MSZ Ukrainy uruchomiło całodobową "gorącą linię" dla obywateli, którzy w wyniku inwazji rosyjskiej musieli wyjechać za granicę i poszukują informacji o warunkach pobytu w krajach, w których się znaleźli. W Ukrainie poszukiwanych jest 203 dzieci, przy czym większość z nich zaginęła w strefie działań wojennych. Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS od Stanów Zjednoczonych. Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie niemal 60 razy częściej atakowały cele cywilne niż wojskowe; od 24 lutego przeprowadziły około 17,3 tys. ostrzałów celów cywilnych - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Białoruś wysłała do regionów graniczących z Ukrainą dodatkowe zestawy do walki radioelektronicznej. Rosyjska armia przerzuca część swoich sił ze wschodu na południe, ale to jej nie pomoże, żaden z ich ataków nie pozostaje bez naszej odpowiedzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:11

Statek z ładunkiem 26 tys. ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale nie można się łudzić, że Rosja nie spróbuje zerwać ukraińskiego eksportu - oświadczył w poniedziałek prezydent  Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Podkreślił przy tym, że na wypłynięcie czeka 16 kolejnych statków.

Oznajmił, że Rosja konsekwentnie wywoływała głód w krajach Afryki i Azji, które tradycyjnie importowały dużo ukraińskich towarów, a teraz - w warunkach wyjątkowych upałów w Europie - "kryzys cenowy i deficyt artykułów spożywczych zagraża także niektórym krajom europejskim".

21:57

W walczącej na Ukrainie i uznawanej za elitarną rosyjskiej 45. brygadzie sił specjalnych (specnazu) wojsk powietrznodesantowych służą osoby, które były w przeszłości skazane lub są obecnie sądzone za ciężkie przestępstwa - powiadomił w poniedziałek na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

W ocenie Cymbaluka taka sytuacja wynika z bardzo dużych strat osobowych w oddziałach wroga, a także niechęci wielu żołnierzy do wyjazdu na wojnę.

26 lipca ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził, że do sił zbrojnych agresora walczących na Ukrainie rekrutowani są m.in. więźniowie z kolonii karnych. "Rosyjskie dowództwo otrzymało już pełną zgodę od władz w sprawie powoływania więźniów" - przekazano w komunikacie HUR.

21:05

Ukraińska poczta wstrzymuje działalność na okupowanych przez Rosja terytoriach. Jak przekazał dyrektor przedsiębiorstwa Ihor Smilianski, to efekt rosnącej liczby gróźb ze strony rosyjskiego wojska i bojowników tzw. ludowych republik. 

20:54

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały minibusa z cywilami. Zginęły dwie osoby - podaje Ukrinform. 

20:16

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W skład pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

Kirby powiedział, że będzie to już 17. pakiet sprzętu dla Ukrainy pochodzący bezpośrednio z amerykańskich magazynów. Łączna wartość obiecanej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji to niemal 8 mld dolarów. Nie podano dotąd szczegółów pakietu poza tym, że będzie zawierał dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS oraz amunicję artyleryjską do haubic 155mm.

20:11

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie usiłowały poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach Sołedaru, Werszyny i Bachmutu, ale zostały odparte przez siły ukraińskie. Siły rosyjskie nacierały też w stronę Awdijiwki i Pisków w obwodzie donieckim, lecz bez powodzenia - walki nadal trwają. Wojska ukraińskie udaremniły ponadto próby przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Marjinki w tym samym obwodzie oraz wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą w okolicach Mazaniwki.

20:09

Od maja do czerwca z Ukrainy za granicę wyjechało od 50 tys. do 57 tys. informatyków. Świadczy o tym badanie IT Research Resilience przeprowadzone we Lwowskim klastrze IT - podaje Ukrinform. Około 7 tys. pracowników IT wstąpiło w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Obecnie szacunkowa liczba specjalistów IT na Ukrainie sięga 228 tys. osób.

20:01

W krymskiej wsi Molochne w obwodzie sakskim, w pobliżu jeziora Solene, okupanci umieścili swoje kompleksy rakietowe - informuje Ukrinform. 

