"W przyszłym tygodniu rozpoczynamy szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach" - zapewnił Michał Dworczyk, podczas czwartkowej konferencji. Jak poinformował, 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca. Minister Przemysław Czarnek zachęcał nauczycieli, by zaszczepili się już w lutym. "Od poniedziałku każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły, dyrektorzy będą rejestrować nauczycieli na szczepienia" - poinformował.

Od poniedziałku rozpoczną się zapisy na szczepienia nauczycieli - poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek. W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym - dodał. 

W poniedziałek rozpoczną się zapisy 2 kanałami - elektronicznie nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli teraz zaszczepić się przeciw Covid-19. 

Czarnek mówił na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia, od poniedziałku, każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły.

A dyrektorzy - jak kontynuował - korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli "jednym kliknięciem" zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia. A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia - mówił Czarnek.

Podkreślał, że procedura jest bardzo prosta i wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do swoich dyrektorów.

Koleje grupy zawodowe będą obsługiwane w dalszej kolejności - poinformował Czarnek pytany o szczepienia pozostałych pracowników szkół, woźnych, czy obsługi kuchni

Jeśli chodzi o nauczycieli powyżej 60. roku życia, to oni są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero wtedy będą szczepieni wraz ze swoją kohortą wiekową. W tej chwili szczepimy nauczycieli do 60. roku życia, są wystawiane skierowania i ta grupa, podobnie zresztą jak funkcjonariusze policji i kolejne grupy poza seniorami, będą mogły korzystać ze szczepionki AstraZeneca - poinformował Dworczyk podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Dworczyk poinformował, że nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane pomiędzy dyrekcjami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.

Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego, uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów, wszystkich tych grup, które są w etapie 1c wymienione - powiedział Dworczyk.

Minister Czarne zapewnił, że powrót do szkół nie jest uzależniony od szczepień, a decyzja ta zależy od "wielu czynników". Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu do szkół klas I-III od zaszczepienia nauczyciel klas I-III. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół, decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez premiera, zależy od wielu czynników, w tym od tego, co dziś dzieje się w szkołach, od tego, czy dziś nie rozprzestrzenia się koronawirus wśród dzieci i nauczycieli, od tego, jakie będą wyniki testów, które będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu - mówił Czarnek.

Jak dodał, "to są wszystkie czynniki, które razem będą brane pod uwagę, również przez epidemiologów i wirusologów, którzy będą wydawali opinię w tej sprawie dla premiera Mateusza Morawieckiego".

Maląg: Od 8 lutego opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych i pieczy zastępczej mogą zapisywać się na szczepienia

Minister Marlena Maląg zapowiedziała w czwartek, że "od 8 lutego - czyli od najbliższego poniedziałku pracownicy będę mogli poprzez swoich pracodawców, czyli poprzez dyrektorów być zgłaszani". "Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będzie wywieszony stosowy formularz".

Cytat

Apeluję do państwa, abyście zainteresowali się i zechcieli się zaszczepić. To jest możliwość, którą państwu stwarzamy abyśmy bezpiecznie mogli powrócić do normalności.
oświadczyła szefowa MRiPS.

AstraZeneca tak samo skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci

6 lutego dotrze do Polski pierwsza dostawa szczepionek AstraZeneca - poinformował w czwartek Michał Dworczyk. Do kraju dotrze 120 tys. dawek, a do końca lutego ponad 1 mln.

Dworczyk odpowiedział podczas konferencji na pojawiające się w przestrzeni publicznej wątpliwości, co do skuteczności szczepionki AstraZeneci. Nawiązał do danych, jakie pojawiły się na stronie internetowej magazynu medycznego "Lancet". Jak wynika z tych publikacji, szczepionka przeciwko Covid-19 opracowana przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim wykazała 100 proc. skuteczności preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci - powiedział minister.

Dodał, że ta szczepionka ma skuteczność 76 proc. po upływie trzech tygodni od podania pierwszej dawki i utrzymuje się tak do podania dawki drugiej.