Barbara Nowak (PiS) zrezygnowała z mandatu radnej województwa małopolskiego. Była małopolska kurator oświaty ogłosiła swoją decyzję na nadzwyczajnej sesji sejmiku, na której został wybrany zarząd nowej kadencji.

Jak wyjaśniła Nowak, jej decyzja jest związana z tym, że przez ostatnie trzy miesiące trwała "gorsząca sytuacja", polegająca na tym, że na marszałka nie była wybierana osoba (poseł Łukasz Kmita), rekomendowana przez Jarosława Kaczyńskiego. Zaznaczyła, że nie podobały się jej głosy krytyki na temat prezesa PiS i Kmity. 

Jej zdaniem osoby, które w poprzednich pięciu głosowaniach nie poparły Kmity, są "zdrajcami". 

Jak podkreśliła, w czwartek głosowała na marszałka i członków zarządu tak, jak chciał klub PiS. Nie pod drodze mi z takim układem - zaznaczyła dodając, że ma swój honor i dlatego rezygnuje. 

Równocześnie poinformowała, że jej decyzja nie jest wyrazem sprzeciwu wobec nowego zarządu województwa i z nikim wcześniej jej nie konsultowała. 

Jest mi strasznie przykro, że być może zawiodłam swoich wyborców, ale nie potrafię znaleźć się w miejscu, w którym mówi się, że wszystko jest w porządku. Według mnie nie jest w porządku, bo nie zostały nazwane złe sytuacje i też osoby, które powinny ponieść odpowiedzialność (...) - zabrakło im odwagi, żeby powiedzieć "tak, to ja byłem przeciw", a teraz co? Dla zysków wracają? - powiedziała dziennikarzom po sesji była małopolska kurator oświaty.

Smółka marszałkiem Małopolski

Marszałkiem Małopolski został wybrany Łukasz Smółka (PiS). Podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej sejmiku dotychczasowy wicemarszałek otrzymał poparcie 22 radnych, 17 było przeciwko.

W tajnym głosowaniu uczestniczyło wszystkich 39 radnych. PiS dysponuje w Sejmiku 21 głosami, KO - 12, TD - 6.

Podczas sesji radni wybrali także członków zarządu wskazanych przez nowego marszałka. To radni PiS. Wicemarszałkami zostali Witold Kozłowski (marszałek poprzedniej kadencji) i Ryszard Pagacz (były wicewojewoda), a członkiniami zarządu Iwona Gibas i Marta Malec-Lech (członkinie zarządu poprzedniej kadencji).

Czwartkowe głosowanie było szóstą próbą wyboru włodarza województwa. Wcześniej kandydatem PiS był poseł Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Pięciokrotnie jednak nie uzyskał potrzebnej minimalnej liczby 20 głosów poparcia do objęcia urzędu marszałka, mimo że PiS ma większość w sejmiku Małopolski. Potrzebnej większości nie zdobywali także jego kontrkandydaci - wojewoda Krzysztof Jan Klęczar (PSL) i Piotr Ćwik (PiS).

Smółka dopiero w czwartek wieczorem został ogłoszony kandydatem PiS na marszałka. Jeszcze rano tego dnia politycy partii zbliżeni do jej kierownictwa deklarowali, że ważna jest kandydatura Kmity. 

Dwie frakcje w małopolskim PiS-ie?

W związku z sytuacją w Sejmiku Województwa Małopolskiego zaczęto mówić o podziale PiS w regionie na dwie frakcje. Jedna ma być skupiona wokół marszałka poprzedniej kadencji Witolda Kozłowskiego, a szerzej wokół europoseł Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka. Druga miała popierać posła Łukasza Kmitę, a szerzej prezesa Jarosława Kaczyńskiego i posłów Mateusza Morawieckiego oraz Ryszarda Terleckiego. 

Aby zdyscyplinować "buntowników", władze centralne PiS zawiesiły w prawach członków partii trzech radnych, a także dyrektora kancelarii sejmiku. Łukasz Kmita został zaś przewodniczącym małopolskich struktury PiS, zajmując miejsce Andrzeja Adamczyka.