19:54

Moskwa umieszcza na czarnej liście 39 Brytyjczyków, w tym lidera Partii Pracy Keira Starmera, byłego premiera Davida Camerona - podała agencja AFP.

 

19:48

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie atakowały cele cywilne prawie 60 razy częściej niż cele wojskowe. Terroryści przeprowadzili 17 tys. 300 uderzeń na obiekty cywilne i około 300 na cele wojskowe. 

18:48

Mieszkańcy 110 krajów świata wpłacili już ponad 161 mln dolarów na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem międzynarodowej internetowej platformy United24 - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński resort transformacji cyfrowej.

Pomagają Ukrainie obywatele m.in. USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Kanady, ale też ludzie z tak egzotycznych państw i terytoriów, jak np. Wybrzeże Kości Słoniowej, Nikaragua, Honduras, Antigua i Barbuda oraz Anguilla na Karaibach czy Niue na Oceanie Spokojnym - czytamy w komunikacie ministerstwa.

18:25

Francja przekaże Ukrainie mobilne laboratorium DNA, bo chce, by sprawcy zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na Ukrainie nie pozostali bezkarni - powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.

Francuski przywódca z zadowoleniem przyjął również wypłynięcie pierwszego statku transportującego zboże z Odessy i powiedział, że Europa będzie nadal pomagać w ułatwianiu ukraińskiego eksportu zboża drogą morską i lądową - napisał Reuters.

17:50

W obawie przed ukraińskim ruchem partyzanckim rosyjscy okupanci podejmują coraz większe środki ostrożności i nasilają represje przeciwko ludności cywilnej na zajętych obszarach południa Ukrainy - powiadomił w poniedziałek rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. 

Okupanci nie przemieszczają się już w mundurach podczas operacji antypartyzanckich, wykorzystują też samochody z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi. Odnotowano również przypadki zastosowania dronów rozpoznawczych do monitorowania miejsc masowego gromadzenia się ludzi, takich jak rynki, kawiarnie czy place w centrach miast. Przekazano także doniesienia o wysiedleniu cywilów zamieszkujących dotąd w promieniu 400 metrów od stacji kolejowej Bryliwka w obwodzie chersońskim. 

17:32

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, hakerzy zaatakowali ponad 6 tys. rosyjskich stron i serwisów internetowych, w tym m.in. rządowe portale zapewniające usługi dla obywateli - podało w poniedziałek ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy.

Jak powiadomił resort, ukraińska "armia IT", składająca się z 250 tys. "hakerów-ochotników z całego świata" wzięła na cel głównie państwowe rosyjskie serwisy. Doprowadziło to m.in. do braku możliwości zrealizowania niektórych operacji finansowych czy złożenia dokumentów na uczelnie przez kandydatów na studia. 

Zablokowano również m.in. Roseltorg, czyli największą internetową platformę przetargową, co spowodowało wyciek wrażliwych danych. Atakowano także mniejsze serwisy biznesowe, takie jak np. strony umożliwiające zakup biletów lotniczych i usług ubezpieczeniowych, portale księgowe, witryny kurierskie oraz strony internetowe firm.

16:40

W Ukrainie poszukiwanych jest 203 dzieci, przy czym większość z nich zaginęła w strefie działań wojennych - poinformowała w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawluczenko.

Od początku wojny policja ukraińska dostała zgłoszenia o zaginięciu 4242 dzieci, ale 4039, czyli 95 procent, już zostało odnalezionych.
Według danych ukraińskiej Prokuratury Generalnej 358 dzieci poniosło śmierć w Ukrainie na skutek rosyjskich ostrzałów, a co najmniej 693 zostało rannych. Ponad 5740 zostało nielegalnie wywiezionych do Rosji, przy czym z powrotem do kraju udało się sprowadzić tylko 47.

16:26

Rosyjskie paszporty zgodziło się przyjąć tylko około 10 tys. osób, czyli zaledwie 1 proc. dorosłej ludności w częściowo okupowanych przez wroga obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - powiadomił w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. "Osoby, które przyjęły rosyjski paszport, dostają za to od okupantów 10 tys. rubli" (około 750 zł) - dodano w komunikacie na łamach serwisu. 

