Jak w natłoku treści, odnaleźć te wartościowe? Jaka jest rola dziennikarzy w obliczu światowego kryzysu oraz jak przekazywane informacje wpływają na nastroje społeczne? Czy we współczesnym dziennikarstwie – nastawionym na szybki i sensacyjny przekaz – znajdzie się miejsce na refleksje i samodzielne wyciąganie wniosków?
Odpowiedzi na te, a także inne pytania udzielili goście Przystanku IDEA: Magdalena Kicińska - redaktor naczelna "Pismo. Magazyn Opinii", Marek Balawajder - dyrektor informacji w RMF FM oraz Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego, "Dziennik Gazeta Prawna" i Bartosz Węglarczyk - redaktor naczelny Onet.pl. Rozmowę poprowadził Jerzy Smoliński z Centrum Analizy Informacji Collegium Civitas w Warszawie.
Zmieniający się świat wymaga opisywania. Wiedzę o nim czerpiemy z różnych źródeł: sięgamy po książki i encyklopedie, przeszukujemy internet, oglądamy filmy dokumentalne. Jednak najszerszym i najbardziej oczywistym źródłem informacji - a zatem wiedzy - są media. Okres pandemii, w którym zjawisko dezinformacji i przesycenia treści drastycznie się pogłębiło, pokazał jak duża odpowiedzialność spoczywa na rękach ludzi, którzy na co dzień dostarczają nam informacji opisując świat, w którym żyjemy oraz jego mechanizmy.
W globalnej wiosce przeładowani informacjami potrzebujemy profesjonalnego dziennikarstwa, które ustala fakty, opisuje problemy, tłumaczy zjawiska, zadaje pytania o okoliczności i skutki. W czasach nowych technologii i szybkich newsów do samodzielnego myślenia potrzebujemy rzetelnych informacji i czasu.
O roli współczesnych mediów w kształtowaniu debaty publicznej, generowaniu wiedzy, ujawnianiu prawdy, a także o zależnościach i zjawiskach, które wpływają na ich kondycję, rozmawiali zaproszeni goście:
· Marek Balawajder - dyrektor informacji w RMF FM
· Bartosz Węglarczyk - redaktor naczelny Onet.p
· Magdalena Kicińska - redaktor naczelna "Pismo. Magazyn Opinii"
· Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego, "Dziennik Gazeta Prawna"
Rozmowę poprowadził Jerzy Smoliński z Centrum Analizy Informacji Collegium Civitas w Warszawie. Zobacz dyskusję ekspertów: