Olsztyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przez sześć dni aukcji sprzedało 175 ton węgla o grubości groszku. Pozostałe 125 t MPEC wystawi na aukcjach w przyszłym tygodniu - poinformowała PAP rzeczniczka MPEC Kamila Rostkowska-Różacka.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie miało do sprzedania 300 ton groszku. Rzeczniczka wyjaśniła, że MPEC odsiał węgiel z Kazachstanu, o wysokiej kaloryczności, ponieważ sam potrzebuje do swoich kotłów miału. Węgiel trafił na internetowe aukcje, które od minionego piątku odbywają się każdego dnia.
Przez sześć dni na aukcjach sprzedano w sumie 175 ton groszku. Opał kupiło 27 osób fizycznych i kilka firm, w większości z woj. warmińsko-mazurskiego. Na każdej aukcji można było kupić 5 ton groszku, niektórzy przystąpili do kilku aukcji.
Cena wywoławcza za 5 ton groszku wynosiła 12,3 tys. zł. Średnia cena, jaką uzyskiwano na aukcji za 5 ton groszku wyniosła 13,5 tys. zł - podała PAP Kamila Rostkowska-Różacka. Zainteresowanie sprzedażą groszku jest wciąż bardzo duże, każdego dnia odbieramy w tej sprawie po kilka-kilkanaście telefonów. Dlatego pozostałą część groszku także sprzedamy na aukcjach, w najbliższych godzinach opublikujemy ich harmonogram na naszej stronie - podała rzeczniczka przedsiębiorstwa.
Z telefonów, które odbierali pracownicy MPEC wynika, że zakupów groszku dokonywało kilku sąsiadów - jeden z nich przystępował do licytacji i dzielił się z sąsiadami.
MPEC przyznało, że pieniądze ze sprzedaży groszku przeznaczy na spłatę kredytów, które w czerwcu br. spółka zaciągnęła na zakup paliw niezbędnych do zapewnienia odpowiedniej ilości ciepła odbiorcom w sezonie grzewczym 2022/2023.
Olsztyński MPEC, oprócz miału, spala w ciepłowni biomasę. Olsztyn buduje nową miejską ciepłownię, która ma być opalana paliwem alternatywnym; inwestycja ta ma być gotowa w przyszłym roku.