Ukraińskie władze powiadomiły również o dużych trudnościach najeźdźców z wprowadzaniem do obiegu rosyjskiego rubla.

16:20

Siły Zbrojne Ukrainy mają pod kontrolą ogniową rosyjskie szlaki logistyczne i transportowe na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu kraju - oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

Rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk poinformował w niedzielę, że ukraińska armia ostrzelała z wyrzutni HIMARS 40 rosyjskich wagonów kolejowych, które przybyły z żołnierzami i sprzętem z okupowanego Krymu do obwodu chersońskiego. Podał, że ok. 80 wojskowych zginęło, a 200 zostało rannych.

Humeniuk zapewniła, że wojsko ukraińskie nadal będzie kontynuować taktykę niszczenia magazynów amunicji w różnych rejonach obwodu chersońskiego.

15:58

79 proc. mieszkańców Ukrainy uważa, że pomiędzy Ukrainą i Rosją należy wprowadzić ruch wizowy oraz kontrolę celną - wynika z sondażu opinii publicznej opublikowanego w poniedziałek przez ukraiński portal Dzerkało Tyżnia.

Jedynie 11 proc. ankietowanych jest zdania, że Ukraina i Rosja powinny być krajami "przyjaznymi", bez wiz i kontroli celnej. Są też tacy, którzy chcą, by Ukraina i Rosja połączyły się w jedno państwo, ale jest ich zaledwie 1 proc.

Za zamknięciem granic opowiadają się mieszkańcy wszystkich regionów, przy czym na zachodzie Ukrainy odsetek ten wynosi 86 proc., a na wschodzie - 70 proc.

15:33

Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy 11 rosyjskich wojskowych, w tym oficera - poinformowała w poniedziałek Marynarka Wojenna Ukrainy na Telegramie.

W komunikacie podano, że jeńców - oficera, chorążego i dziewięciu żołnierzy zmobilizowanych przez separatystyczną Doniecką Republikę Ludową - pojmano w ciągu ostatniej doby w wyniku udanych działań kontrofensywnych. 

Jak dodano, w ciągu ostatniej doby artyleria ukraińskich sił morskich zniszczyła jeden rosyjski pojazd opancerzony, a także zabito lub zraniono ponad 20 żołnierzy rosyjskich.

15:03

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS od Stanów Zjednoczonych - poinformował w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow na Twitterze.

"Cztery kolejne systemy HIMARS dotarły na Ukrainę. Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi, sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi III i amerykańskiemu narodowi za wzmacnianie ukraińskiej armii" - napisał Reznikow. Ocenił, że żołnierze ukraińscy "dowiedli swej sprawności w posługiwaniu się tą bronią". 

USA wcześniej wysłały Ukrainie 12 systemów HIMARS. Od 24 lutego Waszyngton przekazał Kijowowi broń o wartości ok. 7,3 mld dolarów. Tydzień temu koordynator ds. komunikacji strategicznej amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że USA ogłoszą kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w "bliskiej przyszłości".

14:45

Komisja Europejska w imieniu UE wypłaciła w poniedziałek Republice Mołdawii 50 mln euro pomocy makrofinansowej, z czego 35 mln euro to długoterminowe pożyczki na preferencyjnych warunkach, a 15 mln euro - dotacje.

Mołdawia, która mocno odczuwa falę uderzeniową brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, wykazała ogromną solidarność z Ukraińcami szukającymi bezpieczeństwa w związku z wojną. A dzisiejsza wypłata jest kolejnym przejawem solidarności Unii Europejskiej z Mołdawią, obecnie kandydatem do członkostwa w naszej wspólnocie demokracji. Będziemy nadal wspierać Mołdawię wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami, aby poradzić sobie z tym kryzysem i stworzyć warunki dla przyszłego dobrobytu i stabilności - powiedział Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarki.

14:10

Ukraina otrzymała obiecane jej przez Niemcy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MARS II - potwierdził w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Wcześniej o przekazaniu systemów powiadomiła strona niemiecka, informując, że chodzi o trzy zestawy.

