Jako jedyni przedstawiciele polskich mediów na Białorusi - dziennikarze RMF FM: Krzysztof Zasada i Mateusz Chłystun - od 20 grudnia relacjonują dla Was wydarzenia z pogranicza białorusko-polskiego. Nasi dwaj specjalni wysłannicy z bliska opiszą to, co dzieje się po drugiej stronie granicy. Ich raporty usłyszycie w Faktach RMF FM, internetowym radiu RMF24, przeczytacie na RMF 24. Śledźcie także nasze media społecznościowe.

W ostatnich tygodniach dziennikarze RMF FM wielokrotnie wyjeżdżali w rejon polsko-białoruskiego pogranicza (poza strefę stanu wyjątkowego) i opisywali wydarzenia z północno-wschodniej Polski. Nasi reporterzy rozmawiali z przedstawicielami służb, organizacji pozarządowych, wolontariuszami i mieszkańcami terenów przygranicznych.  

Dziennikarze RMF FM relacjonują z Białorusi

Od poniedziałku na antenie RMF FM emitujemy materiały nagrywane na Białorusi, po drugiej stronie granicy polsko-białoruskiej. Mateusz Chłystun i Krzysztof Zasada są na Grodzieńszczyźnie.

Nasi dziennikarze, jedyni polscy wysłannicy relacjonującymi bezpośrednio z Białorusi, w niedzielę przekroczyli granicę polsko-białoruską i dziś są w Grodnie. W Faktach RMF FM opowiadali, jak wygląda miasto; opisywali panującą tam atmosferę. Rozmawiali z polskimi dyplomatami i Polakami mieszkającymi na Białorusi.

 Od wtorku nasi wysłannicy Mateusz Chłystun i Krzysztof Zasada są na pograniczu i stamtąd będą przesyłać swoje relacje. Opiszą Wam, jak z tamtej perspektywy wygląda sytuacja. Słuchajcie Faktów RMF FM, czytajcie na RMF24 i obserwujcie nasze media społecznościowe.

Kryzys migracyjny na pograniczu

Kryzys migracyjny wywołany przez reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki trwa na polsko-białoruskiej granicy od miesięcy. Chodzi o zorganizowaną akcję sprowadzania migrantów na Białoruś, by ci potem próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polską.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku grudnia było 1,2 tys. prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Przez trzy miesiące (od 2 września do 30 listopada) w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim, w pasie przy granicy polsko-białoruskiej obowiązywał stan wyjątkowy.

Po jego wygaśnięciu, na mocy specustawy, szef MSWiA wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. obowiązuje na tym terenie zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy.

Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.