31 grudnia minął dokładnie rok odkąd Chiny poinformowały biuro krajowe Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tym państwie o przypadkach zakażenia zapaleniem płuc o nieznanej przyczynie wykrytych w mieście Wuhan. Dziś wiemy, że chodzi o koronawirusa (SARS-Cov-2), wywołującego chorobę Covid-19. Dotarła ona już w każdy zakątek globu. Zobaczcie specjalne kalendarium, w którym przedstawiamy, jak w Polsce i na świecie walczy się z pandemią.
SARS-Cov-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków.
Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów.
SARS-CoV-2 jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego, która rozpoczęła się w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.
W mediach pojawiają się pierwsze wzmianki o tajemniczym wówczas wirusie, który rozprzestrzenia się wśród ludności Chin. Wtedy wiadomo już, że wywołuje on zapalenie płuc. Wspomina się również o tym, że epidemia miała swój początek jeszcze pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan.
Ówczesny Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas odradza podróże do Chin.
Krajowa komisja zdrowia w Pekinie natomiast potwierdziła, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka. Światowa Organizacja zdrowia poinformowała o 200 przypadkach zakażenia. Mówi się już także o pierwszych zgonach.
Mieszkający w stanie Waszyngton trzydziestokilkuletni mężczyzna, który niedawno przebywał za granicą, był pierwszym wykrytym w USA nosicielem koronawirusa pochodzącego z Chin.
To Francja była państwem, gdzie pojawił się pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Europie. W kolejnych dniach zarażenia diagnozowane są również w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale także Włoszech w Kanadzie.
Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydały pierwsze zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych. Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, miały zgłoszać się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania.
Do Polski dotarły primery umożliwiające sprawdzanie, czy osoba badana jest lub nie jest zarażona koronawirusem.
Zaczynamy zbierać dla was także pierwsze komentarze ekspertów na temat epidemii koronawirusa. Z naszymi dziennikarzami rozmawiają profesor Ernest Kuchar, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jarosław Pinkas, ówczesny Główny Inspektor Sanitarny.
Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały o zawieszeniu połączenia rejsowe z Pekinem.
Dowiedz się więcej: LOT zawiesza rejsy do Pekinu. Powodem koronawirus
W rzymskim szpitalu zakaźnym udało się po raz pierwszy wyizolować koronawirusa. Zobacz, jak wygląda.
W Manili na Filipinach zmarł 44-letni Chińczyk, który przyleciał z Wuhan. Była to pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa poza Chinami.
Z Wuhan dwoma samolotami ewakuowano grupę 30 Polaków.
Szef WHO ostrzegł, że "świat stoi w obliczu stałego braku wyposażenia ochronnego dla personelu medycznego". Do Chin wysłane zostały zestawy testów, maski, rękawiczki, respiratory i koszule szpitalne.
Chiński turysta, hospitalizowany we Francji, był pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa w Europie.
Na statku, który wypłynął z Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego został objęty kwarantanną. Utknęło na nim ponad 3 600 osób, w tym 2666 pasażerów z 50 krajów m.in. Polski. Na pokładzie wykryto ponad 500 zakażeń koronawirusem. Dwie osoby zmarły.
Mieszkańcy spustoszyli sklepy we Włoch, ale także innych krajach Europy. Przeczytaj: Mieszkańcy spustoszyli sklepy na północy Włoch. "Szaleństwo. Ludzie robią zakupy, jakbyśmy byli w stanie wojny".
W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa odwołane zostały pierwsze mecze piłkarskie oraz imprezy kulturalne.
Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęło decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu wszelkich wyjazdów i przyjazdów studentów, doktorantów i pracowników do państw objętych epidemią choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny lub bezobjawowy. Podobnie jak w grypie, chorują poważnie osoby starsze, chore, osoby, które mają inne choroby - onkologiczne, dializy, powyżej 80 roku życia - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM ÓWCZESNY minister zdrowia Łukasz Szumowski. Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem - dodał.
Posłuchaj całej rozmowy: Szumowski o koronawirusie: Maseczki nie pomagają. 80 proc. zachorowań przebiega w sposób łagodny
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną całodobową infolinię, dzięki której można dowiedzieć się m.in. jak postępować w przypadku zakażenia koronawirusem.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że decyzja inspektora sanitarnego o poddaniu kwarantannie będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.
Potwierdzono pierwszy przypadek wykrycia koronawirusa u zwierzęcia domowego. Był to pies z Hongkongu.
Naukowcy testowali Remdesvir z nadzieją, że pomoże on w leczeniu chorych na Covid-19. Wiemy również dużo więcej o samym wirusie.
Ówczesny szef resortu nauki Jarosław Gowin poinformował, że powstanie zespół, który będzie m.in. koordynował działania na polskich uczelniach dotyczące koronawirusa.
Zaczynamy odczuwać również pierwsze skutki ekonomiczne koronawirusa. Pustoszeją hotele, coraz rzadziej korzystamy także z usług linii lotniczych.
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Tego samego dnia przepisy zostały uchwalone. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.