Woda, nawet ta pozornie spokojna, może w jednej chwili stać się niebezpiecznym żywiołem. Dlatego ważne są zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Oto dekalog każdego wypoczywającego nad morzem, jeziorem, stawem czy rzeką.
Bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Wielu tragedii można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą.
Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
"Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
Ważne, by do wody nie wchodzić po jedzeniu, opalaniu, gdy ciało jest nagrzane i po spożyciu alkoholu.
Nad wodą uważajmy także na znaki.
Znaki zakazu informują nas np. czy możemy w ogóle pływać w danym zbiorniku. Powodu zakazu mogą być różne - staw może być np. hodowlą ryb lub też woda może być skażona. Znaki zakazu obejmują także informacje o strefie ciszy.
Na znakach może pojawić się także informacja o nakazie ubierania kamizelek ratunkowych lub ustawicznego nadzoru nad dziećmi.
Znaki informacyjne z kolei uprzedzają kąpiących o możliwych zagrożeniach, takich jak wiry, wodorosty czy skały podwodne.