Niemal 80 wrocławskich instytucji kultury zapowiedziało swój udział w tegorocznej Nocy Muzeów. Zaplanowano łącznie ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, wykłady oraz pokazy filmowe.
Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od ponad 10 lat.
Jak poinformował Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu, w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów udział zapowiedziało prawie 80 instytucji. Zaplanowano ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty oraz specjalny program dla dzieci – przekazał.
Na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy wstęp jest bezpłatny, jednak do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy.
W tym roku po raz pierwszy otworzy swoje podwoje Archiwum Państwowe we Wrocławiu, które wprowadzi odwiedzających w klimat wczesnego średniowiecza.
W ramach Festiwalu Malarstwa organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych będzie można zobaczyć wystawy artystów związanych z uczelnią w sześciu przestrzeniach wystawienniczych. Tej nocy zwiedzający będą mogli także poznać nowe galerie sztuki na mapie Wrocławia, takie jak: Galeria Sztuka na Miejscu, Galeria Geppart, Galeria Fotografii ZPAF czy 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Dla aktywnych zaplanowano natomiast rowerowy spacer śladami murali Out of Sth, przygotowany przez galerię Studio BWA Wrocław.
W Galerii Sztuki Tętno będzie można zobaczyć wystawę "Ogórki Kiszone". Lubię glinę jako materiał do tworzenia. Podoba mi się to, że mogę zrobić z niej przedmioty użytkowe i rzeźby. Na wystawię będę prezentować rzeźby ceramiczne oraz wyszywane obrazy - mówi artystka Anna Gałuszka.
W programie przewidziano także specjalne wydarzenia dla osób z Ukrainy. Centrum Historii Zajezdnia zorganizuje zwiedzanie tłumaczone na język ukraiński wystawy stałej "Wrocław 1945–2016" i ekspozycji czasowej "Machiny Leonardo da Vinci".
Muzeum Współczesne Wrocław zaplanowało oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Moniki Drożyńskiej pt. "Uwaga! Zły pies". W galerii FOTO-GEN zaprezentowana zostanie natomiast wystawa "War Diaries" – prezentująca prace artystów z Ukrainy.
Również MDK Krzyki przygotował coś dla rodzin, które przybyły z Ukrainy. Będą mogły wziąć udział w Integracyjnych Warsztatach Komiksu.
Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie także wydarzeń przeznaczonych dla dzieci - niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczną się już wczesnym popołudniem. Specjalny program dla dzieci przygotowały Muzeum Geologiczne, Muzeum Poczty, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Pana Tadeusza czy MovieGate.
"Listonosz nie może błądzić" to wystawa plakatów z lat 1953-1995 przygotowana przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji, specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów. Plakaty spotykamy wszędzie: w autobusie, na ścianie, w kinie. Afisze, plakaty, małe dzieła sztuki, które mają informować i reklamować. Ich piękna kolorystyka, liternictwo, połączenie przekazu i obrazu sprawia, że zatrzymujemy na nich swój wzrok - pisze muzeum.
Muzeum Pana Tadeusza zachęca do zwiedzania swoich wystaw stałych, wystawy czasowej "Romantyczny włóczęga po Sudetach" oraz udziału w otwartych warsztatach kaligrafii.
Wizyta tam będzie okazją do przyjrzenia się rekonstrukcjom strojów z epoki napoleońskiej. Suknię i mundur inspirowane garderobą z okresu Księstwa Warszawskiego zaprezentują Marta Dardzińska oraz Michał Dardziński.
Podczas Nocy Muzeów uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem.