebranych środków - komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run. - Teraz, kiedy emocje związane z organizacją zawodów już za nami, zajmiemy się kompleksową pomocą beneficjentom biegu - dodaje.
Na cele dobroczynne skierowana została również każda złotówka zebrana dzięki akcji "Pomagam Bardziej". W całej Polsce było to łącznie prawie 150 tys. złotych. Zespoły, które zgromadziły największą kwotę, otrzymały Żółte Koszulki Lidera zaprojektowane specjalnie na tę okazję przez Roberta Kupisza. Najwięcej pieniędzy, bo prawie 40 tys. złotych, zebrały wspólnie 2 drużyny z krakowskiej firmy Leach&Lang.
Najlepsze drużyny Poland Business Run 2019 to: w Warszawie “Live Well at Citi 1 - CitiFX Pulse Masters", w Krakowie #AdamCzerwińskiTeam, w Poznaniu "Manufaktura Mieszkań", w Katowicach "ESAB_1", w Łodzi "Widzew Łódź - RAZEM TRENUJEMY SPORT", we Wrocławiu “KGHM ZG RUN 1", w Gdańsku "A jednak się dało!", w Lublinie "lubelskibiegacz.pl TEAM 1", a w Rzeszowie "GrupaKetyTeam".
Jak co roku na biegu nie zabrakło celebrytów i sportowców - w tym roku w evencie wzięli udział m.in. Euzebiusz Smolarek, Barbara Kurdej-Szatan, Mateusz Janicki, Marcin Zacharzewski, Maurycy Popiel, Hiroaki Murakami, a także aktorzy reprezentujący polskie teatry. Promocję inicjatywy wspierali m.in.: Rafał Sonik, Adrianna Palka, Mateusz Mika, zespół Pectus, drużyna Śląsk Wrocław czy kabaret Smile. We wszystkich miastach rozgrzewki poprowadzili trenerzy Fitness Tour.
Fundacja Poland Business Run zapewnia, że jej charytatywna działalność nie zakończy się na biegu - teraz zajmie się pomocą jego beneficjentom. Powołane w Krakowie Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, specjalizujące się w pomocy osobom po amputacji, przeprowadzi kilkadziesiąt tygodniowych turnusów rehabilitacyjnych z nauką chodu o protezie. Według potrzeb udzielone zostanie także wsparcie psychologa i innych specjalistów.
INNE BIEGI CHARYTATYWNE: