Rząd Mateusza Morawieckiego zmienia zdanie ws. obostrzeń dla transportowców i pracowników transgranicznych wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji: jak ustalili dziennikarze RMF FM, grup tych nie będzie dotyczył obowiązek poddania się kwarantannie. Pandemia w naszym kraju nie zwalnia: drugi dzień z rzędu zanotowaliśmy ponad 12 tysięcy nowych zakażeń. Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie zdecydował o dopuszczeniu do użytku szczepionki koncernu Johnson & Johnson. Naukowcy z Nowego Jorku wykryli nowy, niepokojący wariant koronawirusa - nie chroni przed nim system immunologiczny organizmu ani antyciała.
* O 12 142 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 286 chorych na Covid-19 poinformował dzisiaj resort zdrowia. To drugi dzień z rzędu, kiedy notujemy powyżej 12 tysięcy nowych przypadków: są to najwyższe dzienne bilanse od 7 stycznia. SZCZEGÓŁY NAJNOWSZEGO RAPORTU ZAKAŻEŃ ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>>
* Rząd nie planuje wprowadzania - przynajmniej na razie - specjalnego programu pomocowego dla przedsiębiorców z Warmińsko-Mazurskiego, gdzie od soboty zamknięte zostaną - w ramach zaostrzenia restrykcji - m.in. galerie handlowe, hotele, kina, baseny i inne obiekty sportowe. PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ >>>>
* Po decyzji rządu o ponownym zamknięciu od soboty hoteli na Warmii i Mazurach przedstawiciele tej branży zapowiedzieli pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. Zakopane się bawi, a Mazury zamykają - komentują hotelarze. WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>
* Ministerstwo Zdrowia zwolni transportowców i pracowników transgranicznych wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji z obowiązku poddania się kwarantannie. Rząd wczoraj ogłosił, że od soboty wszyscy wjeżdżający do naszego kraju właśnie z Czech i Słowacji będą musieli poddać się kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa albo zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19. WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>
* Działająca przy premierze Rada Medyczna (znów) podwyższyła górną granicę wieku dla szczepień preparatem szwedzko-brytyjskiego koncernu AstraZeneca. Wskazując na wyniki nowych badań klinicznych, Rada oceniła, że szczepionka może być podawana ludziom od 18. do 69. roku życia. PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>
* Koncern AstraZeneca potwierdził, że w pierwszym kwartale tego roku dostarczy krajom Unii Europejskiej mniej szczepionek, niż wynika to z umowy. "Niestety, wydajność naszych fabryk jest mniejsza, niż się spodziewaliśmy" - przyznał szef firmy Pascal Soriot. PRZECZYTAJCIE WIĘCEJ >>>>
* Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie dopuścił do użytku szczepionkę koncernu Johnson & Johnson. Preparat, przypomnijmy, czeka na zatwierdzenie również w Unii Europejskiej: decyzja spodziewana jest w marcu. WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>
Izrael zamraża swój program wysyłania za granicę szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował w czwartek minister obrony Beni Ganc. Powodem jest poddanie programu kontroli prawnej.
Izraelski nadawca publiczny Kan, który w tym tygodniu podał, że Izrael będzie wysyłał małe przesyłki ze szczepionkami do 19 krajów, powiedział, że prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit domaga się wyjaśnienia podstaw prawnych tego programu.
Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku powiadomiły o odkryciu nowego wariantu koronawirusa. Za niepokojące uznano, że nie chroni przed nim system immunologiczny organizmu ani antyciała.
Wariant B.1.526 pojawił się w mieście Nowy Jork oraz na północnym wschodzie kraju. Zdaniem ekspertów z Columbii zawiera mutacje, które pomagają mu uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu. Nie zabezpieczają też przed nim przeciwciała monoklonalne.
Jak podkreśla stacja CNN, jedna z mutacji przypomina wariant B.1.351 zaobserwowany po raz pierwszy w RPA. W pewnym sensie wymyka się reakcji organizmu na szczepionki i jest coraz bardziej powszechny.
Poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii został obniżony z najwyższego piątego do czwartego: spadło bowiem ryzyko, że służba zdrowia zostanie przeciążona ponad granice możliwości.
Koncern farmaceutyczny AstraZeneca potwierdził, że w pierwszym kwartale tego roku dostarczy krajom Unii Europejskiej mniej szczepionek, niż wynika to z umowy. "Niestety, wydajność naszych fabryk jest mniejsza, niż się spodziewaliśmy" - przyznał szef firmy Pascal Soriot.
Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało w Unii Europejskiej około 8 procent dorosłej populacji, a w sumie: ponad 29 mln ludzi - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel po pierwszym dniu wideoszczytu UE: Na kolejnych szczytach unijni przywódcy będą pracować nad tzw. paszportami szczepień.
Hiszpańscy i portugalscy ekonomiści i demografowie uważają, że telepraca poprawi poziom dzietności w Europie.
Dzisiejszy test ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na koronawirusa dał wynik negatywny - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Minister przebywa na kwarantannie od czasu wykrycia zakażenia u szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, z którym miał kontakt.
Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie zdecydował o dopuszczeniu do użytku w trybie nadzwyczajnym szczepionki koncernu Johnson & Johnson. To już piąty preparat przeciw Covid-19 zatwierdzony w tym kraju.
Szef niemieckiej spółki biotechnologicznej CureVac Franz-Werner Haas poinformował, że wstępne testy na zwierzętach wykazują, że wyprodukowana przez CureVac szczepionka jest skuteczna przeciwko brytyjskiemu i południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa.
