Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła nazwiska trojga tegoroczny laureatów Nagrody Nobla z fizyki. To Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier. Zostali uhonorowani za attosekundową fizykę, umożliwiającą obserwację procesów fizycznych w bardzo krótkiej skali czasowej.
Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła tegoroczną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki Francuza Pierre Agostiniego z uniwersytetu w Ohio w USA, Węgra Ferenca Krausza, pracującego na uniwersytecie w niemieckim Monachium oraz urodzoną we Francji Anne L’Huillier związaną z uniwersytetem w szwedzkim Lund.
Wyróżniono ich za metody doświadczalne, które z pomocą attosekundowych impulsów światła pozwalają badać dynamikę elektronów. Jak podkreśla akademia, troje laureatów dało ludzkości nowe narzędzia do badania zachowania elektronów w atomach i cząsteczkach.
Jak pisze w uzasadnieniu Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier pokazali, jak wytworzyć skrajnie krótkie impulsy światłą, by wykorzystać je do badania szybkich procesów, w wyniku których elektrony poruszają się lub zmieniają energię. Tak szybkie procesy normalnie zlewają się w naszych oczach jak klatki filmu. By je obserwować, potrzebujemy wyjątkowych technologii. W skali elektronów zmiany następują w ciągu dziesiątych części attosekundy. Jak sobie wyobrazić taki czas? Attosekunda jest tak krótka, że w jednej sekundzie jest ich mniej więcej tyle, ile sekund... w całych dziejach Wszechświata. Laureaci opracowali metody wytwarzania impulsów światłą tak krótkich, że ich długość można porównać do attosekund. To umożliwiło obrazowanie procesów w tej skali czasowej, która umożliwia śledzenie procesów zachodzących we wnętrzu atomów i cząsteczek.