Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 605 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. 24 osoby zmarły. Łącznie w naszym kraju od początku trwania epidemii zaraziło się 75 134 osób. Lekarzom nie udało się uratować 2 227 z nich. Od dziś w Polsce działają trzy typy szpitali przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. To jeden z elementów przygotowania do spodziewanej jesiennej fali zachorowań. Wydarzenia związane z pandemią w kraju i na świecie śledziliśmy dla Was w relacji na żywo z 15 września.
- już 194 467 osób zmarło w Stanach Zjednoczonych na Covid-19. Od wybuchu pandemii w USA zdiagnozowano ponad 6,55 mln zakażeń. Zgodnie z najnowszymi prognozami University of Washington w Seattle do końca roku liczba Amerykanów, którzy umrą na Covid-19, przekroczy 400 tys.;
- w Polsce resort zdrowia poinformował o 605 nowych przypadkach zakażeń; 24 osoby zmarły. Łącznie w naszym kraju od początku trwania epidemii zaraziło się 75 134 osób. Lekarzom nie udało się uratować 2 227 z nich.
- od dziś w Polsce działają trzy typy szpitali przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. To jeden z elementów przygotowania do spodziewanej jesiennej fali zachorowań. Na przyjęcie pacjentów z dodatnim wynikiem testu gotowe mają być trzy typy lecznic: zakaźne, specjalistyczne i powiatowe;
Brytyjczycy piją teraz prawie dwa razy więcej alkoholu, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii koronawirusa. To wynik ankiety przeprowadzonej wśród 10 tysięcy osób.
460 mld dolarów wyniosły straty w światowej turystyce w pierwszym półroczu 2020 roku, wywołane pandemią koronawirusa - podała we wtorek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). "Jest to sektor, z którego utrzymują się miliony ludzi" - alarmował sekretarz generalny organizacji Zurab Pololikaszwili.
UNWTO wyliczyła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku liczba turystów zagranicznych na całym świecie zmniejszyła się o 65 proc. Spowodowało to straty pięć razy większe od tych, jakie poniosła globalna turystyka w czasie światowego kryzysu w 2009 roku.
W Irlandii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano trzy kolejne zgony z powodu Covid-19 i wykryto aż 357 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od połowy maja.
Wieczorem poinformowano, że cały irlandzki rząd oraz p.o. naczelnego lekarza kraju Ronan Glynn postanowili ograniczyć przemieszczanie się, po tym gdy minister zdrowia Stephen Donnelly po południu źle się poczuł i poprosił o wykonanie testu na obecność koronawirusa. Jak podała publiczna stacja RTE, ministrowie na razie nie izolują się, lecz do czasu wyniku testu Donnelly'ego ograniczą przemieszczanie się.
Plastikowa, przeźroczysta przyłbica ma trafić do sprzedaży pod koniec października. Ma kosztować... 800 euro. Zawierać będzie pozłacane elementy oraz pasek ze skóry. Oczywiście ze słynnym znakiem firmowym Louis Vuitton.
Wszystko wskazuje, że wraz z zaplanowaną na najbliższy weekend inauguracją sezonu piłkarskiej Bundesligi na stadiony w Niemczech wrócą kibice. Trybuny będą mogły zostać zapełnione w 20 proc. Kluby i kibice zostaną poddani surowym rygorom sanitarnym.
7852 zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji. To znaczny wzrost liczby nowych infekcji w porównaniu z poprzednim dniem, gdy informowano o 6158 kolejnych przypadkach.
Ze względu na wysokie liczby nowych zakażeń koronawirusem regionalne władze wprowadziły obostrzenia w Marsylii, Bordeaux oraz na Gwadelupie. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, nakaz noszenia maseczek w 27 gminach, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz nakaz zamykania barów i restauracji do północy.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 27 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto kolejnych 3105 zakażeń koronawirusem. Obie liczby są powodem do pewnego zaniepokojenia. Jeśli chodzi o bilans zgonów, jest to drugi przypadek od początku sierpnia, by przekraczał on 20.
Maski zalecane jako ochrona przeciwko zakażeniom koronawirusem mogą zwiększać odporność organizmu na Covid-19, a także osłabiać objawy tej choroby - wynika z badania opublikowanego w piśmie “The New England Journal of Medicine". Studium autorstwa immunologów Moniki Gandhi oraz George'a Rutherforda z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wskazuje, że widoczna w niektórych państwach świata druga fala epidemii przejawiająca się bezobjawową formą przechodzenia Covid-19 może mieć związek z powszechnym noszeniem masek.
Pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem w Hiszpanii zmarło 156 osób zakażonych koronawirusem. Jak przekazał we wtorkowym komunikacie resort zdrowia Hiszpanii, podczas minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 30 004,
Najwięcej nowych ofiar śmiertelnych zanotowano w Andaluzji, w Katalonii, a także na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu.