Występując przed deputowanymi Parlamentu Europejskiego, Haas dodał, że jego firma spodziewa się, że preparat CureVac zostanie zatwierdzony przez Unię Europejską do czerwca.
Alarmujące oświadczenie wygłosił po naradzie z epidemiologami premier Węgier Viktor Orban.
"Mam złe wiadomości: sytuacja wygląda tak, że mamy przed sobą dwa najtrudniejsze tygodnie od początku pandemii. Z powodu pojawienia się nowych mutacji liczba zakażeń bardzo rośnie i będzie rosnąć. Nasze szpitale będą obciążone jak nigdy dotąd. Będziemy potrzebować każdego lekarza, każdej pielęgniarki, każdego respiratora" - podkreślił Orban.
"Jeśli okaże się, że będziemy mieli do czynienia ze spadkiem zachorowań wśród Polaków, wtedy plan jest taki, aby spróbować uruchomić uczelnie, ale dopiero w trakcie letniej sesji" - oświadczył w Popołudniowej rozmowie w RMF FM senator PiS i wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
Równocześnie jednak przyznał, że "obecnie sytuacja pandemiczna jest fatalna".
Przywożone z zagranicy wyniki testów koronawirusowych muszą być spersonalizowane i przetłumaczone: takie będą szczegóły nowego obostrzenia, które od soboty obejmie wszystkich wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji.
Polacy otrzymali już ponad 3 miliony dawek szczepionki przeciw Covid-19: taką informację przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
MSZ w Pekinie zaprzeczyło, by pracujących w Chinach amerykańskich dyplomatów badano na obecność koronawirusa poprzez pobieranie wymazów z odbytu.
O tym, że niektórzy dyplomaci skarżyli się na takie procedury, donosiły wcześniej media w Stanach Zjednoczonych.
Działająca przy premierze Rada Medyczna podwyższyła górną granicę wieku dla szczepień preparatem szwedzko-brytyjskiego koncernu AstraZeneca. Wskazując na wyniki nowych badań klinicznych, Rada oceniła, że szczepionka może być podawana ludziom od 18. do 69. roku życia.
Unijne biuro antykorupcyjne OLAF otrzymało od kilku krajów UE informacje o podejrzanych ofertach zakupu szczepionek przeciwko Covid-19. Jak podał Reuters, chodzi o w sumie 900 mln dawek za kwotę 12,7 mld euro.
Po zapowiedzi rządu o ponownym zamknięciu od soboty hoteli na Warmii i Mazurach przedstawiciele tej branży zapowiedzieli pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa.
Jak komentują: Zakopane się bawi, a Mazury zamykają.
Rząd przedłuży o kolejne dwa tygodnie koronawirusowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.
Wczoraj, przypomnijmy, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że szkoły pozostaną zamknięte dla uczniów powyżej trzeciej klasy podstawowej - a w województwie warmińsko-mazurskim: zamknięte zostają całkowicie.
Rodzicom dzieci, które muszą uczyć się zdalnie, bo szkoły są dla nich zamknięte, przysługuje właśnie tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To jednak opcja wyłącznie dla rodziców dzieci do 8. roku życia.
Świadczenie wynosi 80 procent pensji, wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale wnioski składa się bezpośrednio u swojego pracodawcy.
Na Ukrainie minionej doby wykryto ponad 8 tys. zakażeń koronawirusem, najwięcej od połowy stycznia. Od środy w kraju trwa kampania szczepień przeciw Covid-19, a w czwartek po raz pierwszy preparat podano w Kijowie. Pierwsza partia szczepionek, jaka trafiła na Ukrainę, jest wyprodukowana w Indiach.
30 tysięcy osób w wieku 60-79 lat zostanie zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w rejonie Bergamo i Brescii w Lombardii, gdzie szerzy się jego brytyjski wariant i trwa trzecia fala pandemii. Władze chcą tam stworzyć “kordon sanitarny".
Dziennik “Corriere della Sera" podał w czwartek, że szczepienia będą przeprowadzone w trybie pilnym i potrwają pięć - sześć dni w 15 miejscowościach koło Bergamo i w 8 w prowincji Brescia.
Celem tej nowej strategii jest niedopuszczenie, by wirus rozszerzał się na dalsze obszary Lombardii.
Władze regionalne przyznały, że nie wystarczy tam ogłoszenie czerwonych stref w miejscowościach, gdzie są ogniska zakażeń i ich zamknięcie.
Grupa szczepionych zostanie tym samym rozszerzona o osoby młodsze. Dotąd preparat otrzymywali seniorzy powyżej 80 lat.
Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS-CoV-2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki.
Wygląda na to, że w tym tygodniu dobowa liczba zakażeń ustabilizowała się na poziomie ok. 12 tysięcy przypadków. Nie sądzę, aby za tydzień było znów o 30 procent więcej, czyli ok. 16 tysięcy. To się w pewnym momencie zatrzyma, a przynajmniej wzrost nie będzie tak szybki - ocenił wirusolog.
Złą sytuację w woj. warmińsko-mazurskim powiązał z przyjazdami rodaków z Wielkiej Brytanii w okresie świąteczno-noworocznym. Mutację brytyjską przywiozło 5 czy 7 osób i wirus działał w środowisku. To nie mutacja jednak odpowiada za wzrost zakażeń, ale nasze zachowania - powiedział prof. Gut.
Jego zdaniem, wprowadzenie ograniczeń nie jest trudne. Znacznie bardziej obawia się o ich respektowanie. Społeczne przyzwolenie na ruchy zaostrzające jest zdaniem eksperta niskie.