Zorganizowany 19 lutego na stadionie San Siro w Mediolanie mecz klubu Atalanta z Bergamo z hiszpańską Valencią w ramach piłkarskiej Ligi Mistrzów znalazł się po raz pierwszy pod lupą włoskich prokuratorów. Prokuratura z Bergamo włączyła go do śledztwa w sprawie zgonów na Covid-19. W Brazylii zanotowano najwyższy dobowy przyrost zakażeń - 50 434. Do Wielkiej Brytanii trafiła pierwsza partia szczepionek przeciwko koronawirusowi, jak jednak przypominają brytyjskie media – szczepienia nie mogą zwolnić ludzi z obowiązku izolacji po kontakcie z zakażoną osobą. W Polsce notujemy wzrost zakażeń. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach. 531 pacjentów w ciągu ostatniej doby zmarło z powodu Covid-19. Na wspólnej konferencji Michał Dworczyk i Adam Niedzielski poinformowali o szczegółach Narodowego Programu Szczepień.
- Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa przekroczyła 1,5 miliona - informuje agencja Reutersa. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
- W Polsce czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 531 pacjentów zmarło z powodu Covid-19. Aktualny bilans pandemii w kraju, to 1 041 846 zakażonych koronawirusem i 19 359 ofiar.
- Podczas piątkowej konferencji Michał Dworczyk i Adam Niedzielski poinformowali o szczegółach Narodowego Programu Szczepień. "Punkty szczepień będą w każdej gminie. W każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień" - deklarował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Czytaj WIĘCEJ NA TEN TEMAT
- "Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków" - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
- Brazylia od kilku dni notuje rekordy zakażeń koronawirusem. Jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, w którym stwierdzono ponad 6 mln zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.
- Bahrajn jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii, dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa.
Jednoizbowy parlament Portugalii Zgromadzenie Republiki zatwierdził wydłużenie obowiązującego w kraju od 6 listopada stanu wyjątkowego związanego z epidemią koronawirusa do 7 stycznia. Debata nad utrzymaniem restrykcji była chwilami burzliwa.
Za poparciem wydłużenia stanu wyjątkowego, utrzymującego m.in. nocną godzinę policyjną, weekendowy lockdown i ograniczenia w przemieszczaniu się między powiatami, opowiedzieli się posłowie rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS) oraz największej siły opozycji parlamentarnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD).
W piątek po południu zgromadzeni od ponad tygodnia przed parlamentem w Lizbonie przedsiębiorcy sektora gastronomicznego przerwali strajk głodowy. Kończąc protest, tłumaczyli mediom, że osiągnęli cel poprzez “poinformowanie" przedstawicieli rządu o problemach tej branży w związku z utrzymywaniem restrykcji epidemicznych.
Wrocławski Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Covid-19 jest pierwszym takim miejscem na Dolnym Śląsku i drugim w Polsce.
W ramach działalności ośrodka osoby z powikłaniami mogą korzystać między innymi z badań czynnościowych i obrazowych układu oddechowego, badań serca oraz badań laboratoryjnych. Dostępne są także konsultacje z rehabilitantem, psychologiem, dietetykiem czy pracownikiem socjalnym.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem TVN24. Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - powiedział szef resortu zdrowia. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci.
Francuskie władze sanitarne poinformowały o 11 221 nowych przypadkach Covid-19 w ciągu ostatniej doby. W czwartek było ich o 1475 więcej. Łącznie we Francji zakażonych koronawirusem zostało 2,29 mln osób.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że aby zakończyć 15 grudnia ogólnokrajowy lockdown, liczba dobowych infekcji powinna spaść do 5 tysięcy, a liczba pacjentów na OIOM-ach od 2,5 do 3 tysięcy.
Bahrajn jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii, dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa - poinformowały w piątek wieczorem władze tego kraju.
Potwierdzenie zaaprobowania szczepionki przez Krajowy Urząd Regulacji Zdrowia królestwa Bahrajnu nastąpiło po dokładnej analizie i przeglądzie dokonanym przez władze wszystkich dostępnych danych - poinformowano za pośrednictwem państwowej agencji Prasowej Bahrajnu (BNA).
