Największy na świecie gatunek węża został odkryty w amazońskim lesie deszczowym. Ma prawie 8 metrów długości i waży ok. 200 kg.

Anakonda zielona północna została odkryta przez grupę badaczy, działającą pod okiem telewizyjnego prezentera dzikiej przyrody, profesora Freeka Vonka. Holenderski biolog opublikował nagranie, na którym widać, jak pływa obok ogromnego węża.

"Jego głowa jest tej samej wielkości co ludzka" - poinformował. Jak dodał, gad ma prawie 8 metrów długości i waży ok. 200 kg.

Do tej pory w Amazonii znany był tylko jeden gatunek anakondy zielonej. To anakonda zielona południowa. Zamieszkuje m.in. Boliwię, Brazylię i Peru. Nowo odkryty gatunek to anakonda zielona północna (Eunectes akayima). Zamieszkuje ona m.in. Ekwador Gujanę, Gujanę Francuską, Kolumbię i Wenezuelę.

Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, różnica genetyczna między nimi wynosi 5,5 proc., a to jest ogromna różnica - twierdzi Vonka. Dla porównania, ludzie i szympansy różnią się od siebie genetycznie tylko o około 2 proc. - dodaje.

Mimo że nowy gatunek dopiero został odkryty, naukowcy twierdzą, że jest już zagrożony.

Region Amazonii znajduje się pod silną presją spowodowaną zmianą klimatu i ciągłym wylesianiem - tłumaczy Vonka. Przetrwanie tych gigantycznych węży jest nierozerwalnie związane z ochroną ich naturalnego środowiska - dodaje.

Ponad 15 lat badań

Profesor Jesus Rivas, główny autor badania, wyjaśnił, że po raz pierwszy zdał sobie sprawę, że istnieje więcej niż jeden gatunek anakondy zielonej ponad 15 lat temu.

Od tego czasu wraz z żoną, dr Sarah Corey-Rivas, zaczęli analizować próbki w poszukiwaniu różnic genetycznych.

Sarah i ja zaczęliśmy nad tym pracować w 2007 roku, kiedy po raz pierwszy zauważyliśmy, że istnieje duża różnica genetyczna między próbkami z Wenezueli, a niektórymi próbkami z Peru - podkreślił.