Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zostali mistrzami Polski. Obrońcy tytułu pokonali u siebie Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18) w trzecim decydującym meczu finałowym i wygrali tę rywalizację 2-1.

Pierwsze spotkanie w Zawierciu zakończyło się zaskakująco łatwą wygraną broniących tytułu gości 3:0. W tej sytuacji sobotnie starcie wydawało się formalnością. Tymczasem zespół trenera Michała Winiarskiego wyrównał stan rywalizacji, zwyciężając 3:1. Po ostatniej akcji tego meczu doszło na parkiecie do przepychanek, bowiem gospodarze wskazywali na błąd w ustawieniu popełniony przez rywali.

Ostatecznie do wyłonienia mistrza konieczne było trzecie spotkanie. Sprzedaż biletów, rozpoczęta w niedzielny poranek, trwała chwilę. Widownia z oczywistych względów była pełna, zasiadła na niej też spora grupa sympatyków gości.

Początek pierwszego seta był bardzo wyrównany. Dopiero od stanu 13:12 jastrzębianie zaczęli stopniowo uciekać rywalom. Ostatecznie osiągnęli 6-punktowe prowadzenie, które udało im się dowieźć do końca. Partię zakończył as Jurija Gladyra.

Także drugi set rozpoczął się pod dyktando obrońców tytułu. W kulminacyjnym momencie Jastrzębie prowadziło nawet 7 punktami (12:5). Później obudzili się zawiercianie, którzy zaczęli odrabiać starty. Przy zagrywce kapitana przyjezdnych Mateusza Bieńka przewaga stopniała do punktu (12:11).

Gospodarze jednak znów zdołali uciec na 4 "oczka" (16:12 i 18:14). W końcówce seta znów do głosu doszli zawiercianie, którzy od stanu 20:18 dla Jastrzębia kolejny raz serię 6 punktów z rzędu (24:20 Warty). Ostatecznie goście wygrali tę partię 25:21.

Początek trzeciego seta był bardzo wyrównany, chociaż Jastrzębie z biegiem czasu zaczęło mozolnie budować przewagę. Ta - w kulminacyjnym momencie - wynosiła nawet 5 punktów (17:12). Zawiercianie nie zrezygnowali. Remis zapewnił im atakiem Karol Butryn. Ten sam zawodnik pomylił się w ostatniej akcji seta, wygranego przez rywali 25:23.

W czwartym secie jastrzębianie szybko objęli 5-punktowe prowadzenie (8:3). Gospodarze nie dali sobie odebrać już przewagi i wygrali całą partię 25:18, a cały mecz 3:1.

Siatkarze z Jastrzębia-Zdroju mistrzami Polski zostali po raz czwarty w historii. Wcześniej wygrali ligę w latach 2004, 2021 i 2023 roku.

"Jurajska Armia" do finału awansowała pierwszy raz.

Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie (25:19, 21:25, 25:23, 25:18)

Jastrzębski Węgiel: Benjamin Toniutti, Jean Patry, Jurij Gladyr, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Norbert Huber - Jakub Popiwczak (libero) oraz Ryan Sclater, Jarosław Macionczyk, Marko Sedlacek.

Aluron CMC: Miguel Tavares, Bartosz Kwolek, Miłosz Zniszczoł, Trevor Clevenot, Mateusz Bieniek, Karol Butryn - Luke Perry (libero) oraz Daniel Gąsior, Michał Kozłowski, Patryk Łaba.