Nie podano, jak będą dostarczone szczepionki, ani kiedy rozpoczną się szczepienia.
W Bahrajnie leżącym na małej wysepce w pobliżu Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską, liczącym 1,6 mln mieszkańców, potwierdzono ponad 87 tys. przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 341 osób. Do tej pory wykonano tu ponad 2 mln testów.
W Rosji w przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień przeciwko koronawirusowi, tymczasem firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V - podał niezależny portal Meduza.
Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V - powiedział Meduzie urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. Każda dawka szczepionki składa się z dwóch komponentów, które są podawane - według różnych źródeł - w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.
O ile pierwszy komponent Sputnika V wyprodukowano już w dużej ilości, to z powodów technologicznych są problemy ze stabilnością dostaw drugiego komponentu - pisze Meduza. Okazał się on "bardziej kapryśny" podczas produkcji, która wymaga innej technologii niż pierwszy komponent.
Jak zauważają autorzy materiału, w tej sytuacji rozpoczęcie kampanii szczepień jest możliwe, ale trudne będzie ukończenie szczepienia.
W Szwajcarii wprowadzony zostanie od 14 grudnia dla osób przyjeżdżających z Polski obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. Nakaz izolowania się po przyjeździe dotyczy podróżnych z kilkunastu krajów i regionów.
Według komunikatu zamieszczonego na oficjalnych stronach szwajcarskiego rządu kwarantanna będzie obowiązywała osoby przybywające do Szwajcarii z Andory, Chorwacji, Gruzji, Jordanii, Litwy, Luksemburga, Czarnogóry, Północnej Macedonii, Polski, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, USA i Węgier oraz wybranych regionów Włoch i Austrii.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że podległe ministerstwu zdrowia służby zaszczepią przeciwko koronawirusowi do czerwca 2021 r. od 15 do 20 mln obywateli. Zapewnił, że proces ten “zostanie przeprowadzony w sposób sprawiedliwy". Przeprowadzimy je na terenie 13 tys. ośrodków zdrowia w całym kraju - powiedział Sanchez, zapewniając, że szczepienia obywatele otrzymają "tam, gdzie mieszkają".
Jeśli szczepienia będą możliwe w grudniu, to ruszą w grudniu. Jeśli nie, to rozpoczną się w styczniu; w każdym razie tak szybko, jak to będzie możliwe - dodał premier Hiszpanii.
W ocenie Sancheza do grudnia 2021 r. należy spodziewać się, że na rynek trafi szczepionka przeciw koronawirusowi hiszpańskiej produkcji.
Polacy przybywający do Włoch począwszy od 10 grudnia muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. Taką informację zamieszczono na stronie włoskiego MSZ. W przypadku braku takiego testu trzeba poddać się izolacji i nadzorowi sanitarnemu. Zarządzenie dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej.
W okresie od 21 grudnia do 6 stycznia przepisy te będą zaostrzone. W przypadku obywateli tych wszystkich krajów, a zatem także Polski, w okresie świąteczno-noworocznym konieczne będzie poddanie się kwarantannie natychmiast po przyjeździe. Obowiązek dotyczyć będzie zatem osób przybywających do Włoch turystycznie.
Ostatnie postępy w zakresie szczepionek przeciwko Covid-19 są pozytywne, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że doprowadziło to do coraz większego przekonania, że pandemia dobiegła końca.
Postęp w zakresie szczepionek daje nam siłę i możemy teraz zacząć widzieć światło na końcu tunelu. Jednak WHO obawia się, że istnieje coraz większe przekonanie, że pandemia Covid-19 się skończyła - powiedział dyrektor generalny tej organizacji Tedros Ghebreyesus.
Dodał, że pandemia ma jeszcze długą drogę do przebycia i że decyzje podjęte przez obywateli i rządy określą jej przebieg w krótkim okresie i to, kiedy ostatecznie się zakończy. Wiemy, że to był ciężki rok i ludzie są zmęczeni, ale w szpitalach, które pracują na najwyższych obrotach, sytuacja jest najtrudniejsza z możliwych - zaznaczył Ghebreyesus.