Padają kolejne, dobowe rekordy zakażeń. Szczyt tej fali pandemii prognozowany jest na koniec listopada, a w szpitalach ubywa miejsc i respiratorów - informuje w czwartek "Rzeczpospolita". Najtrudniejsza sytuacja pod względem dostępności respiratorów jest w województwie opolskim – dostępnych jest 9 urządzeń, podlaskim i pomorskim - po 10, oraz w mazowieckim i małopolskim - po 12.

"Koronawirus zbiera coraz większe żniwo" - alarmuje "Rz". Zaznacza przy tym, że w środę w wyniku zakażenia niebezpiecznym patogenem zmarło 236 osób - 29 z nich nie miało żadnych chorób współistniejących.

Jak dodaje, padł także dobowy rekord zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że było ich 18 820. "W sumie od początku epidemii w Polsce, koronawirusa stwierdzono u prawie 300 tys. osób. Zmarło 4851" - podkreśla gazeta.

Zaznacza przy tym, że gwałtownie rosnąca liczba nowych przypadków stawia pod znakiem zapytania wydolność służby zdrowia. "Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że na 21 506 istniejących obecnie łóżek covidowych zajętych jest 13 931. Z kolei respiratorów w użyciu jest obecnie 1150 - podczas gdy wszystkich w Polsce dla pacjentów z koronawirusem jest 1663 - wylicza gazeta.

Prognozy nie są dobre

"Obecny rząd, minister zdrowia w czasie pierwszych miesięcy pandemii podjął decyzję o zakupie dodatkowego sprzętu" - poinformowała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

"Problem w tym, że jest to statystyka, bo nie zawsze wolne miejsca są tam, gdzie jest najwięcej chorych" - podkreśla dziennik. Jak zauważa, przykładowo wojewoda mazowiecki poinformował w środę, że w całym województwie dostępnych jest zaledwie 12 respiratorów, a wolnych łóżek dla zakażonych pacjentów jest tylko 480.

"Podobnie jest w Małopolsce, gdzie także pozostało 12 wolnych respiratorów, a łóżek tylko 449. Z kolei w Wielkopolsce jest wolnych 96 respiratorów i 483 łóżka" - wylicza dziennik.



Ocenia także, że będzie gorzej. "Z danych europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w ciągu 14 dni liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wyniosła 381,7 - to o 29,6 więcej niż wczoraj. Liczba zgonów w ciągu 14 dni na 100 tys. mieszkańców w Polsce wyniosła - 4 (wzrost o 0,2)" - pisze "Rz".

Podkreśla, że wciąż nie jest to koniec. "Z najnowszych przewidywań Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego wynika, że najtrudniejsza sytuacja będzie tuż przed świętami Bożego Narodzenia" - dodaje.

Gazeta wskazuje, że to właśnie pod koniec grudnia liczba zgonów i pacjentów, którzy będą wymagali intensywnej pomocy medycznej, będzie najwyższa.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach?

Opolski Urząd Wojewódzki poinformował, że w opolskich szpitalach na 726 łóżek dla chorych zakażonych koronawirusem, zajętych jest 398. Z ogólnej liczby 35 respiratorów "covidowych", wykorzystanych jest 26 urządzeń.

Województwo podlaskie

Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że w regionie (dane z wtorku 26 października) zajęte są 452 łóżka covidowe z 951, zajętych jest także 41 z 51 respiratorów. Sytuacja w różnych szpitalach w regionie jest zróżnicowana. Dyrektorzy szpitali mówią, że mają problemy nie tyle z zapewnieniem łóżek pacjentom, co z kadrą medyczną. Tak jest np. w szpitalu covidowym w Bielsku Podlaskim. Szpital rozważa złożenie jeszcze w środę do wojewody wniosku o cofnięcie jego decyzji o przekształceniu szpitala w covidowy, bo nie zdoła zapewnić opieki pacjentom - powiedział wicedyrektor szpitala Patrycja Sarnacka.

Województwo pomorskie

W szpitalach województwa pomorskiego zajętych jest 585 z 1205 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. W użyciu jest także 50 z 60 respiratorów. W środę w regionie potwierdzono 901 nowych przypadków zakażenia Sars-Cov-2 - poinformował w środę wieczorem na swojej stronie internetowej Pomorski Urząd Wojewódzki. Dwa dni wcześniej, czyli w poniedziałek 26 października, liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w regionie wynosiła 551, a liczba zajętych respiratorów - 33.

Województwo mazowieckie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podał w środę, że w woj. mazowieckim chorzy na COVID-19 zajmują 1529 z 2009 łóżek. Zajętych jest 130 z 142 respiratorów.

Województwo małopolskie

W Małopolsce na 2421 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem zajętych jest 1972. Zajętych jest także 207 respiratorów z 219 - wynika z danych urzędu wojewódzkiego. W poniedziałek rozpoczął funkcjonowanie szpital tymczasowy w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przygotowano osiem stanowisk intensywnej terapii oraz 32 łóżka internistyczne z możliwością zapewnienia tlenoterapii. Maksymalnie może tam zostać utworzonych do 200 łóżek, warunkiem jest jednak dostęp do personelu.

