Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach wzrosła do prawie 10 tys. osób. W całym Państwie Środka zmarło z powodu zapalenia płuc wywołanych epidemią 212 obywateli. Na całym świecie pojawiają się doniesienia o kolejnych chorych osobach. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy alert. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły połączenia z Chinami.
Ministerstwo zdrowia w regionalnym rządzie Bawarii poinformowało w piątek wieczorem, że zakażenie koronawirusem stwierdzono u siódmej osoby. Jest to mężczyzna, który pracuje w tej samej firmie co pięć innych osób, u których wykryto wcześniej wirusa.
Brazylijska piłkarka Millene Fernandes poprosiła władze swojego kraju o pomoc w wyjeździe z chińskiego miasta Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa. Zawodniczka jest praktycznie uwięziona w swoim mieszkaniu.
Dziś jestem bardzo zaniepokojona. Nie wychodzę ze swojego mieszkania. Chcę opuścić Chiny i mam nadzieję, że brazylijski rząd przyjdzie mi z pomocą - powiedziała 25-letnia Fernandes w nagraniu wideo.
Pod koniec ubiegłego roku Brazylijka, grająca wcześniej w Corinthians Sao Paulo, podpisała kontrakt z klubem Wuhan Xinjiyuan. Do Chin przyleciała 16 stycznia, ale od 20 stycznia nie opuszcza mieszkania.
W Warszawie lotniskowe służby medyczne zbadały kilku pasażerów samolotu linii Finnair, który lądował na lotnisku Chopina. Zbadani pasażerowie byli ostatnio w Chinach. Pozostali pasażerowie będą monitorowani przez służby sanitarne.
"Władze miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, powinny były szybciej zareagować na kryzys" - przyznał sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Wuhanie Ma Guoqiang w państwowej telewizji CCTV.
"Wpływ wirusa na resztę Chin i cały świat "byłby mniejszy", gdyby środki na rzecz powstrzymania epidemii zostały wprowadzone wcześniej" - powiedział Ma, który jest de facto najważniejszym urzędnikiem w mieście.
Samolot z 83 Brytyjczykami i 27 obywatelami innych państw UE ewakuowanymi z chińskiego miasta Wuhan wylądował w Wielkiej Brytanii.
Wyczarterowany przez brytyjski rząd samolot wylądował w bazie lotniczej RAF Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire. Obywatele brytyjscy zostali przewiezieni autobusami do szpitala w Wirral koło Liverpoolu, gdzie będą przechodzić 14-dniową kwarantannę.
Pozostałe osoby mają zostać tym samym samolotem przewiezieni do Hiszpanii, gdzie odpowiedzialność za nich przejmą ich kraje ojczyste. Nie podano jakiej narodowości są pozostali ewakuowani, choć z racji dalszego planu lotu można przypuszczać, że przynajmniej część z nich to Hiszpanie.
W związku z wprowadzeniem przez rząd Włoch w piątek stanu kryzysowego po stwierdzeniu dwóch przypadków koronawirusa powołany zostanie nadzwyczajny komisarz - zapowiedziały władze. Według MSZ we Włoszech zastosowano najwyższe w Europie środki zapobiegawcze.
Nadzwyczajnym komisarzem będzie szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli - poinformował premier Giuseppe Conte.
W piątek kolejne linie lotnicze ogłosiły, że wstrzymują lub odwołują loty do Chin w związku z epidemią koronawirusa. O wprowadzeniu zmian poinformowały m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Air New Zealand, Finnair, Etihad Airways, American Airlines i Delta Air.
Rejsy Polskich Linii Lotniczych LOT do Pekinu zostały zawieszone od 31 stycznia do 9 lutego.
Naukowcy w Tajlandii planują monitorowanie zdrowia żyjących w jaskiniach dzikich nietoperzy. Badacze podejrzewają, że zwierzęta te mogą mieć związek z epidemią wywołaną przez chińskiego koronawirusa.
Odcinki Wielkiego Muru, Zakazane Miasto w Pekinie, a także muzea, biblioteki, kina, parki rozrywki i inne atrakcje w wielu miastach Chin pozostają zamknięte z powodu epidemii zapalenia płuc wywoływanego przez nowy koronawirus, który zabił już ponad 200 osób.
By zmniejszyć ryzyko dalszego rozwoju epidemii w całym kraju odwołano również wiele występów artystycznych i innych wydarzeń kulturalnych.
U kobiety, która 24 stycznia wróciła do Szwecji z okolic miasta Wuhan w Chinach, wykryto koronawirusa - poinformowały władze regionu Joenkoeping na południu kraju. To pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Szwecji.
