"Módlcie się dalej za mnie, za Kościół i za przyszłego papieża" - poprosił Benedykt XVI w czasie audiencji generalnej w Bazylice św. Piotra. Papież pokazał się publicznie po raz pierwszy od zapowiedzi swojej abdykacji. Został przywitany owacjami. "Dziękuję za waszą sympatię" - odpowiedział wiernym.
Dzisiejsza audiencja generalna była przedostatnią w czasie pontyfikatu ustępującego papieża. Rozpoczął ją przypominając wiernym, dlaczego podjął decyzję o abdykacji. Zaznaczył, że brakuje mu sił fizycznych i że ustępuje "dla dobra Kościoła".
Drodzy bracia i siostry, jak wiecie postanowiłem zrezygnować z posługi, którą Pan mi powierzył 19 kwietnia 2005 roku. Uczyniłem to w całkowitej wolności dla dobra Kościoła, po długiej modlitwie i rozważeniu tego przed Bogiem i moim sumieniem, świadom powagi takiego aktu, ale także tego, że nie jestem już w stanie pełnić posługi Piotrowej z taką siłą fizyczną, jakiej ona wymaga - zaczął.
Słowa papieża wielokrotnie przerywane były oklaskami tysięcy osób z całego świata, zgromadzonych w Auli Pawła VI. Benedykt XVI przyjął wielki entuzjazm wiernych skromnym uśmiechem. Ze wzruszeniem podziękował wszystkim za wsparcie. Dziękuję za waszą sympatię - powiedział. Wspiera mnie i oświeca pewność, że Kościół należy do Chrystusa, który nigdy nie pozbawi go swego przewodnictwa i troski. Dziękuję wszystkim za miłość i modlitwę, z jakimi mi towarzyszyliście - dodał.
Podkreślił, że w tych niełatwych dla niego dniach czuł siłę modlitwy. Módlcie się dalej za mnie, za Kościół i za przyszłego papieża - poprosił.
Benedykt XVI ogłosił swoją decyzję o abdykacji w poniedziałek. Zapowiedział, że ustąpi 28 lutego. Zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową - powiedział papież podczas konsystorza.
Nowy papież zostanie wybrany przed końcem marca - ujawnił z kolei rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Następcę Benedykta XVI poznamy przed Wielkanocą, która przypada na 31 marca i 1 kwietnia.
Konklawe powinno się rozpocząć między 15 a 20 marca. Konstytucja Universi Dominici Gregis, wydana przez Jana Pawła II i dotycząca wyboru biskupa Rzymu, mówi, że kardynałowie mają zebrać się w celu wyboru nowego papieża między 15 a najpóźniej 20 dniem od śmierci poprzednika. Odnosi się to także do jego ustąpienia.
Następcę Benedykta XVI wybiorą głównie mianowani przez niego kardynałowie - ci, którzy nie ukończyli 80 lat. Obecnie jest ich 118. Wśród nich znajduje się czterech Polaków - są to kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz.