Francuscy archeolodzy odkryli dziewięć dużych grobów zawierających szczątki koni sprzed nawet 2000 lat. Znalezisko zostało określone jako "tajemnicze i niezwykłe". Eksperci próbują ustalić, czy zwierzęta zostały zabite podczas bitwy, czy pochowane w ramach rytuału.
28 ogierów, wszystkie w wieku około sześciu lat, pochowano wkrótce po śmierci. Zwłoki każdego z nich umieszczono w dołach - na prawym boku, z głową skierowaną na południe. W pobliżu grobu znajdowały się szczątki dwóch psów, z głowami skierowanymi na zachód.
Eksperci z francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych twierdzą, że szczątki pochodzą najprawdopodobniej z czasów wojen galijskich, mniej więcej z końca rzymskiego podboju ówczesnej Galii i początków imperium starożytnego Rzymu między 100 rokiem p.n.e. i 100 rokiem naszej ery.
Obecnie badają kości, aby ustalić, czy zwierzęta zostały zabite podczas bitwy, czy złożone w ramach rytuału. Uznano, że choroba zwierzęca jest mało prawdopodobna, ponieważ odnaleziono wyłącznie dorosłe osobniki płci męskiej. Szczątki są jednak badane pod kątem pasożytów.
Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w Villedieu-sur-Indre w środkowej Francji. Odnaleziono tam także budynki, rowy i średniowieczną drogę.