Dziękuję prezydentowi za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre; skierowanie do TK da nam czas na dialog z partnerami - w ten sposób decyzję Andrzeja Dudy ws. nowelizacji ustawy o IPN skomentował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Wiceminister poinformował także, że Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową "German Death Camps - Not Polish", gdzie m.in. tłumaczone są wszystkie powody związane z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o IPN. "Mamy obowiązek zadbać o wizerunek Polski za granicą" - zaznaczył.
Prezydent poinformował, że po analizie sytuacji i po analizie proponowanych przepisów, zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.
Dziękuję PAD za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre. Skierowanie do TK da nam czas na dialog z partnerami - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister Jaki.
Jak poinformował dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski, za kilka dni gotowe będą akty wykonawcze do podpisanej dziś przez prezydenta ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Można spodziewać się pewnego doprecyzowania spornych przepisów. Patryk Jaki sugeruje, że będą to wytyczne, w jakich sytuacjach prokuratorzy IPN będą reagować, i co będą uznawać za pracę naukową, artystyczną, a co nie.
Jaki przekonuje, że nie można było przygotować tych aktów wykonawczych zanim wybuchła burza wokół ustawy. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, skierowanie ustawy do TK to kolejny czas na dyskusję na jej temat.
Patryk Jaki poinformował, że MS uruchomiło stronę internetową "German Death Camps - Not Polish", gdzie m.in. tłumaczone są wszystkie powody związane z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o IPN. Mamy obowiązek zadbać o wizerunek Polski za granicą - zaznaczył.
Jaki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że przychodzi moment na redefinicję polskiej polityki historycznej i trzeba pokazywać sukcesy naszego państwa. To nie oznacza jednocześnie, że będziemy zabraniali dyskusji na przykład o Jedwabnem, ale pamiętajmy, (że) my mamy obowiązek jako elity polskiego państwa zadbać o wizerunek Polski za granicą - podkreślił.
Jak dodał, jest przekonany, że "jako naród polski mamy wiele takich elementów, czy części historii, którymi możemy się na świecie chwalić, a których świat nie zna".
Wiceminister podkreślił, że Polska musi wykonać naprawdę bardzo wiele pracy, żeby pokazać jak dzielnym, odważnym narodem byli Polacy i że to Polacy ratowali Żydów.
Jaki poinformował też, że Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło nową stronę internetową Germandeathcampsnotpolish.com.
Po angielsku tłumaczymy wszystkie powody, które były związane z wprowadzeniem tej ustawy w życie". I mam nadzieję, że ta prawda będzie konsekwentnie krok po kroku docierała do świata - dodał.
(ph)