Województwo wielkopolskie

W Wielkopolsce zajętych jest ponad 1,1 tys. z 1,6 tys. łóżek covidowych - poinformowały służby wojewody. Obecnie liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1608. Zajętych jest 1137 z nich. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 190 stanowisk respiratorowych; zajętych jest 68 z nich. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował jednocześnie, że w stolicy regionu trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z założeniami docelowo ma pomieścić ok. 500 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych.

Województwo dolnośląskie

Z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w szpitalach na ponad 1660 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 zajętych jest 970, zaś z 123 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zajęte są 74.

Województwo łódzkie

W woj. łódzkim wolnych jest 279 łóżek I i II poziomu leczenia szpitalnego i miejsc na oddziałach specjalistycznych dla pacjentów chorych na COVID-19. Gotowych do użycia jest też 81 respiratorów - powiedziała w środę rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie w regionie jest 2005 miejsc covidowych na wszystkich poziomów leczenia szpitalnego.

Województwo warmińsko-mazurskie

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował, że w szpitalach regionu jest obecnie 836 łóżek covidowych, z czego 366 jest zajętych przez pacjentów. Ponadto w szpitalach na Warmii i Mazurach jest 60 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego - jak podał rzecznik - 31 jest zajętych.

Województwo lubelskie

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego we wszystkich szpitalach województwa jest ogółem 1298 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym zajętych jest 968. W szpitalach jest ogółem 118 respiratorów dla pacjentów COVID-19, a zajętych jest 79 z nich. Statystyki te obrazują stan na wtorek. Baza łóżkowa jest stale powiększana. Uruchomiono nabór kadry do szpitala tymczasowego w Lublinie.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapewnił w środę, że do 5 listopada zostanie utworzonych kolejne 148 łóżek w kilku szpitalach II poziomu - czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19. Prowadzone są także uzgodnienia dotyczące dalszego zwiększania bazy łóżek. "Plan strategii rozwijania łóżek w szpitalach przewiduje docelowo, w ciągu 2-3 tygodni, w sumie dwa tysiące łóżek - powiedział wojewoda.

Województwo kujawsko-pomorskie

Wojewoda kujawsko-pomorskim Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że sytuacja epidemiczna w województwie jest poważna: W szpitalach wykorzystywanych jest 817 z 1228 przygotowanych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Spośród pacjentów około 500 znajduje się w stanie średnim lub względnie ciężkim. Wykorzystywanych jest 69 respiratorów. Bogdanowicz powiedział, że szpitalu tymczasowym, który powstanie na bazie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku, docelowo będzie 250 łóżek, w tym 150 miejsc tlenowych i około 70 respiratorów.

Województwo podkarpackie

Rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, powołując się na dane przekazane przez szpitale II poziomu z Podkarpacia, przekazał w środę, że na oddziałach zakaźnych przebywają 702 osoby chorujące na COVID-19, z których 65 jest leczonych przy pomocy respiratora. Mamy 1166 łóżek dla osób chorujących na COVID-19 i podejrzanych o zakażenie koronawirusem, 82 z nich to łóżka respiratorowe. Obecnie hospitalizacji wymaga 702 pacjentów chorujących na COVID-19, a 65 jest leczonych przy pomocy respiratora - przekazał rzecznik wojewody.

Województwo śląskie

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że we wtorek w regionie zajęte było 1245 spośród 1672 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu oraz 114 na 144 dostępne łóżka respiratorowe. Dzień wcześniej w woj. śląskim zajętych było 1097 spośród 1605 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 oraz 111 na 134 dostępne łóżka respiratorowe. W woj. śląskim jest też 259 miejsc w izolatoriach, z czego zajęte są obecnie 104. Wkrótce liczba takich miejsc ma wzrosnąć do 600.

Województwo świętokrzyskie

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 wynosi 873, z czego 742 są zajęte. Z kolei ogólna liczba respiratorów dla pacjentów z koronawirusem w Świętokrzyskiem to 87, z czego 52 są zajęte. W ciągu najbliższych kilku dni około 200 dodatkowych miejsc covidowych ma zostać zorganizowanych w Szpitalu Kieleckim im. św. Aleksandra. Szpital polowy powstanie także w Targach Kielce. Placówka ma rozpocząć działalność około 20 listopada i ma tam być 300 miejsc dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.

Województwo zachodniopomorskie

Z informacji Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 to 960, z czego 539 jest już zajętych (stan na wtorek). Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów z koronawirusem na Pomorzu Zachodnim to 74, z czego 52 są zajęte. Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał kolejne decyzje dla szpitali o zwiększeniu liczby łóżek covidowych - poinformowały w środę służby prasowe wojewody.

Województwo lubuskie

W woj. lubuskim dla pacjentów zmagających się z COVID-19 i podejrzanych o zakażenie jest obecnie przygotowanych 1 046 łóżek. Według stanu na środę zajętych było 488 - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński. W regionie jest 56 łóżek respiratorowych dla osób z najcięższymi objawami choroby COVID-19. Według ostatnich danych, zajętych było 31 z nich. Szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego ze 170 łóżkami (w tym 25 respiratorowymi) zostanie zorganizowany do końca listopada br. w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. W razie potrzeby są też plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej w Zielonej Górze.