W komentarzu na Twitterze Reznikow podkreślił, że dostarczone z Niemiec systemy są podobne do już otrzymanych zachodnich wyrzutni M270. Ukraina otrzymała tego rodzaju broń z W. Brytanii. Systemy MARS II są zmodernizowaną wersją tego uzbrojenia.
"Dziękuję Niemcom i osobiście mojej koleżance minister obrony Christine Lambrecht za te systemy" - napisał Reznikow.

System uzbrojenia M270 jest artylerią rakietową z 12 wyrzutniami umieszczonymi na opancerzonym pojeździe gąsienicowym.

13:50

Komisja Europejska w imieniu UE wypłaciła w poniedziałek Ukrainie 500 mln euro - połowę nowej pomocy makrofinansowej. Druga transza zostanie wypłacona we wtorek. Pomoc w łącznej wysokości 1 mld euro ma stanowić wsparcie dla Ukrainy w zaspokajaniu jej potrzeb finansowych po niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji. Jest to pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro, ogłoszonego przez KE 18 maja i zatwierdzonego przez Radę Europejską w dniach 23-24 czerwca.

Uzupełnia wsparcie już udzielone przez UE; w pierwszej połowie roku wypłacono Ukrainie awaryjną pożyczkę w wysokości 1,2 mld euro.

13:04

Do położonej na południowym wschodzie Rumunii bazy wojskowej Mihail Kogalniceanu dotarli żołnierze amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej - podała w poniedziałek bukareszteńska telewizja Digi24, zaznaczając, że ich przybycie do Europy ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę. Stacja potwierdziła, że z amerykańskimi żołnierzami spotkał się już m.in. premier Rumunii Nicolae Ciuca.Według Digi24 pododdziały 101. Dywizji Powietrznodesantowej będą przybywać do Rumunii sukcesywnie. W najbliższych dniach liczba amerykańskich wojskowych w bazie Mihail Kogalniceanu ma sięgnąć 2400. Stołeczna stacja telewizyjna twierdzi, że przybycie amerykańskich wojsk ma związek ze wzmacnianiem przez NATO swojej wschodniej flanki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

13:27

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.

Statek Razoni pod banderą Sierra Leone wypłynął z ukraińskiego portu w poniedziałek. To pierwszy rejs handlowy od początku rosyjskiej inwazji, która zablokowała żeglugę przez Morze Czarne pięć miesięcy temu. Rejsy stały się na powrót możliwe po tym, jak Turcja i ONZ wynegocjowały w zeszłym miesiącu umowę między Rosją a Ukrainą o eksporcie zboża z ukraińskich portów.

13:16

MSZ Ukrainy uruchomiło całodobową "gorącą linię" dla obywateli, którzy w wyniku inwazji rosyjskiej musieli wyjechać za granicę i poszukują informacji o warunkach pobytu w krajach, w których się znaleźli - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. Od końca czerwca "gorąca linia" działała w trybie próbnym. Przeznaczona jest także dla tych, którzy rozważają wyjazd.

Obecnie około 60 proc. telefonów jest z różnych zakątków świata, od Polski po Brazylię - podaje Interfax-Ukraina. Około 40 proc. zapytań nadchodzi od osób pozostających na Ukrainie.

12:59

Ta wojna, tak jak każda wojna w dziejach, kiedyś się skończy, ale ci, którzy są odpowiedzialni za to bestialstwo i za te masakry, do których dochodzi dzisiaj w ukraińskich miastach i miasteczkach, nie mogą pozostać bez odpowiedzialności - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który zwiedził dziś wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei", otwartą na pl. Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa. Muszą zostać za swoje zbrodnie ukarani. To jest dzisiaj obowiązek cywilizowanego świata. Powinny zostać powołane odpowiednie trybunały, zbrodnie powinny zostać rozliczone. Zbrodniarze bardzo często są udokumentowani - dodał.


To ważne, żeby pokazywać historie i współczesność takimi, jakimi one są. Także jako ostrzeżenie dla młodych i dla następnych pokoleń - podkreślał prezydent.

12:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotowuje swój kraj na zaostrzenie wojny z Rosją - informuje dziennik "Le Figaro".

