Już tego lata rozpocznie się transfer do Ukrainy długo oczekiwanego przez Kijów uzbrojenia. Mowa o holenderskich myśliwcach wielozadaniowych F-16, które bez wątpienia wzmocnią potencjał sił walczących z rosyjskim okupantem. To jednak nie koniec dobrych dla Ukrainy informacji - Holendrzy zezwolą na używanie maszyn do atakowania celów w Rosji.
Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren powiedziała w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Europejska Prawda, że jej kraj już tego lata przekaże Ukrainie myśliwce wielozadaniowe F-16.
Tych samolotów będzie coraz więcej i wzmocnią one wasze siły powietrzne. Nie mogę ujawnić daty, dlatego powiem jedynie, że nadejdą one tego lata. (...) Pierwsze samoloty otrzymacie jednak od Danii. My będziemy po Danii, ale taki jest wspólny plan - powiedziała w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami.
Szefowa holenderskiego resortu obrony ujawniła również, że jej kraj pozwoli na atakowanie za pomocą maszyn celów wojskowych w Rosji, gdyż Ukraina ma prawo do obrony.
Prowadzicie wojnę przeciwko agresorowi. Zgodnie z artykułem 51. Karty Narodów Zjednoczonych jest to samoobrona. Zawsze mówiliśmy, że tak długo, jak Ukraina odpiera ataki i przestrzega międzynarodowego prawa humanitarnego, może również uderzać w cele wojskowe po drugiej stronie granicy, jeśli jest to konieczne w samoobronie - podkreśliła.
Kajsa Ollongren powiadomiła, że zgodnie z planem idą przygotowania ukraińskiej bazy technicznej, koniecznej do przyjęcia i obsługiwania samolotów F-16.
Te myśliwce będą nadchodziły stopniowo. (...) Znacząco wzmocni to Siły Powietrzne (Ukrainy) i w pewnym momencie może doprowadzić do przewagi powietrznej. Nie może to jednak nastąpić od razu po otrzymaniu pierwszych maszyn. Jeśli więc ktoś oczekuje natychmiastowego efektu, radzę mu bardziej realistyczne podejście - zaznaczyła.
Minister obrony Holandii powiadomiła, że jej kraj rozpatruje także przekazanie Ukrainie dodatkowego systemu obrony powietrznej Patriot.
Tego lata planowane jest przekazanie Ukrainie ponad 60 myśliwców F-16, które mają nadejść z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.