Jak przekazano w komunikacie, "kobieta miała objawy w postaci kaszlu i sama zgłosiła się do służby zdrowia". Stan pacjentki, przebywającej w szpitalnej izolatce w Joenkoeping, określany jest jako dobry.
Przedstawiciele chińskiego Yuyao, miasta partnerskiego Kielc, zwrócili się do władz miasta o pomoc w dostarczaniu masek i odzieży ochronnej w związku z epidemią koronawirusa.
Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc powiedział PAP, że służby miasta sprawdzają rynek oraz weryfikują możliwości firm, które znajdują się w naszym kraju i mogą takie maski czy inne produkty wyeksportować.
Rząd Kanady zdecydował o ewakuacji części personelu dyplomatycznego z kontynentalnych Chin. Repatriacja dotyczy osób w podeszłym wieku oraz cierpiącym na problemy zdrowotne.
Zdrowie, bezpieczeństwo i ochrona naszych dyplomatów i ich rodzin jest dla nas priorytetem - podkreśliła rzeczniczka agencji rządowej Global Affairs Canada.
Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jarosław Foremny o zagrożeniu koronawirusem w Małopolsce:
Minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała, że na pokładzie drugiego samolotu, który ma przetransportować obywateli francuskich z Wuhanu, będą też cudzoziemcy. Według telewizji BFM TV "mogą to być Polacy i Anglicy".
"Drugi samolot prawdopodobnie wyląduje we Francji w niedzielę, ale może się to jeszcze zmienić" - powiedziała Buzyn dziennikarzom.
Minister poinformowała również, że jedna z osób repatriowanych pierwszym samolotem z Wuhanu, który wylądował w Isere pod Marsylią, ma symptomy zakażenia koronawirusem. Osoba ta została przetransportowana do szpitala w Marsylii.
Władze ChRL ogłosiły, że pokryją koszty leczenia osób cierpiących na zapalenie płuc wywołane nowym koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów i urzędu ubezpieczeń zdrowotnych kwestie płatności nie powinny utrudniać opieki nad pacjentami.
W komunikacie datowanym na 22 stycznia napisano, że koszty będą w pierwszej kolejności pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego i programów socjalnych, a część przypadająca na pacjenta opłacona będzie ze środków publicznych.
Decyzję podjęto, by upewnić się, że sprawa kosztów nie będzie wpływała na leczenie - wyjaśniono.
"Sądzimy, że za kilka miesięcy będziemy mieli szczepionkę przeciw koronawirusowi" - podała niemiecka minister oświaty i badań naukowych Anja Karliczek. Również w piątek władze Bawarii ogłosiły, że w Niemczech wykryto szósty przypadek zakażenia koronawirusem.
Szósta zakażona osoba to dziecko pracownika firmy, w której pięć osób zostało zakażonych podczas szkolenia prowadzonego przez ich koleżankę z Szanghaju. Stan wszystkich lekarze oceniają jako stabilny.
Pracownicy Muzeów Watykańskich zostali poproszeni o szczególną ostrożność w związku z epidemią koronawirusa w Chinach oraz o zgłaszanie przypadków trudności z oddychaniem wśród zwiedzających - podała agencja Ansa. Watykan zapewnia: nie ma szczególnego alertu.
Według włoskiej agencji obsługa Muzeów została nieformalnie poproszona o to, by unikać kontaktu z osobami z objawami grypy. Takie działania zapobiegawcze mają ograniczyć wszelkie ryzyko związane z groźnym wirusem z Chin w placówce odwiedzanej codziennie także przez tysiące turystów z Azji.
Indyjskie władze rozpoczęły ewakuację ok. 400 osób z chińskiego Wuhanu dotkniętego epidemią koronawirusa. Powrót samolotu Air India zaplanowano na sobotę. Pasażerowie przejdą kwarantannę w ośrodku wojskowym w Manesar.
W samolocie Air India jest 5 lekarzy, paramedyk i 15 osób załogi oraz funkcjonariusze służb, którzy mają zapewnić bezpieczeństwo na pokładzie. Boeing 747 może przewieźć 423 pasażerów.
Na pokładzie nie będziemy serwować posiłków. Zapakowane jedzenie będzie dostępne w kieszeniach foteli. Ponieważ nie będziemy serwować posiłków, nie będzie również interakcji między obsługą samolotu, a pasażerami - powiedział agencji Press Trust of India szef Air India dodając, że dla pasażerów dostępne będą maski, a załoga samolotu będzie nosić ochronną odzież.