Gazeta przypomina, że prezydent Ukrainy wezwał w sobotę do ewakuacji Donbasu, ponieważ rosyjskie bombardowania nasiliły się w tym regionie i na południu kraju. Z kolei w Mikołajowie doszło do zmasowanych ostrzałów, prawdopodobnie najsilniejszych od rozpoczęcia wojny 24 lutego. 

11:40

Wielka Brytania nadal wspiera Ukrainę w konfrontacji z rosyjskimi najeźdźcą i m.in. przygotowuje się do przekazania naszemu krajowi kilku okrętów wojennych. Na jednym z nich niedawno byłem - powiedział w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie. Wyjaśnił następnie, że dla Ukrainy priorytetem są okręty przeciwminowe i że "wyjściową liczbą" są dwie takie jednostki.

Prystajko przypomniał, że na realizację wsparcia dla Ukrainy władze brytyjskie przeznaczyły dotąd ponad 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane na pomoc wojskową, m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutni wieloprowadnicowych M270 MLRS.

10:16

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie niemal 60 razy częściej atakowały cele cywilne niż wojskowe; od 24 lutego przeprowadziły około 17,3 tys. ostrzałów celów cywilnych - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

09:29

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji. Kieruje się do Libanu - podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.

Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej - poinformowało tureckie ministerstwo.

Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy - podała AP.

08:01

Dwoje mieszkańców Charkowa odniosło poważne obrażenia po nocnym i porannym ostrzale tego miasta przez Rosjan. Armia Putina ostrzelała też kilka miejscowości w obwodzie charkowskim. Pociski spadły głównie na domy.

07:58

Rosja prawdopodobnie koryguje plan prowadzonej od kwietnia ofensywy w Donbasie, bo nie zdołała dokonać przełomu operacyjnego. Jako obszar wymagający wzmocnienia zidentyfikowała front zaporoski - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

06:57

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Białoruś wysłała do regionów graniczących z Ukrainą dodatkowe zestawy do walki radioelektronicznej.

"Dodatkowe rozmieszczanie zestawów do walki elektronicznej przez siły zbrojne Białorusi odbywa się w rejonach graniczących z naszym krajem" - informuje sztab w codziennym raporcie. Przypomina w nim, że poniedziałek jest 159. dniem agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie. 

W komunikacie wskazano, że Rosja kontynuuje ostrzały miejscowości wokół Charkowa, prowadząc je z czołgów, artylerii lufowej i rakietowej.

06:55

Ponad pół tysiąca firm z Polski zgłosiło się do programu odbudowy ukraińskiej gospodarki - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do informacji o raporcie, który powstaje na zlecenie resortu skarbu. Ma on być gotowy do połowy sierpnia. "Będzie załącznikiem do oferty, jaką nasz rząd zamierza zawieźć do prezydenta Zełenskiego. Źródła mówią, że emisariuszem ma być wicepremier Jacek Sasin" - pisze dziennik. 

Udział w dziele odbudowy Ukrainy po wojnie może być ogromną szansą i dla polskich firm, i dla całej polskiej gospodarki. W relacjach ze stroną ukraińską dysponujemy czymś, co we wzajemnych relacjach jest absolutnie bezcenne. To spora doza wzajemnego zrozumienia, sympatii i zaufania - mówił niedawno "Rz" wicepremier Jacek Sasin.

06:45

Rosyjska armia przerzuca część swoich sił ze wschodu na południe, ale to jej nie pomoże, żaden z ich ataków nie pozostaje bez naszej odpowiedzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu.

Ukraiński przywódca poinformował, że minionej doby doszło do jednego z najpotężniejszych ostrzałów Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego od początku pełnowymiarowej wojny. Na budynki mieszkalne, szkoły, inną cywilną infrastrukturę i obiekty przemysłowe w mieście spadło kilkadziesiąt rakiet i pocisków

Zełenski ocenił, że w sensie strategicznym Rosja "nie ma szans, by wygrać w tej wojnie", i siły ukraińskie muszą sprawić, by odczuwała klęskę także na poziomie taktycznym.