Dla ponad pół miliona bułgarskich uczniów rok szkolny zaczął się mierzeniem temperatury przy wejściu do szkół i instrukcjami na temat ograniczeń. Uroczystości były wyłącznie dla pierwszoklasistów. Rodzicom nie pozwolono na wejście do budynków szkół. Wśród znacznej grupy rodziców szerzy się niezadowolenie z restrykcji i nakazu noszenia maseczek nawet przez najmłodszych uczniów.
26-letnia Amerykanka urządziła sobie w Garmisch-Partenkirchen w Alpach Bawarskich rajd po tamtejszych barach i lokalach gastronomicznych. Problem w tym, że kobieta powinna był przebywać na kwarantannie w domu, z powodu zakażenia koronawirusem.
Na badania wysłano około tysiąca osób. Po przebadaniu 700 próbek na razie potwierdzono zakażenie tylko u trzech osób.
Kobiecie grozi grzywna za zlekceważenie przepisów o kwarantannie. Ponadto jej sprawą zainteresowała się niemiecka prokuratura.
W 9 szkołach i przedszkolach w Śląskiem z powodu koronawirusa nauka odbywa się obecnie w trybie zdalnym lub hybrydowym. Liczba placówek, która zmieniła system nauczania utrzymuje się od ubiegłego tygodnia na tym samym poziomie.
Pojawiają się przypadki zakażeń w nowych miejscach, ale w innych uczniowie i nauczyciele wracają do szkół po kwarantannie.
Zdaniem śląskiej kurator oświaty system działa sprawnie.
Ponad półtora tysiąca skierowań na test w kierunku koronawirusa wystawili zdalnie w ciągu ostatniego tygodnia lekarze rodzinni - ustalił reporter RMF FM Michał Dobrołowicz w Ministerstwie Zdrowia.
Właśnie taką możliwość przewiduje rozporządzenie resortu dotyczące łagodzenia jesiennej fali epidemii - pod warunkiem, że pacjent ma typowe objawy Covid-19 takie jak duszności i wysoka gorączka.
Możliwość wysyłania pacjenta na test w ramach teleporady ma ponad pół tysiąca punktów Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Irlandia ogłosiła we wtorek nową "zieloną listę" krajów, z których przyjazd nie będzie objęty 14-dniową kwarantanną w związku z pandemią. Na liście znalazły się m.in. Norwegia i Niemcy.
Od początku sierpnia - po dwóch miesiącach wygasania epidemii - liczba zakażeń koronawirusem w Irlandii ponownie rośnie. Rząd postanowił odłożyć planowane na 21 września otwarcie w Dublinie pubów, które nie serwują jedzenia. Wprowadzono też nowe ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich i rodzinnych - od wtorku nie będzie mogło w nich uczestniczyć więcej niż sześć osób.
Dobre informacje z aktualnie największego ogniska koronawirusa na Opolszczyźnie. Wyzdrowiały 23 osoby z Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach niedaleko Kluczborka. Liczba chorych nadal jest tam jednak spora. Na Covid-19 choruje tam obecnie 41 osób. To 36 podopiecznych i 5 pracowników. 7 chorych trafiło do szpitala, reszta przechodzi zakażenie łagodnie w placówce.
W Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach pojawił się w nowy personel. Tak jak poprzednia grupa będzie pracować i nocować tam przez 10 dni.
Jesienią Dania będzie ograniczać kontakty społeczne. W Kopenhadze oraz w 16 innych najbardziej dotkniętych epidemią gminach restauracje i bary będą zamykane o godz. 22, a przebywający w środku klienci zobowiązani zostaną do noszenia maseczek. Prywatne imprezy również będą musiały zakończyć się przed ciszą nocną.
Uruchomienie punktów do testowania pacjentów w kierunku koronawirusa w każdym powiecie. Taki plan zapowiedział na spotkaniu z dyrektorami szpitali powiatowych prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozmowy dotyczą przygotowania lecznic przed spodziewaną drugą falą epidemii.
Konkretna data powstania dodatkowych punktów nie padła, prezes NFZ zapewnia natomiast, że sieć będzie rozsunąć. Obecnie w Polsce takich punktów jest 330.
Rząd Szwecji ogłosił zniesienie zakazu odwiedzin w domach opieki od 1 października. Ma to związek ze znacznym spadkiem zakażeń koronawirusem w tym kraju.
Uważamy, że zniesienie zakazu odwiedzin jest zasadne z uwagi na znaczną poprawę sytuacji epidemiologicznej, właściwie nie ma już nowych przypadków koronawirusa w domach opieki - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, który rekomendował rządowi otwarcie domów opieki. Placówki pozostawały zamknięte dla osób z zewnątrz od 1 kwietnia.
W trybie mieszanym pracują 133 placówki oświatowe, a 54 w trybie zdalnym - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Reszta, czyli ok. 48,3 tys. placówek, działa normalnie.