Takie znalezisko jest niezwykle rzadkie. Podczas prac rekultywacyjnych w prowincji Anhui we wschodnich Chinach odnaleziono na polu w jednej z miejscowości blisko dwie tony monet z czasów dynastii Song, panującej od 960 do 1279 roku.
Wieczorem 6 września Biuro Kultury, Turystyki i Sportu powiatu Huoqiu, oddalonego o ok. 130 km na zachód od Szanghaju, otrzymało zgłoszenie od kadry zajmującej się rekultywacją terenów rolnych, która poinformowała, że w pobliskiej wiosce odkryto "skrytkę na monety".
Media poinformowały, że jeszcze tego samego dnia władze wysłały na miejsce pracowników i patrol policji.
Jak się później okazało, na polu wykopano piec do wypalania monet i ogromną liczbę starożytnych monet, których waga szacowana jest na 2 tony.
Na zdjęciach opublikowanych na portalu Anhui News widać dziesiątki rzędów okrągłych monet z kwadratowym otworem ułożonych obok siebie.
Świadek, cytowany przez szanghajski portal Peng Pai Xinwen, powiedział, że jedna z osób prowadzących wykopaliska oceniła, iż monety pochodzą z okresu dynastii Song.
Dynastia ta panowała w regionie dzisiejszych wschodnich Chin od 960 do 1279 roku. W czasie jej rządów pierwszy raz użyto prochu strzelniczego, stworzono marynarkę wojenną i wyemitowano pierwsze papierowe pieniądze.
"Z uwagi na dużą liczbę i różnorodność artefaktów zostaną one przekazane do instytucji wyższego szczebla w celu zbadania i dokonania identyfikacji" - wyjaśniono na portalu Anhui News.
Artykuł 34. chińskiej ustawy o ochronie zabytków stanowi, że "żaden podmiot ani osoba fizyczna nie może wziąć żadnego ze znalezisk kulturowych w swoje posiadanie".