​Zakaz stosowania pieców najgorszej jakości do ogrzewania budynków właśnie wszedł w życie. Od 1 lipca mieszkańców województwa dolnośląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa.

Już bez "kopciuchów"

Zapisy uchwały antysmogowej zakazują stosowanie pieców najgorszej jakości (poniżej trzeciej klasy). 1 lipca weszły w życie kolejne regulacje dla mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Kontynuujemy likwidację kopciuchów w zasobie komunalnym oraz oferujemy mieszkańcom programy wsparcia finansowego do wymiany pieca oraz rachunków za ogrzewanie - podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju wrocławskiego magistratu.

Po 1 lipca, mieszkańcy którzy będą ogrzewać budynki tzw. "kopciuchami" muszą liczyć się z mandatami w wysokości 5 tys. zł, które będzie nakładać straż miejska. Będziemy uwzględniać okoliczności łagodzące. Jeżeli ktoś przedłoży dokumenty na to, że przystąpił do programu albo, że trwa wyłanianie przedsiębiorcy, który ten piec wymieni to byłaby jedna z tych okoliczności łagodzących - podkreślił naczelnik oddziału wykroczeń Straży Miejskiej Wrocławia Piotr Szereda.

Również w uzdrowiskach

Uchwała antysmogowa obowiązuje na terenie Dolnego Śląska - również w uzdrowiskach. Wprowadza ona zróżnicowane zapisy dla poszczególnych miejsc.

W uzdrowiskach: Jelenia Góra-Uzdrowisko Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno Zdrój, od 1 lipca 2028 r. będzie można korzystać jedynie z instalacji na paliwa nisko i bezemisyjne (gazowe i olej). Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej, będzie można korzystać z pieców na paliwo stałe, które spełniają najwyższe standardy.

Natomiast w uzdrowiskach: Czerniawa-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Długopole-Zdrój i Przerzeczyn-Zdrój nie ma potrzeby wprowadzania całkowitego zakazu stosowania paliw stałych. Tam docelowo od 1 lipca 2028 będzie można użytkować tyko kotły o najwyższym standardzie, a od 1 lipca 2018 r. nie będzie można instalować nowych kotłów i kominków na paliwa stałe, niespełniających standardów ekoprojektu.

Całkowity zakaz palenia węglem

Pierwsze regulacje wprowadzone pakietem uchwał antysmogowych obowiązują od 2018 r., zakazano wtedy palenia w piecach najgorszej jakości paliwami stałymi. Chodzi m.in. o węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla, a także o węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm. Od 1 lipca 2028 r. na terenie Wrocławia ma obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem. Eksploatacja kominków opalanych drewnem będzie możliwa w stolicy Dolnego Śląska pod warunkiem, że nie będą one podstawowym źródłem ciepła w lokalu, a emisja pyłu z nich nie przekroczy 50 mg/metr sześc.

Uchwały antysmogowe zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2017 r. Według wrocławskich urzędników od 2019 r. w stolicy Dolnego Śląska zlikwidowano ponad 14 tys. pieców, a miasto wydało na ten cel ponad 300 mln zł. W samym Wrocławiu na koniec 2023 r. w 7 tys. mieszkań działały piece na paliwa stałe. Według szacunków urzędników pod koniec 2024 r. liczba ta spadnie do 5,5 tys., z czego połowa to lokale komunalne.